Pierwsze sukcesy – młodzieżowy obóz skitourowy w Lienz

przez Administrator | Opublikowano 11 grudnia 2014 9:59

Już po raz ósmy odbył się międzynarodowy obóz skitourowy dla młodzieży organizowany przez ISMF, jednak po raz pierwszy wzięły w nim udział dzieciaki z Polski. W dniach 4-7 grudnia w austriackim Lienz spotkało się niemal 50 uczestników z 11 krajów: Azerbejdżanu, Niemiec, Bułgarii, Anglii, Austrii, Włoch, Słowacji, Słowenii, Czech i Turcji. Nad bezpieczeństwem, owocną nauką i dobrą zabawą czuwali m.in. Mireia Miro Varela, zwyciężczyni Pucharu Świata w Skialpinizmie, Armando Mariotta, przewodniczący ISMF oraz licencjonowani przewodnicy Alpine School of Tyrol.

Opiekę nad polską grupą objął Andrzej Marasek, Instruktor Narciarstwa Wysokogórskiego PZA i zawodowy ratownik TOPR (TKN Tatra Team), a pomagał mu Przemek Pawlikowski z KW Zakopane. Podczas czterech dni dzieci poznały podstawowe techniki poruszania się na nartach skiturowych, profilaktyki lawinowej i jazdy w terenie. Ostatniego dnia rozegrano towarzyskie zawody, które naszym podopiecznym przyniosły pierwsze sukcesy!

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Start 1 _ Bild Willi Seebacher _ LR_1

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Gruppenbild 1 _ Bild Willi Seebacher _ LR_1...

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Jugend trifft Weltmeisterin _ Bild Willi Se...

Najmłodsi startowali na trasie z 300-metrowym przewyższeniem, natomiast starsza młodzież ścigała się na dwukrotnie dłuższym dystansie. W swoich grupach wiekowych zwyciężyli Hela Rząsa z Zakopanego i Kacper Sawicki z Nowego Targu, a Krzysiek Wojciechowski (Zakopane) był trzeci. Julia Majerczyk z Białki Tatrzańskiej zajęła 4. miejsce, Lucyna Kuchno z Krakowa 5., a jej brat Tadek Kuchno był szósty. Marek Legaszewski z Gliwic w najliczniejszej grupie startowej zajął 8. miejsce – GRATULUJEMY!!!

Pełne wyniki: http://www.askimo.at/verband/files/2014/12/Ergebnisliste-8.-Internationales-Jugendcamp-Lienz-6.12.2014.pdf

Jak powiedział Karl Posch, jeden z organizatów eventu, najważniejsza dla dzieci i młodzieży w tym wieku nie jest jednak rywalizacja i sportowe sukcesy, lecz mądre i rzetelne nauczenie podstaw poruszania się po górach oraz czysta radość z samego skialpiznimu. Organizatorzy maja więc nadzieję, że w kolejnych latach będą mogli tą wiedzę przekazywać kolejnym rzeszom młodzieży z całej Europy. Już potwierdzono, że w roku 2015 zostanie zorganizowany kolejny obóz.

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Gemeinsame Skitour 4 _ Bild Alex Lugger _ L...

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Gemeinsame Skitour 2 _ Bild Willi Seebacher...

Jugendcamp-2015_005_Foto-Alex-Lugger

Jugendcamp-2015_002_Foto-Alex-Lugger

Jugendcamp-2015_008_Foto-Alex-Lugger

Na podobnej idei opiera się nowopowstała Grupa Młodzieżowa PZA w Narciarstwie Wysokogórskim. Od końca listopada grupa liczy 27 dzieci, a siedmioro najlepszych w swoich kategoriach wiekowych pojechało właśnie do Lienzu. Chcemy, aby młodzież poprzez zabawę, przygodę i wspólne wycieczki pod okiem profesjonalnych instruktorów, dostała kompletną wiedzę o bezpiecznym poruszaniu się na nartach w górach. Starty i wyniki sportowe nie są priorytetem, niemniej jeśli dzieci będą chciały startować w zawodach, będą miały do tego sposobność: organizatorzy imprez z cyklu Pucharu Polski PZA przygotują dla nich specjalne, krótkie trasy.

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Aufstieg 5 _ Bild Willi Seebacher _ LR_1

Int. Jugendcamp 2014 Lienz _ Aufstieg 7 _ Bild Willi Seebacher _ LR

Miło nam ogłosić, że Partnerami Grupy Młodzieżowej zostały marki Dynafit, Salewa i Pomoca oraz Yurta Bar – Kuźnice.

W imieniu Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego,

Monika Strojny

Zdjęcia: Willi Seebacher i Alex Lugger

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn