W Tatry wróciła zima – trzeci stopień zagrożenia lawinowego

przez Administrator | Opublikowano 17 marca 2014 12:49

Ratownicy TOPR przestrzegają przed trudnymi warunkami na tatrzańskich szlakach. Został ogłoszony trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Na ten stan rzeczy wpłynęły duże opady śniegu, a także bardzo silny wiatr, który powoduje zawieje i zamiecie śnieżne. Przekłada się to na małą widoczność i utrudnienie orientacji w terenie. Szlaki są nieprzetarte, miejscami utworzyły się zaspy.

moko_01

Na Kasprowym Wierchu leży 70 cm śniegu, a nad Morskim Okiem – 80 cm.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

stawy2

Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Apelujemy o ostrożność i rozsądek!

Aktualną prognozę w Tatrach znajdziecie TUTAJ, a kamery TOPR – TUTAJ.

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn