„Bo to historia, bo to marzenia…” – pod takim hasłem pod koniec czerwca po raz trzeci wystartuje w Parku Śląskim Bieg dla Słonia, czyli nocny bieg dla upamiętnienia tragicznie zmarłego w 2013 roku Artura Hajzera.
W ciągu ostatnich dwóch edycji w imprezie wzięło udział ponad 2000 osób. Nie zabrakło wśród nich uczestników wypraw organizowanych w ramach Polskiego Himalaizmu Zimowego – programu stworzonego przez Hajzera. Na trasie wytyczonej ścieżkami Parku Śląskiego pojawili się m.in. Adam Bielecki i Artur Małek, którzy razem z Tomaszem Kowalskim i Maciejem Berbeką jak pierwsi zimą zdobyli leżący w Karakorum ośmiotysięcznik Broad Peak. Obecni byli także Janusz Majer, czy Krzysztof Wielicki – mówi pomysłodawca biegu Marcin Rudzki, dziennikarz Polskiego Radia Katowice, który, wspólnie z ultramaratończykiem Augustem Jakubikiem, zorganizował po raz pierwszy Bieg dla Słonia w miesiąc po śmierci Hajzera.
Podobnie jak w latach ubiegłych, bieg wystartuje spod Pomnika Górników w Parku Śląskim, dokładnie o godzinie 22:00. Uczestnicy pokonają dystans niespełna siedmiu kilometrów. Długość trasy ma nawiązywać do 7 ośmiotysięczników zdobytych przez Artura Hajzera. Ważnym elementem biegu są czołówki, dzięki którym biegacze nie tylko oświetlają sobie trasę, ale też nadają imprezie niepowtarzalny, magiczny klimat.
Bieg wspiera wiele instytucji m.in. Polski Związek Alpinizmu, Fundacja Wspierania Alpinizmu im. Jerzego Kukuczki, czy Fundacja Wielki Człowiek. W akcję zaangażowanych jest też kilkanaście internetowych portali branżowych, zarówno wspinaczkowych, jak i biegowych.
Bieg został zorganizowany bez zewnętrznych nakładów finansowych. Udział w imprezie jest bezpłatny, nie ma ograniczeń wiekowych, klasyfikacji ani pomiaru czasu. Wymagana jest tylko wcześniejsza rejestracja, która rozpocznie się o godzinie 20:00 pod Pomnikiem Górników w Parku Śląskim. Zapraszamy!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/events/1575680319383732/
Informacja organizatorów
***
Artur Hajzer, pseudonim „Słoń”, zginął 7 lipca, gdy po nieudanym ataku szczytowym na Gasherbrum I wracał do obozu wspólnie z Marcinem Kaczkanem. Zgodnie z wolą najbliższej rodziny jego ciało zostało pochowane pod szczytem. O niezwykłym życiu Artura możecie przeczytać w obszernym reportażu „Artur Hajzer i jego dzieła”.