„n.p.m.” – styczeń 2015

przez Administrator | Opublikowano 18 grudnia 2014 12:12

W styczniowym numerze zapraszamy na Ama Dablam w Himalajach, w nieznane Polakom Góry Baskijskie, a także na popularny w Słowenii Grintovec. Kto woli polskie góry, ten na pewno będzie zadowolony ze spaceru na Gęsią Szyję, wejścia na Baranią Górę albo na Wielką Sowę. Pochylamy się także nad smutnym tematem samobójstw w górach, a o polskim himalaizmie sprzed 40 lat opowie nestor wspinaczy Marian Bała. W numerze ponadto rozmowa z Edurne Pasaban, pierwszą zdobywczynią Korony Himalajów i Karakorum, która będzie gościem specjalnym X Biwaku Zimowego „n.p.m.”.

npm

Sztuka cierpieniaAma Dablam. (6856 m n.p.m.). Popularny szczyt w Himalajach, często traktowany jest jako aklimatyzacja przed zdobywaniem ośmiotysięczników. Ale dla niektórych to główny cel wyprawy do Nepalu. Na szczycie jest sporo miejsca. Jest szeroko, kilka wierzchołków. Najlepiej wejść na ten, na który prowadzą ślady. Widać stąd Mount Everest, choć mocno przesłonięty przez Lhotse i Nuptse. A poza tym morze gór. Ama Dablam (w tłumaczeniu oznacza matkę z perłowym naszyjnikiem) jest jednym z najbardziej charakterystycznych szczytów w okolicy Mount Everestu. Na wyprawę zaprasza Krzysztof Feluch. W skład jego ekipy wchodził m.in. znany himalaista Ryszard Pawłowski.

Zimowa bajka na GrintovcuCzasami górska wyprawa może być zupełną niespodzianką. Mieszkający w Słowenii Piotr Skrzypiec, autor przewodnika po tamtejszych Alpach, został zaskoczony propozycją wędrówki w mroźny bożonarodzeniowy wieczór. – Jutro o trzeciej idziemy w Kamnickie, jest wolne miejsce w aucie. Reflektujesz? – spytał go przyjaciel. Odpowiedź mogła być tylko jedna. Jak wyglądała wycieczka na Grintovec (2558 m n.p.m.), najwyższy szczyt Alp Kamnicko-Sawińskich? O tym w najnowszym numerze „n.p.m.”.

Szalony Alex odkrywa nam świat – Maciek Sokołowski znany jest m.in. jako organizator Festiwalu Górskiego w Lądku-Zdroju. Nadmorską edycję tej imprezy przygotowuje także w Gdańsku. Ale nie samymi festiwalami żyje Maciek. To także podróżnik i odkrywca mało popularnych zakątków świata. Tym razem trafił w zupełnie nieznane Polakom Góry Baskijskie, gdzie zaprosił go himalaista Alex Txikon, ten sam, który z Denisem Urubką i Adamem Bieleckim właśnie pojechał zdobywać zimą K2. Co zobaczył i co zdobył Maciek z przyjaciółmi?

Firma 3M z Wiktorówek – Jest kilka takich miejsc w Tatrach, które chwytają za serce od pierwszej chwili. I nie chodzi bynajmniej o znane wszystkim Morskie Oko, Kasprowy czy Giewont. Większą moc mają rejony mniej oczywiste, które raz odkryte przyciągają w nieskończoność. A trudno znaleźć kogoś, kto zawędrował na Rusinową Polanę oraz wdrapał się na Gęsią Szyję i nie zostawił tam kawałka duszy. W ten zakątek Tatr i na rozmowę z dominikanami, którzy prowadzą sanktuarium na Wiktorówkach, zaprasza Ewelina Domańska.

Idą w góry, by umrzeć – Samobójstwa stanowią specyficzny rozdział w kronikach wypadków górskich. Dla zdesperowanych osób decydujących się na zakończenie własnego życia góry zwykle są tylko narzędziem – problem zaczyna się tu, na dole. Dlaczego miejsce, w którym wielu z nas naprawdę czuje, że żyje, dla innych staje się areną tragedii? O samobójstwach w Tatrach i innych polskich górach pisze Katarzyna Paluch, która o tym problemie rozmawia także z Tomaszem Kozłowskim, ratownikiem Górskim i psychologiem.

Wspinacze mają wielki egoW styczniowym numerze Dorota Rakowicz rozmawia z Edurne Pasaban, pierwszą kobietą z Koroną Himalajów i Karakorum, która już w lutym będzie gościem kolejnego Biwaku Zimowego „n.p.m.”. „Spotkałam kiedyś pewną dziewczynę na lotnisku i ona mówi mi: „Edurne, chcę się wspiąć na Everest”. Powiedziałam, że to wspaniale, i zapytałam, co robi w tym kierunku. A ona odpowiedziała mi z rozbrajającą szczerością: „Nic”. A przecież jeśli chcesz się wspiąć na Everest, musisz najpierw zrobić wiele rzeczy. Powiedziałam jej, żeby najpierw pojechała w Pireneje i nauczyła się używać czekana i raków. (…) Ona mnie posłuchała i rozpoczęła swoją górską edukację. Teraz za każdym razem, gdy uda jej się nauczyć czegoś nowego, dzwoni do mnie szczęśliwa i mówi: >>Edurne, zrobiłam to czy tamto<<” – wspomina himalaistka.

A ponadto:

Śladami pierwszy kropel – Na progu jeziora czerń spaja się z bielą. Kapie, wycieka i pieni się kaskadami, by w sercu habsburskich lasów zrodzić królową polskich rzek. Ponad taflą ciągną się garby Pasma Baraniej Góry, oblane świerkowym morzem. Gęstym i zwartym, chłonącym nawet najcieńsze promienie słońca. Finalnie ze wszystkich składników powstaje gotowy przepis na obowiązkową beskidzką wędrówkę. Zapraszamy prosto do źródeł Wisły.

Cztery pory śniegu – Góry Sowie nie biją rekordów popularności w górskich rankingach. Zalesione, pozbawione emocjonujących widoków. Mimo to można się zakochać w tym rejonie, a wejście na Wielką Sowę dla każdego będzie idealną weekendową przygodą.

O jeden dzień dłużej Biegowe, górskie marzenie zakiełkowało w głowie Łukasza Pawłowskiego kilka lat temu. Cel był prosty: przebiec Główny Szlak Beskidzki. Ponad 500 kilometrów w tydzień stanowi ogromne wyzwanie dla organizmu. Do tego logistyka, pogoda i walka z własnymi słabościami. Czy się udało? Przeczytajcie relację na łamach „n.p.m.”.

Słodkie życie na szczycieLiczącą blisko 42 km trasę górskiego maratonu w Gorcach pokonało bez problemów 20 osób z cukrzycą. – Spisali się świetnie. Do 2017 roku chcemy tę grupę przygotować do wyjazdu w Andy – zapowiada prof. Tomasz Klupa z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik zespołu medycznego prowadzącego projekt „5000 metrów nad poziom cukru”. O szczegółach tego niezwykłego projektu pisze w reportażu Bartłomiej Kuraś.

Lodowce są jak kobietyKuba Terakowski tym razem rozmawia z Marianem Bałą, nestorem polskiego himalaizmu, który w latach 60. eksplorował m.in. nieznane szczyty Hindukuszu. Dlaczego lodowce kojarzą się mu z kobietami?

Przepis na mróz i śniegLista zimowego ekwipunku nie ogranicza się jedynie do czekana, raków czy rakiet śnieżnych. Niezmiernie istotnym elementem naszego wyposażenia powinien być odpowiedni zestaw kuchenny, który sprosta trudom gotowania w niskich temperaturach. W styczniowym numerze poradnik o gotowaniu zimą.

X Jubileuszowy Biwak Zimowy „n.p.m.” – Na prośbę czytelników przedłużyliśmy zapisy na jubileuszowy Biwak Zimowy „n.p.m.”, który od 20 do 22 lutego 2015 r. odbędzie się w schronisku Jagodna w Górach Bystrzyckich. Przypomnijmy, że gościem specjalnym będzie Edurne Pasaban, pierwsza zdobywczyni Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowę z tą niezwykłą kobietą i szczegóły tej edukacyjnej imprezy znajdziecie w styczniowym „n.p.m.”. Zapisy trwają do 29 grudnia br.

 Redakcja “n.p.m.”

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn