GORE-TEX SURROUND – oddychalność butów także od podeszwy? Sprawdziliśmy na czym to polega!

przez Administrator | Opublikowano 02 czerwca 2014 14:43

But, który „oddycha” nie tylko od góry i z boku cholewki, ale także od dołu, czy nawet przez podeszwę? Firma W.L. Gore & Associates prezentuje nową technologię w obuwiu outdoorowym i miejskim – GORE-TEX® SURROUND™. Sprawdziliśmy o co tu chodzi.

W ubiegłym tygodniu, wraz z dziennikarzami z USA, Rosji, Włoch, Niemiec i Polski, mieliśmy okazję sprawdzić, co kryje się w nowym pomyśle pod nazwą GORE-TEX® SURROUND™. Marka GORE-TEX zaprosiła nas do swojej bawarskiej siedziby w Feldkirchen-Westerham.

W siedzibie marki GORE-TEX w Feldkirchen-Westerham (fot. 4outdoor)

W siedzibie marki GORE-TEX w Feldkirchen-Westerham (fot. 4outdoor)

Hiking najpopularniejszy

Z perspektywy Gore kluczową aktywnością outdoorową jest hiking. Według badań jest to także najpopularniejsza aktywność outdoorowa w wielu krajach, czy może nawet na świecie. Po wieczornych dyskusjach w międzynarodowym gronie dziennikarzy, wiemy już, że co kraj to obyczaj w tym aspekcie. Każdy kraj nieco inaczej definiuje hiking i w każdym kraju jest to tak naprawdę odrobinę inna aktywność, z odmienną tradycją.

Upraszczając – hiking to mniej lub bardziej zaawansowana, byle jednodniowa, turystyka piesza – we Włoszech mówią „walking” – dłuższe lub dalsze spacery w outdoorze, które kończymy noclegiem w domu, hotelu lub w schronisku. Różnica pomiędzy trekkingiem a hikingiem jest więc taka, że nie zabieramy ze sobą ciężkiego plecaka – nie potrzebujemy ani namiotu, ani śpiwora, ani wielu innych przedmiotów koniecznych do przetrwania nocy na łonie natury. Tym samym miłośnik hikingu może być wyposażony w lekkie, niskie buty, bez zaawansowanych technologii stabilizujących stopę.

Według badań, na które powołuje się GORE-TEX, hiking na całym świecie uprawia około 223 mln ludzi. I właśnie przede wszystkim z myślą o tej grupie powstała technologia GORE-TEX SURROUND, nad którą firma pracowało blisko pięć lat.

Surround

Co według specjalistów marki GORE-TEX jest kluczowe dla fanów hikingu? Ochrona przed wodą od zewnątrz oraz szybki transport wilgoci z wewnątrz buta – czyli ma być po prostu sucho.

GORE-TEX®-SURROUND™---For-Rain-and-Shine

Dotychczas dzięki laminatom membranowym stopa była chroniona przed deszczem, błotem, czy śniegiem, lecz miała możliwość „oddychania” jedynie przez cholewkę. Dzięki konstrukcji Surround stopa może oddychać także od podeszwy.

GORE-TEX®-SURROUND™-Layer-Graphic_English

Jak to się dzieje? Nowa technologia opiera się przede wszystkim na specjalnej konstrukcji buta. Najważniejsze jej elementy to:

  • wewnętrzna „skarpeta” z laminatu;
  • pod nią specjalna wkładka z poliamidu lub poliestru o konstrukcji siateczki – dzięki niej mamy przestrzeń dla powietrza;
  • cholewka buta, a w niej tuż nad podeszwą, w miejscu gdzie znajduje się wyżej opisana wkłada, znajduje się perforacja, umożliwiającą przepływ powietrza.
GORE-TEX SURROUND - kluczowe elementy konstrukcji buta: perforowana cholewka, skarpeta z laminatu, wkładka (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – kluczowe elementy konstrukcji buta: perforowana cholewka, skarpeta z laminatu, wkładka (fot. 4outdoor)

Laminat w „skarpecie” GORE-TEX Surround to wzmocniona, bardziej wytrzymała wersja GORE-TEX Extended Comfort.

Dzięki konstrukcji „skarpety” użytkownik ma zapewnioną wodoszczelność z każdej strony – to jednak nic nowego. Nowością są perforacje w cholewce, tuż nad „podeszwą właściwą”, adekwatną do danego rodzaju obuwia i jego przeznaczenia.

GORE-TEX SURROUND - kluczowe elementy konstrukcji buta: perforowana cholewka, skarpeta z laminatu, wkładka (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – kluczowe elementy konstrukcji buta: perforowana cholewka, skarpeta z laminatu, wkładka (fot. 4outdoor)

Dzięki perforacjom (maleńkim dziurkom w cholewce) i specjalnej wkładce, powietrze może krążyć także pod laminatem, a stopa może „oddychać” nie tylko po bokach i od góry, jak to miało miejsce dotychczas, ale również od dołu.

GORE-TEX SURROUND - przykładowe perforacje w cholewce (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – przykładowe perforacje w cholewce (fot. 4outdoor)

Jak zapewniali nas przedstawiciele marki GORE-TEX, wszystkie elementy tej konstrukcji przeszły intensywne testy. Marka daje też producentom obuwia konkretną specyfikację co do minimalnej i maksymalnej wielkości czy też ilości perforacji w cholewce.

GORE-TEX SURROUND - wkładka umożliwiająca przepływ powietrza (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – wkładka umożliwiająca przepływ powietrza (fot. 4outdoor)

gore4

Gdy przychodzi nowe, pojawiają się także pytania i wątpliwości. Nas zainteresowało m.in. to jak zmienia się funkcjonalność tej konstrukcji w trakcie użytkowania? Czy np. kompresja wkładki pod laminatem minimalizuje właściwości oddychające? – według testów GORE-TEX nic się nie zmienia albo zmienia się nieznacząco. Co się dzieje z wilgocią, która może dostać się przez perforację do środka buta? – przedstawiciele marki GORE-TEX zapewniają, że wilgoć sprawnie wyparowuje, a całość została nawet przetestowana pod względem możliwości rozwoju… grzybów we wkładce pod laminatem. Pytań zapewne pojawi się jeszcze wiele, jednak dopiero własne testy w terenie pozwolą nam w pełni na nie odpowiedzieć.

GORE-TEX SURROUND - warstwy w bucie (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – warstwy w bucie (fot. 4outdoor)

Z nową technologią będzie można także zapoznać się na zbliżających się targach OutDoor 2014 nad Jeziorem Bodeńskim. GORE-TEX SURROUND rozpoznamy nie tylko po perforacjach, ale również po charakterystycznym nadruku na laminacie:

GORE-TEX SURROUND - nadruk w paski, dzięki któremu rozpoznamy nową technologię (fot. 4outdoor)

GORE-TEX SURROUND – nadruk w paski, dzięki któremu rozpoznamy nową technologię (fot. 4outdoor)

Lato 2015

Obuwie outdoorowe z technologią GORE-TEX SURROUND wkroczy na rynek w sezonie wiosna-lato 2015. Konsumenci znajdą ją w modelach marek współpracujących z GORE-TEX, do których należą m.in.: Alfa, Bestard, Chriuca, Crispi, Dolomite, Hanwag, Härkila, La Sportiva, Mammut, Meindl, Mizuno, Salewa, Scarpa, Treksta, Viking i Zamberlan.

GORE-TEX SURROUND - model butów marki Zamberlan z nową technologią

GORE-TEX SURROUND – model butów marki Zamberlan z nową technologią

GORE-TEX SURROUND - model butów marki Mammut z nową technologią

GORE-TEX SURROUND – model butów marki Mammut z nową technologią

gore9

Będą to zarówno lekkie turystyczne czyli hikingowe modele, jak i nieco bardziej zaawansowane buty trekkingowe, czy podejściówki.

Surround w wersji casual

Zapewne większość naszych Czytelników zetknęła się już z nową technologią, jednak w wersji casual. GORE-TEX SURROUND zastosowała chociażby marka Salewa w butach Ramble GTX. Model ten był prezentowany na ubiegłorocznych targach OutDoor, a obecnie jest już w sklepach.

Salewa, buty Ramble GTX

Salewa, buty Ramble GTX

W butach casualowych i dziecięcych konstrukcja GORE-TEX SURROUND różni się od tej stosowanej w modelach przeznaczonych do outdooru. W wersji causal nie ma perforacji w cholewce, mamy tu za to „otwartą” podeszwę – „oddychanie” odbywa się więc od dołu buta. W podeszwie znajdują się perforacje z warstwą ochronną, a na nich bieżnik buta. Poza modelami marki Salewy, technologię tę znajdziemy m.in. w butach marek Viking, Lowa, czy Clarks.

Hiking dziennikarzy :) (fot. 4outdoor)

Hiking dziennikarzy :) (fot. 4outdoor)

gore-hiking1

gore12

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn