Nowy czekan Fuel marki Black Diamond – pierwsze wrażenia i cena…

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 31 stycznia 2014 11:51

Na targach ISPO MUNICH mieliśmy okazję zobaczyć nowy czekan w stajni Black Diamond – Fuel. Jakie mamy wrażenia i jaka będzie cena nowej dziabki w Polsce?

Każdy kto chciał od przyszłego sezonu zmienić czekany na nowe Fuel’e marki Black Diamond, będzie musiał zapłaci 899 zł za jednego. To pewne – tak mówi polski dystrybutor.

Black Diamond, czekan Fuel

Black Diamond, czekan Fuel

Fuel z lewej - Fusion z prawej

Fuel z lewej vs Fusion z prawej

A jakie są nasze wrażenia organoleptyczne? Mimo tylko 34 g różnicy w wadze, Fuel jest zupełnie inaczej wyważony niż Fusion. Fusion wydaje się ciężki przy głowicy, głowica leci do przodu i czekan niemalże sam “wchodzi w zamach”- Fuel jest bardziej stabilny, wymaga mniej wysiłku od nadgarstka przy drytoolowaniu – to oczywiście wrażania „na sucho”. Na testy w terenie jeszcze przyjdzie czas.

Black Diamond, czekan Fuel (fot. Outdoor Magazyn)

Black Diamond, czekan Fuel (fot. Outdoor Magazyn)

Ostroga jest krótka, co promuje lepszy zamach czekanem, po zdjęciu ostrogi jest więc idealnie – jak mówił o Fuelu Will Gadd.

Czekan zdaje się też mieć bardziej agresywnie pochylone ostrze, choć kąt natarcia pierwszego zęba w ostrzu Fusion Ice (które ma właśnie Fuel) jest mniejszy niż w ostrzu Fusion (które ma Fusion). Ponad to kąt zaklinowania ostrza i chwytu jest o 2 stopnie bardziej agresywny.

Black Diamond, od lewej Fusion, a potem Fuel (fot. Outdoor Magazyn)

Black Diamond, od lewej Fusion, a potem Fuel (fot. Outdoor Magazyn)

fuel3

Zdaje się, że główna różnica w wadze pochodzi z braku młotka, mniejszej ostrogi i innej konstrukcji głowicy. Zatem spadek masy nie wpłynie na wytrzymałość.

Fuel jest predestynowany do wspinaczki lodowej i mixtowej, choć sprawdzi się także w każdych innych wspinaczkowych warunkach. Waży 638 g (Fusion waży 672 g). Oba czekany mają 50 cm.

 

 

 

 

Wyświetlam 2 komentarze
Dodaj swój komentarz
  1. Józek pisze:

    Nomic Petzla z logiem Black Diamond :-D

  2. […] O nowościach marki Black Diamond już nieco pisaliśmy. Przypomnijmy zatem, że w przyszłym sezonie na rynku pojawi się Fuel, który już został ogłoszony nieco agresywniejszym bratem czekana Fusion. Fuel waży 638 g, mierzy 50 cm, jest pozbawiony młotka, ma mniejszą niż Fusion ostrogę, a także ostrze osadzone pod innym kątem. Ostrze w tym przypadku to Fusion Ice. Black Diamond zaplanował go jako narzędzie przede wszystkim do lodu i mixtu. Więcej o tym czekanie można przeczytać TUTAJ. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn