Atak szczytowy na Broad Peak’u już jutro!

przez Administrator | Opublikowano 22 lipca 2015 16:57

W czwartek, 23 lipca 2015 r., Andrzej Bargiel będzie gotów do ataku szczytowego na Broad Peak’u (8051 m n.p.m.), odpowiednio dwunastej pod względem wysokości góry na świecie. Celem ataku będzie pierwsza w historii próba zjazdu z wierzchołka tego ośmiotysięcznika na nartach.

28 czerwca dwuosobowy zespół Hic Sunt Leones wyruszył w podróż do Pakistanu, by stamtąd udać się pod Broad Peak. W skład zespołu wchodzi Andrzej Bargiel i Darek Załuski, który towarzyszy Andrzejowi od początku trwania pionierskiego projektu, Hic Sunt Leones.

(fot. Andrzej Załuski)

(fot. Dariusz Załuski)

Członkowie wyprawy donoszą, że proces aklimatyzacyjny przebiegł pomyślnie i zgodnie z planem zakończył się 16 lipca noclegiem w obozie trzecim. Andrzejowi udało się wyjść na wysokość powyżej 7300 m n.p.m., natomiast Darek dotarł nieco niżej. Po rekonesansie powyżej obozu trzeciego, Andrzej w około 30 min. zjechał na nartach do bazy położonej na 4900 m n.p.m.

Atak szczytowy planowany jest w godzinach porannych. Bargiel wyruszy z bazy w czwartek 23 lipca o 5 rano czasu pakistańskiego (02:00 czasu polskiego), by tego samego dnia dotrzeć do obozu trzeciego. Po kilkugodzinnym odpoczynku w trójce wyruszy na szczyt o 00:00 czasu pakistańskiego (21:00 czasu polskiego).

(fot. Andrzej Załuski)

(fot. Andrzej Załuski)

Kompan Andrzeja, Darek Załuski od wczoraj jest w obozie drugim i dziś wraz z ekipą hiszpańską i ekwadorską wyruszył do trójki. Cała ekipa będzie tam czekać na Bargiela, aby ze względu na trudne warunki atmosferyczne, wspólnie wyruszyć na szczyt. Po zdobyciuwierzchołka Bargiel odłączy się od reszty ekipy i podejmie próbę zjazdu na nartach ze szczytu Broad Peak’u.

Powrót do bazy Andrzej zaplanował w godzinach wieczornych, w piątek, 24 lipca. Darek z ekipą hiszpańską i ekwadorską będzie schodził do bazy wolniej.

(fot. Andrzej Załuski)

(fot. Andrzej Załuski)

DCIM100GOPRO

Przypominamy, że z wierzchołka Broad Peak’u nie dokonano jeszcze zjazdu narciarskiego. Głównym celem projektu Hic Sunt Leones, którego nazwa odnosi się do nieznanych i niezbadanych terytoriów, jest eksploracja pionierskich dla narciarstwa terenów i wyznaczenie nowego stylu uprawiania himalaizmu. Andrzej Bargiel jest pierwszym i jednym Polakiem, który dokonał pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika. Dwa lata temu Bargiel zdobył szczyt Sziszapangmy i zjechał z jego wierzchołka na nartach. W zeszłym roku ustanowił dwa rekordy na Manaslu. Dziś atakuje kolejny szczyt.

Trzymamy kciuki!

źródło: andrzejbargiel.com

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn