Na Nandze trwa akcja w górnych partiach flanki Rupal

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 stycznia 2014 0:05

Minęło już 45 dni od przybycia polskiej wyprawy Justice for All do bazy Lattabo. Termin wiz Polaków upływa za trzy tygodnie, ale zespół już wystąpił z wnioskiem o przedłużenie. Podczas poprzedniego okna pogodowego, polscy wspinacze wydobyli z lodowej jaskini na 6100 m nadmiar śniegu, i odtąd służy ona jako obóz II. Prawie całą trasę do tego obozu prowadzili i ubezpieczali Polacy.

Jama polskiego obozu II (fot. nangadream.blogspot.com)

Jama polskiego obozu II (fot. nangadream.blogspot.com)

Żeby sprecyzować zakres prac wykonanych przez Polaków, Paweł Dunaj na stronie nangadream.blogspot.com, opublikował takie dane:

Liny i poręczowanie:

 Na chwilę obecną my Polacy położyliśmy liny:

– 200 metrów do „Garba” (formacja w połowie drogi do C1),
– 300 metrów do C1,
– 200 metrów do C1A,
– 500 metrów do depozytu. Tutaj zostawiliśmy jeszcze 500 metrów na kolejne odcinki w wyższych partiach.
– 200 metrów przez Turnię Wielickiego w „pionie”,
– i 300 metrów na grani dokładnie do C2 (tego prawdziwego, gdzie Marek i Tomek przed rokiem mieli norę) na wysokości 6100 m n.p.m.

Do wysokości depozytu – wszystkie liny były wniesione przez nas. Wyjątkiem jest 200 metrów 5 mm liny na bębnie, którą Simone zostawił właśnie w depozycie.

Aby wykorzystać bieżące okno pogodowe, Paweł Dunaj, Tomek „Czapa” Mackiewicz i Michał Obrycki wspięli się 26 stycznia bezpośrednio z bazy do obozu I. Następnego dnia Tomek zatrzymał się w obozie I, gdyż nie czuł się najlepiej, natomiast pozostali dwaj dotarli do obozu II (6100 m). Oczekuje się, że Tomek dołączy tam dzisiaj, tj. 28 stycznia.

Polski obóz I (fot. nangadream.blogspot.com)

Polski obóz I (fot. nangadream.blogspot.com)

Tomek powyżej obozu II (fot. nangadream.blogspot.com)

Tomek powyżej obozu II (fot. nangadream.blogspot.com)

Natomiast włosko-niemiecki duet Simone Moro – David Göttler opuścił bazę Lattabo w niedzielę po południu, osiągając po około 5 godzinach obóz I (5100 m.). Rankiem 27 stycznia dotarli oni do obozu II (6100 m.). Dziś Simone i David mają podjąć próbę założenia obozu III na wysokości około 6800-7000 m. Jeżeli się uda, planują spędzić tam noc w celu poprawienia aklimatyzacji. Obecnie niebo jest bezchmurne, ale temperatura bardzo niska i w górnych partiach leży sporo świeżego śniegu. Jednak ze względu na zapowiadane od środy załamanie pogody, David i Simone raczej nie będą w stanie w czasie tego wypadu przejść na stronę Diamir.

Simone i David (fot. Simone Moro)

Simone i David (fot. Simone Moro)

Postępy dokonane w najbliższych dniach zadecydują o strategii obu działających na drodze Schella wypraw.

Włoski alpinista Daniele Nardi w asyście policyjnej zmierza do bazy w dolinie Diamir i prawdopodobnie dotrze tam już dzisiaj. Daniele mówi:

W powietrzu wyczuwalne jest napięcie, to zrozumiałe. Ale jestem bardzo skoncentrowany i czuję się świetnie.

Janusz Kurczab

wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn