Nie taki chudy Wawrzyniec

przez Administrator | Opublikowano 21 marca 2014 9:40

Mniej więcej trzy lata temu grupa doświadczonych rajdowych napieraczy wpadła na pomysł zorganizowania biegu w dobrze sobie znanym Beskidzie Żywieckim. Rozumiejąc specyfikę górskiego biegania i „potrzeby” zawodników, przygotowali trasę Chudego Wawrzyńca tak, by decyzję o ostatecznej długości pokonywanego dystansu można było podjąć w jej połowie. I był to strzał w dziesiątkę.

Obecnie Chudy Wawrzyniec jest jednym z jaśniej świecących punktów w kalendarzu polskich biegów ultra. Srebrna Kozica, czyli nagroda w plebiscycie na najlepszy bieg górski 2013 jest tego najlepszym dowodem.

chudy-wawrzyniec

Dopięta na ostatni guzik organizacja, ciekawa i widokowa trasa oraz wyjątkowy smak drożdżówek na mecie, który chwaliło ok. 250 uczestników pierwszej edycji (2012 r.), było najlepszą reklamą dla nowego biegu. Rok później na starcie stanęło już ponad 450 zawodników, a wolne miejsca rozeszły się jak przysłowiowe ciepłe bułeczki. W tym roku organizatorzy przygotowali ponad 700 (!) miejsc, które bez problemu znalazły swoich właścicieli. Zła wiadomość jest tylko taka, że zapisy są zamknięte już od ponad miesiąca.

Tradycyjnie już, część wspólna trasy poprowadzi najpierw z Rajczy do Soli, dalej czerwonym szlakiem przez Rachowiec do Zwardonia, kawałek drogą i dalej czerwonym szlakiem przez Wielką Raczę do Wielkiej Rycerzowej. To właśnie tu trzeba będzie wybrać wariant:

  • krótszy, „50+ km”: z Wielkiej Rycerzowej czerwonym szlakiem do Bacówki na Rycerzowej i dalej zielonym szlakiem przez Muńcuł do Ujsół;
  • dłuższy, „80+ km”: z Wielkiej Rycerzowej niebieskim szlakiem przez przełęcz Glinka na Trzy Kopce. Stąd czerwonym szlakiem do Schroniska na Rysiance, dalej żółtym przez Boraczy Wierch i Zapolankę do początku szlaku czarnego, a nim na dół na metę w Ujsołach.

chudy-profil-80

chudy-profil-50

Wszystko wskazuje na to, że za rok chętnych na start będzie jeszcze więcej. Szczęśliwie, albo chociaż sprawiedliwie, miejsca są losowane, a nie rezerwowane dla najszybszych zgłoszeń. Warto o tym pamiętać planując starty na kolejny rok.

mapa_biegu_z_trasa_roboczo_resize

Chudy Wawrzyniec w skrócie:

Start: 9 sierpnia 2014, 4 rano.

  • Trasa 50+, dystans: ok. 50 km, 1 punkt żywieniowy, limit: 16 h. 1 punkt kwalifikacyjny do UTMB.
  • Trasa 80+, dystans: ok. 50 km i +3000 m przewyższenia, 2 punkty żywieniowe, limit: 16 h. 2 punkty kwalifikacyjne do UTMB.

Strona zawodów: www.chudywawrzyniec.pl. Za biegiem stoją:

  • Tomasz Krawczyk – Ujsoły
  • Kuba Wolski – Warszawa
  • Adam Foland – Sulejówek
  • Magda Ostrowska-Dołęgowska – Warszawa
  • Krzysztof Dołęgowski – Warszawa

chudy-wawrzyniec2

Tegoroczne zawody będziecie mogli z nami śledzić na bieżąco – przedstawiciel Outdoor Magazynu również stawi się na starcie!

 Michał Unolt

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn