Krok wykonany! Marzeń o Igrzyskach Olimpijskich ciąg dalszy…

przez Administrator | Opublikowano 22 czerwca 2015 15:52

22 czerwca br. Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 podjął decyzję jakie 8. dyscyplin wejdzie do kolejnego etapu procesu zmierzającego do wyłonienia sportów, które dodatkowo znajdą się na tej imprezie. Jest wśród nich wspinanie! To podtrzymuje nadzieje na włączenie wspinaczki sportowej do programu Igrzysk w Japonii.

Tokio 2020 - shortlist

O przejście do drugie etapu walczyło 26 dyscyplin. Komitet wybrał 8: baseball, softball, kręgle, karate, rolki, squash, surfing, wushu i właśnie wspinanie. Teraz te dyscypliny muszą przygotować dodatkowe prezentacje, po których Komitet podejmie we wrześniu br. decyzję o rekomendowaniu 6. dyscyplin (konkurencji). Ale uwaga, w rzeczywistości mowa jest o 6. dodatkowych miejscach medalowych, co oznacza, że szanse na wejście wspinania do programu Igrzysk wydają się niewielkie. Gdyby zaakceptowano wspinanie ze wszystkimi konkurencjami (bouldering, czasówki, prowadzenie), co wymaga przyznania 6. medali, w Igrzyskach nie miałyby szans znaleźć się inne sporty. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w sierpniu 2016 roku na Sesji Plenarnej MKOl w Rio.

Obrady Komitetu Organizacyjnego Igrzysk w Tokio 2020

Proces włączania wspinania do programu Igrzysk Olimpijskich został zapoczątkowany w 2006 roku. Wtedy w kanadyjskim Banff UIAA (należy do niej również Polski Związek Alpinizmu) podjęła decyzję o wypisaniu wspinaczki sportowej z grupy dyscyplin wspieranych i zarządzanych przez UIAA i powołaniu niezależnej federacji zajmującej się zawodami wspinaczkowymi. W konsekwencji, 27 stycznia 2007 roku we Frankfurcie powołano IFSC – International Federation of Sport Climbing.

Nowa organizacja rozpoczęła ustalanie zasad, które miały sprawić, by wspinanie mogło dołączyć do rodziny sportów olimpijskich m.in.: regulaminy zawodów, kontrole antydopingowe, zasady bezpieczeństwa, wymogi dla organizatorów itd. IFSC równolegle wspierało 3 dyscypliny: prowadzenie, bouldering i czasówki. W 2010 roku MKOl oficjalnie uznał wspinanie za dyscyplinę sportową. Niestety, podjęta w 2013 roku próba włączenia wspinania w program Igrzysk w Tokio nie powiodła się, teraz pojawiła się druga szansa. MKOl stworzył dodatkowe 6. miejsc medalowych, o które właśnie toczy się walka.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn