Freeride Filmfestival Tour 2014

przez Administrator | Opublikowano 12 listopada 2014 11:51

Polak i rekordzista świata Andrzej Bargiel, a także światowej klasy Freeriderzy Xavier De Le Rue oraz Samuel Anthamatten i inni, ruszają w trasę z tegorocznym Freeride Film Festivalem.

Andrzej Bargiel we wrześniu tego roku pobił rekord wejścia na wierzchołek ośmiotysięcznika Manaslu. Jako jedyny Polak i zrazem drugi człowiek w historii, zjechał na nartach ze szczytu. Jest to jego drugi zjazd z ośmiotysięcznik. Po raz pierwszy podczas tegorocznej edycji Freeride Film Festiwalu, zostanie pokazany film z wyprawy ukazujący zapierające dech w piersiach widoki, motywację silniejszą od wyczerpania i emocje, jakie towarzyszyły Andrzejowi na szczycie. Będzie to też niepowtarzalna okazja do porozmawiania ze sportowcem, który jako gość festiwalu pojawi się w Warszawie i Krakowie.

fff Krakow plakat

Poza Bargielem, w trasę wyruszą czołowi europejscy freeriderzy. Należy do nich między innymi pochodzący z Innsbrucka Fabian Lentsch, który zalicza się do generacji młodych freeskierów. Fabian, jako bezgraniczny poszukiwacz przygód nigdy nie rezygnuje z dążenia do realizacji swoich marzeń. Efektem tego są dwie produkcje, które będzie można zobaczyć podczas festiwalu: „Georgia – Excerpt of Trial and Error“ oraz „Hot Wheels and Frozen Dreams“. Pierwszy film to kino drogi przedstawiające podróż z Innsbrucka do najwyższych gór Kaukazu. Drugi, również utrzymany w podróżniczym klimacie, przeniesie nas na południe Rosji i szczyt siedmiotysięcznika. Mimo odmiennych kierunków wypraw, obie produkcje zabierają widza w świat narciarskiej przygody, której pragnienie przeniosło riderów na skraj cywilizacji.

Kolejnymi gośćmi będą Xavier de le Rue i Samuel Anthamatten. Należą oni do najbardziej znanych wysokogórskich freeriderów świata. Film „Mission Steeps“ to wbijająca w fotel produkcja, przedstawiająca ryzykowne zjazdy po stromych zboczach najwyższych gór. W ramach trasy Freeride Film Festivalu, Xavier de le Rue odwiedzi Innsbruck, natomiast Samuela Anthamattena będzie można spotkać we wszystkich pozostałych punktach tegorocznego festiwalu.

W artystycznym filmie „Schneewallfahrt” Hanno Mackowitz prezentuje wyczyny dwóch narciarzy: Stefana Häusla i Björna Hereggera. Impresjonistyczne ujęcia trasy, zaśnieżone lasy i prawdziwa pasja z jaką narciarze pokonują linie zjazdów, podkreślone zostały klasyczną muzyką Markusa Loeberga. Nadaje to produkcji miano niepowtarzalnego i metaforycznego projektu filmowego. Projekcja nagrodzona została na Festiwalu Filmowym w St. Anton. Poza Hamburgiem, Björn Heregger odwiedzi wszystkie punkty trasy festiwalowej.

fff14_warszawa plakat

Mimo niepełnosprawności, Bibian Mentel i Kees van der Klooster zwiedzili wszystkie dzikie trasy Matterhornu. Film „Enabled” to relacja z wyprawy na szczyt, podczas której bohaterowie znaleźli się w krytycznym położeniu na oblodzonym zboczu. Poruszający się na sitboardzie, sparaliżowany od pasa w dół Kees i Bibian, jeżdżąca z protezą podudzia, dzięki pomocy przyjaciół wychodzą cało z opresji. Film nie jest jednak typową relacją z trudnych chwil na Matterhornie. To metaforyczna opowieść o upadku i sile powstawania. O wiecznym dylemacie w jakim znaleźli się bohaterzy – bycia zależnym od innych z jednoczesną potrzebą wolności i samodzielności. Na trudne pytania dotyczące walki z własnymi słabościami Kees Jan odpowie w Hamburgu, Krakowie i Warszawie.

Z kolei Freeski Crew z Innsbrucka, od dziesięciu lat produkująca filmy narciarskie przenoszące widzów w najodleglejsze zakątki świata, tym razem zaskoczy nas produkcją o swoim rodzimym mieście. „Tribute” to film na cześć miasta, który dla pochodzących z różnych części Europy riderów stał się domem. Twórca filmu, Bene Höflinger pojawi się we wszystkich punktach tegorocznej trasy festiwalu.

W „Mind Surf Monday” pro-freerider Martin “McFly” Winkler wciela w życie nurtujące go pytanie: „Dlaczego nie zjechać na desce surfingowej po świeżym puchu?” O przewrotnym pomyśle i jego realizacji, McFly opowie na scenie w Innsbrucku.

Pokazy filmowe w ramach Freeride Filmfestival Tour moderowane będą przez Flo Orleya i Harrego Putza. Pierwszy z nich regularnie startuje w Freeride World Tour, drugi to filmowiec i były pro-snowboarder.

Świetne produkcje na dużym ekranie, gwiazdy europejskiego i światowego freeride’u, przedstawiciele najlepszych regionów narciarskich w Austrii, prezentacja odzieży, sprzętu, losowanie atrakcyjnych nagród – to główne punkty naszej imprezy, które zapewnią świetną atmosferę i dobrą zabawę przez cały festiwalowy wieczór.

***

15.11. Innsbruck – 17.11. Hamburg – 19.11. Warszawa – 20.11. Kraków – 21.11. Wiedeń

  • Warszawa, Multikino Złote Tarasy: start godz. 19.00
  • Kraków, Kino Kijów-Centrum: srart godz. 19.00

Goście:

  • Andrzej Bargiel
  • Samuel Antahamatten
  • Fabian Lentsch
  • Björn Heregger
  • Matthias “Hauni” Haunholder
  • Kee Jan van der Klooster
  • Bene Höflinger
  • Johannes Hoffmann

Filmy:

SUNT LEON 8156

To film przedstawiający przebieg wyprawy na Manaslu, w której udział wzięli: Andrzej i Grzegorz Bargiel, Darek Załuski i Marcin Kin. To zapierająca dech w piersiach relacja z pobicia rekordu świata w wyjściu i zjazdu z ośmiotysięcznika. Poza ryzykownym zjazdem, film pokazuje również motywację silniejszą od wyczerpania i emocje, jakie towarzyszyły Andrzejowi na szczycie oraz podczas całej wyprawy w Himalaje. 

MISSION STEEPS  33 min, gość po projekcji: Samuel Antahamatten

Xavier De Le Rue i Samuel Anthamatten należą do najlepszych freeriderów na świecie. Ich znakiem rozpoznawczym są nadzwyczaj szybkie i płynne przejazdy po najtrudniejszych stokach. „Mission Steeps“ to nie tylko dokumentacja ich wyczynów, ale też wspólna przygoda. Razem z riderami zdobywamy stromy szczyt, poszukujemy przejezdnych tras i wymagających linii zjazdu. Film zabiera nas we wspólną podróż, podczas której osiągnięcia najodważniejszych sportowców na nowo definiują formułę Big Mountain Riding.

HOT WHEELS AND FROZEN DREAMS  10 min, gość po projekcji: Fabian Lentsch

Hot Wheels and Frozen Dreams to porywająca dokumentacja zeszłorocznej podróży czterech młodych Tyrolczyków. Chęć zdobywania wysokich gór prowadzi ich przez pełne wyzwań: Turcję, Iran, Turkmenistan, Kazachstan, Uzbekistan i Kirgizję. „Góry często wystawiały nas na próbę. Żaden z nas nie doświadczył wcześniej takiego uczucia ekspozycji jak podczas tej podróży”, stwierdził Fabian Lentsch, uczestnik wyprawy. 25 000 kilometrów, dwa siedmiotysięczniki, godziny spędzone na doskonaleniu technik freeride’u, wspinaczki, speedglidingu i paralotni sprawiły, że uczestnicy wrócili z wyprawy wewnętrznie bogatsi. Film więc jest dokumentacją nie tylko podróży, ale też wewnętrznej przemiany bohaterów.

SCHNEEWALLFAHRT  13 min, gość po projekcji: Björn Heregger

Film Hanno Mackowitza „Schneewallfahrt“ to harmonijne połączenie freeride’u ze spójną narracją Johannesa Lamperta i klasyczną muzyką Marcusa Loebera. Zaskakujące kadry i wyszukane prowadzenie kamery, daleko wykraczające poza standardowe produkcje o freeridzie pozwalają na śledzenie zmagań narciarskich z innej perspektywy. Akustyczne tło i impresjonistyczne ujęcia Mackowitza wciągają widza w wyczyny Stefana Häusla i Björna Hereggera, emocjonalnie angażując go w każdą minutę filmu. Stawiane są ważne pytania, na które odpowiedzi padają w inspirujący, często metaforyczny sposób. Dzięki temu, „Schneewallfahrt“ to zmysłowe dzieło filmowe, w którym każdy może odnaleźć siebie.

ENABLED  20 min, goście po projekcji:

Matthias “Hauni” Haunholder

Samuel Antahamatten

K-J van der Klooster

Film Enabled to wzruszająca dokumentacja dokonań niepełnosprawnych freeriderow Bibiana Mentela i Keesa Jana van der Kloostera. Z czołowymi freeriderami jak Samuel Anthmatten, Matthias “Hauni” Haunholder i Lucas Swieykowsky, Bibi i Kees Jan zrealizowali swoje marzenie jakim był heliskiing na lodowcu wokół Matterhorn. Film przedstawiający krytyczne połóżenie bohaterów, to opowieść o prawie do upadku, sztuce ponownego wstawania oraz o konflikcie między potrzebą wolności, a kontrolą.

TRIBUTE  20 min, gość po projekcji: Bene Höflinger

Freeski Crew to pochodząca z Innsbrucka ekipa freeriderów. Wspólnie działają od 10 lat, co roku oddając produkcję dokumentującą ich narciarskie dokonania. Z biegiem lat stawiają sobie coraz wyżej poprzeczkę, obierając odleglejsze kierunki wypraw i dbając o profesjonalizm swoich filmów. Niezależnie jednak od miejsca wyprawy, wspólnym mianownikiem zawsze pozostaje Innsbruck. „Kręcimy już nie tylko w domu, ale też podróżujemy po świecie, w poszukiwaniu stromych stoków i zwałów śnieżnego puchu. Mimo tego przez wszystkie te lata nie zapomnieliśmy, skąd pochodzimy i że podstawą istnienia ekipy Freeski Crew zawsze była przyjaźń. Dla naszej ponad 20-osobowej grupy, którą tworzą Austriacy, Niemcy i Szwajcarzy, miasto Innsbruck jest domem. Dlatego też najwyższy czas, aby coś dać temu miastu, wyrazić wdzięczność i zadedykować film.“ 

GEORGIA  10 min, goście po projekcji:

Johannes Hoffmann,

Fabian Lentsch

Poszukiwanie śniegu i wysokich gór to często wyprawa na skraj cywilizacji. Tak było i tym razem, podczas wyprawy 5 riderów do stóp najwyższych gór Kaukazu. Film zabiera nas do świata imponujących gór Gruzji, pokazuje tamtejszą kulturę i zmagania dążących do celu podróżników. To też udokumentowanie ich samych – generacji idealistycznych podróżników, dla których żadna droga nie jest zbyt odległa czy trudna, a stawiane cele realizują mimo czyhających trudności.

MIND SURF MONDAY  5 min

Intrygujący tytuł filmu w pełni oddaje jego zaskakującą treść. „Dlaczego nie zjechać na desce surfingowej po głębokim śniegu?” To pytanie zadał sobie zawodowy freerider Martin „McFly“ Winkler, który prywatnie jest też miłośnikiem surfingu. Od słów do czynów przeszedł poprzedniej zimy, a „Mind Surf Monday”, to krótki zapis realizacji tego marzenia.

Więcej informacji na stronie: http://pl.freeridefilmfestival.at

Bilety dostępne na: http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=o&oid=1078

Trailer festiwalu: www.freeridefilmfestival.com/trailer

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn