Szwajcaria: zimowe atrakcje i wydarzenia w Dolinie Haslital oraz regionie Jungfrau

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 03 stycznia 2014 14:36

Zimowy urlop w Dolinie Haslital oraz w lodowcowym regionie Jungfrau, leżących w szwajcarskiej krainie Oberland Berneński, to prawdziwa przyjemność. Jest tu ponad 270 kilometrów różnorodnych tras dla narciarzy i snowboarderów, a miłośnicy śnieżnych przygód mogą się wybrać na zimową wędrówkę, lodową wspinaczkę, bieg przełajowy lub sanki. Całości dopełnia bogata oferta wydarzeń.   

Przyjazna dla rodzin Dolina Haslital oraz oferujący rozmaite aktywności region Jungfrau idealne dopełniają się, stanowiąc dobre połączenie na udany, zimowy urlop. Pierwsze z miejsc przyciąga malowniczymi wioskami górskimi oraz terenami do uprawiania alternatywnych sportów zimowych, natomiast drugie z nich –   emocjonującymi trasami zjazdowymi.

Region Jungfrau (fot. Bruno Petroni)

Region Jungfrau (fot. Bruno Petroni)

Dolina Haslital oraz region Jungfrau mają w sumie 300 km wędrownych szlaków zimowych, 110 km tras saneczkowych, ponad 70 km tras biegowych oraz 40 km tras do marszu w rakietach śnieżnych, będących alternatywą dla dobrze przygotowanych stoków narciarskich. Berneński Oberland oferuje sztuczne i naturalne lodowiska, możliwość curlingu (sport polegający na pchnięciu granitowego krążka po tafli lodu i następnie korygowaniu jego ślizgu szczotką tak, by dotarł jak najbliżej pola zwanego „house”), snowtubing (jazda po śniegu na dużych, gumowych dętkach), odludne tereny do jazdy na nartach (back country skiing) oraz miejsca do wspinaczki lodowej. Mocne wrażenia czekają na turystów na „First Flyer”, czyli szybkim zjeździe na stalowej linie (nawet 84 km/h) ze szczytu First (2 186 m) do Schreckfeld. Możliwy jest także lot paralotnią w tandemie oraz wycieczka wzdłuż zamarzniętego wodospadu.

Haslital (fot. David Brrii)

Dolina Haslital (fot. David Brrii)

Ośrodek Hasliberg umożliwia zimową przygodę poza wyznaczonymi trasami. Między Bidmi a Lischen znajdują się szlaki do łyżwiarstwa i narciarstwa przełajowego oraz dwie trasy saneczkarskie. Rodzinom z dziećmi (i nie tylko) spodobają się wycieczki na rakietach śnieżnych prowadzone przez przewodnika i obejmujące takie tematy, jak „Życie dzikich zwierząt” czy „Kraina krasnali”. Warto także zajrzeć na wystawę Muggestutz-Wintertraum w Alpen Tower, przedstawiającą krasnala o imieniu Muggestutz, najstarszego skrzata tego regionu.

Zimowe szlaki wędrowne w Dolinie Haslital pozwalają zanurzyć się w ciszy oraz poznać folklor tego regionu: prowadzą przez zaśnieżone lasy, niezamieszkany obszar Rosenlaui, słoneczną dolinę rzeki Aare, a niekiedy można na nich napotkać tradycyjne, szwajcarskie chaty.

Fani nordyckich sportów zimowych powinni wypróbować 15-kilometrową trasę do biegów przełajowych w Gadmen, która wiedzie wzdłuż rzeki Gadmerwasser. Wybrane odcinki są kilka razy w tygodniu oświetlane wieczorami. W czwartki trasa Mägisalp-Bidmi oferuje saneczkarzom i fanom airboardu (poduszkowiec na jedną osobę) nocne zjazdy na tle pięknej, górskiej scenerii. Podczas tych wieczorów restauracja Mägisalp zaprasza na fondue lub raclette przy muzyce.

Dolina Haslital (fot. David Brrii)

Dolina Haslital (fot. David Brrii)

Region Jungfrau może się poszczycić licznymi trasami saneczkowymi, w tym najdłuższą trasą saneczkarską w Alpach. Ma ona 15 km długości i różnicę wysokości 1600 m, a wiedzie z Faulhorn przez Bussalp aż do Grindelwald. W Grindelwald można wybrać się na przejażdżkę tradycyjnym, drewnianym rowerem – velogemel, który zamiast kół ma płozy. Pojazd ten jest wykonywany ręcznie przez rzemieślników już od ponad 100 lat. Ciekawą atrakcją jest także wycieczka pociągiem na Jungfraujoch, najwyżej położoną stację kolejową w Europie (3454 m), oraz na szczyt Schilthorn z obracającą się restauracją Piz Gloria (2970 m), która „zagrała” w jednym z filmów o Jamesie Bondzie. Na ten szczyt oraz wiele innych trzy- i czterotysięczników regionu Jungfrau można wejść z lokalnym przewodnikiem w ramach skialpinizmu. Warto podjąć ten wysiłek, by móc z bliska podziwiać ten wysoko alpejski, zimowy krajobraz.

Zimą większość wodospadów w tym regionie zamarza, tworząc niesamowite, lodowe rzeźby. Można je podziwiać przemierzając 12-kilometrowy szlak dla narciarzy biegowych, wiodący wzdłuż tych cudów natury, lub wybierając się na wycieczkę na rakietach śnieżnych do oświetlonego wodospadu Staubbachfall. Śmiałkowie mogą spróbować ice kartingu (przejażdżka specjalnym gokartem po naturalnym lodowisku).

Najlepsze imprezy zimowego sezonu 2013/2014

Na nadchodzący sezon Dolina Haslital oraz region Jungfrau, oprócz stałych, cotygodniowych wydarzeń, przygotowały także kilka znaczących imprez.

Dolina Haslital rozpocznie od zaprezentowania lokalnego folkloru. W tygodniu Trychelwoche (26-30 grudnia 2013 r.) odbywają się tradycyjne pochody, podczas których mieszkańcy dzwonią krowimi dzwonkami (zwanymi tutaj trychel). Odbędą się też VI Zawody w Zjeździe na Sankach Horischlitten (15 lutego 2014 r.), Międzynarodowe Zawody Psich Zaprzęgów w Gadmen (Internationales Schlittenhunderennen Gadmen) (1-2 marca 2014 r.), w których uczestniczy ponad 100 zespołów ścigających się u stóp przełęczy Susten, oraz emocjonujący, siedmiogodzinny wyścig Rugenbräu Team Race (15 marca 2014 r.). Dla rodzin z dziećmi przygotowano Festiwal Gier Zimowych (1-2 marca 2014 r.) w ośrodku Skihäsliland w Bidmi (w programie m.in. zawody narciarskie, dmuchane zamki) oraz zawody dla rodzin – Rivella Family Contest (30 marca 2014 r.) w ośrodku Meiringen-Hasliberg.

W regionie Jungfrau odbędzie się 83. Międzynarodowy Bieg Narciarski z Lauberhorn, zaliczany do Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim (17-19 stycznia 2014 r.), który ogląda zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy widzów. Zjazd ze szczytu Lauberhorn to jedna z najdłuższych i najbardziej efektownych tras na świecie. Rozgrywane są tu takie konkurencje jak kombinacja alpejska, zjazd i slalom.

Dużym wydarzeniem jest 71. Międzynarodowy Bieg Inferno (Internationale Inferno-Rennen) (22-25 stycznia 2014 r.), uznawany za najbardziej zwariowany turniej na świecie. Uczestniczy w nim ponad 1800 zawodników-amatorów, rywalizujących ze sobą m.in. podczas nocnych biegów przełajowych oraz slalomu gigantu. Odbywają się także wieczorne imprezy, takie jak parada Inferno czy występy tradycyjnych, karnawałowych orkiestr zwanych Guggenmusik.

Ciekawą imprezą jest 32. Międzynarodowy Festiwal Śniegu (Internationales Snow Festival) (20-25 stycznia 2014 r.), podczas którego artyści z całego świata tworzą niezwykłe rzeźby ze śniegu.

Warto obejrzeć 18. Mistrzostwa Świata w Zjeździe na Velogemel (2 lutego 2014 r.), które odbędą się na Bussalp powyżej wioski Grindelwald, oraz zawody Whitestyle Open (7-9 marca 2014 r.), podczas których freeskierzy i snowboardziści rywalizują w ramach nocnego konkursu “Night Air” o nagrodę 10 tys. franków szwajcarskich. Sezon zimowy zakończy koncert plenerowy SnowpenAir (5 kwietnia 2014 r.) na przełęczy Kleine Scheidegg, co czyni go najwyżej położonym koncertem tego typu (2000 m). Na scenie wystąpią zarówno krajowi, jak i zagraniczny wykonawcy, w tym m.in. Deep Purple.

Źródło: Sigma International

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn