Aleksander Doba wygrał międzynarodowy plebiscyt na podróżnika roku National Geographic!

przez Administrator | Opublikowano 11 lutego 2015 18:08

Aleksander Doba, 67-letni autor najdłuższej przeprawy kajakowej przez Atlantyk, zwyciężył międzynarodowy plebiscyt publiczności na podróżnika roku 2015 „National Geographic People’s Choice Adventurer of the Year”. W głosowaniu na stronie amerykańskiej edycji magazynu National Geographic oddano rekordową liczbę ponad pół miliona głosów.

To dzięki plebiscytowi dostępnemu na stronie National Geographic dowiedziałem się, jak wielu mam znajomych i nieznajomych przyjaciół na całym świecie, których zafascynował samotny 67-latek w kajaku na wielkim oceanie. Jestem tym wyróżnieniem wzruszony i jest to dla mnie ogromny zaszczyt – mówi o swoim sukcesie Aleksander Doba.

Olek Doba (fot. Piotr Chmielewski)

Olek Doba (fot. Piotr Chmielewski)

Aleksander Doba został wybrany spośród dziesięciu nominowanych, których wyprawy i przedsięwzięcia w dziedzinie ochrony przyrody, pomocy humanitarnej i sportu zyskały w ubiegłym roku największe uznanie. Doba spędził ponad sześć miesięcy wiosłując przez Atlantyk i pokonując trasę ponad 12 tys. kilometrów, czyli średnio 48 km. dziennie. Doba jest jedynym człowiekiem, który samotnie, dzięki sile własnych rąk i bez żadnego wsparcia przepłynął kajakiem przez Atlantyk, od jednego kontynentu do drugiego.

Olek Doba w swoim kajaku (fot. Nicola Muirhead)

Olek Doba w swoim kajaku (fot. Nicola Muirhead)

fot. Nicola Muirhead 1

Kajakarz wyruszył w drogę na początku października 2013 roku z portugalskiej Lizbony, a zakończył ją w New Smyrna Beach na Florydzie w kwietniu 2014 roku. Jego pierwotny plan zakładał przepłynięcie 8690 km, ale burze i awarie sprzętu zmusiły go do wydłużenia trasy. Podróżnik, obecnie 68-latek, kajakiem pływa od 34 lat. Ma też za sobą inną kajakową podróż przez Atlantyk: z Afryki do Ameryki Południowej, którą przebył w latach 2010-2011.

Każda z nominowanych osób ma w sobie gen przygody i z pasją spełnia swoje marzenia, na nowo definiując możliwości ludzkiego ciała i ducha – mówi Mary Anne Potts, Dyrektor Wydawnicza National Geographic Adventure. – To, że wyprawa Aleksandra Doby poruszyła tak wiele osób świadczy o tym, że w plebiscycie zwyciężyły doświadczenie i mądrość życiowa. Doba przypomniał nam wszystkim, że niezależnie od wieku, życie powinno być dla nas wielką przygodą.

Doba był jedynym Polakiem nominowanym w plebiscycie 2015 Adventurer of the Year. Wśród pozostałych nominowanych są między innymi Tommy Caldwell, który niedawno dokonał pierwszego wolnego wejścia na Dawn Wall na El Capitan w Parku Narodowym Yosemite oraz Will Gadd (za wyczyn paralotniowy), który w styczniu wspiął się zamarzniętym wodospadem Niagara. Pełną listę nominowanych oraz zdjęcia i filmy prezentujące ich dokonania można znaleźć pod adresem:

http://adventure.nationalgeographic.com/adventure/adventurers-of-the-year/2015/

National Geographic organizuje konkurs na Podróżnika Roku od 10 lat. Zwycięzcą ubiegłorocznej edycji był kataloński lekkoatleta górski Kilian Jornet, który stworzył nową dyscyplinę sportową łączącą biegi przełajowe z alpinizmem, pobił wiele rekordów prędkości i przesuwał granice wytrzymałości ludzkiego organizmu w górskim środowisku.

źródło: National Geographic

 

***

Olek Doba o swoim wyczynie porozmawiał również z Outdoor Magazynem – zapraszamy do lektury wywiadu: TUTAJ.

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. michał pisze:

    “Will Gadd, który w styczniu przeleciał na paralotni nad zamarzniętym wodospadem Niagara” – albo coś przegapiłem, ale na Niagarze Will się wspinał, a nie latał? :)

    Pozdrawiam

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn