„Zakopiańczycy” Jerzego Porębskiego nagrodzeni w Ushuaia!

przez Administrator | Opublikowano 27 sierpnia 2014 15:06

W niedzielę 24 sierpnia w bajkowej scenerii Ziemi Ognistej w Ushuaia zakończyła się 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Górskich Ushuaia SHH. Podczas gali zakończenia festiwalu poznaliśmy laureata nagród głównych za najlepszy film długo i krótkometrażowy, nagrody specjalnej dla najlepszego obrazu przygodowego, za najlepsze zdjęcia i ulubieńca publiczności.

Mocna polska reprezentacja w Ushuaia – Jerzy Porębski i Krzysztof Wielicki (fot. Paweł Majkut)

Mocna polska reprezentacja w Ushuaia – Jerzy Porębski i Krzysztof Wielicki (fot. Paweł Majkut)

W konkursie głównym startowało 21 obrazów z Argentyny, Boliwii, Szwajcarii, Francji, Wlk. Brytanii, Chile, Hiszpanii, Włoch, Belgii i Polski. W konkursie filmowym Polskę reprezentował film Zakopiańczycy w reż. Jerzego Porębskiego, który zdobył nagrodę główną za najlepszy film górski długometrażowy! Jerzy Porębski również był gościem specjalnym tegorocznej edycji festiwalu.

Główna nagroda w kategorii filmu długometrażowego dla Zakopiańczyków Jerzego Porębskiego w Ushuaia

Główna nagroda w kategorii filmu długometrażowego dla Zakopiańczyków Jerzego Porębskiego w Ushuaia

Osiągnięcia polskiego himalaizmu były jednym z głównych wydarzeń festiwalu. Polska jako gość specjalny posiadała swój odrębny program (La montaña en los ojos de Polonia).

Prelekcja Krzysztofa Wielickiego podczas argentyńskiego festiwalu (fot. Paweł Majkut)

Prelekcja Krzysztofa Wielickiego podczas argentyńskiego festiwalu (fot. Paweł Majkut)

Główną gwiazdą festiwalu był Krzysztof Wielicki, który w latach 80. i 90. był jednym z czołowych przedstawicieli złotej ery polskiego himalaizmu i jednym z najwybitniejszych himalaistów na świecie. Prezentacja Krzysztofa Wielickiego o polskim himalaizmie spotkała się z dużym entuzjazmem publiczności festiwalowej.

Oprócz Zakopiańczyków, dużą popularnością cieszyły się również inne polskie filmy pokazywane podczas festiwalu. W ramach polskiego bloku widzowie zobaczyli film Sztuka Wolności, obraz Marka Kłosowicza i Wojciecha Słoty. Ten 70-minutowy obraz dokumentuje fenomen złotej ery polskiego himalaizmu lat 80. XX w.

Drugim filmem w polskim bloku był Kukuczka w reż. Jerzego Porębskiego, pokazujący sylwetkę Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów w historii. Publiczność argentyńska mogła również zobaczyć obraz Marcina Koszałki Deklaracja Nieśmiertelności.

Ponadto przez cały czas trwania festiwalu miała miejsce ekspozycja wystawy komiksu „Lodowi wojownicy” (komiks oparty na oryginalnym dzienniku Krzysztofa Wielickiego, ukazujący historię pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest w 1980 r.).

Oprócz bloku poświęconego Polsce, nie zabrakło innych atrakcji, jak konkurs fotograficzny, warsztaty z animacji filmowej, koncerty, wystawa plakatów festiwali górskich zrzeszonych w International Alliance for Mountain Film, program górski dla dzieci, itp.

Festiwalowa scena w Ushuaia (fot. Ushuaia Shh)

Festiwalowa scena w Ushuaia (fot. Ushuaia Shh)

Wszystkim atrakcjom festiwalowym towarzyszyły zapierające dech w piersiach widoki Ziemi Ognistej, dzika przyroda z lwami morskimi i pingwinami oraz wspaniała kuchnia patagońska.

Ushuaia posiada również znakomity ośrodek narciarski Cerro Castor z 31 trasami zjazdowymi, na których w trakcie festiwalu ćwiczyły narciarskie reprezentacje zjazdowe Szwajcarii, Japonii i Francji.

Od lewej – Krzysztof Wielicki, Paweł Majkut, Pablo de Antueno, Jerzy Porębski i pilot

Od lewej – Krzysztof Wielicki, Paweł Majkut, Pablo de Antueno, Jerzy Porębski i pilot

Pomysłodawcą i organizatorem bloku specjalnego poświęconego osiągnięciom polskiego himalaizmu był Paweł Majkut, radca kulturalny z Ambasady RP w Buenos Aires. Ambasada była również jednym ze sponsorów festiwalu. Dziękujemy również dyrektorowi festiwalu Mariano de Antueno za pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz całej rodzinie Antueno za ciepłe przyjęcie polskich gości.

Paweł Majkut

Nagrodzone filmy:

Nagroda główna
argentyński film Voy (vaya) – Juan Jose Perez
Nagroda publiczności oraz główna nagroda w kategorii przygoda
Cerro Torre – Thomas Dirnhofer (polski widz będzie miał okazję zobaczyć film na zbliżającym się Krakowskim Festiwalu Górskim)
Najlepszy film długometrażowy
Zakopiańczycy – Jerzy Porębski
Najlepszy film krótkometrażowy
El Paraiso Azul, la historia de Ice Tonio – Jean Studlera
Najlepsze zdjęcia
Steps – Stephan Hermann i Philipp Eyer

Źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn