Visit Norway stworzyło aplikację na smartfony dla łowców zórz polarnych

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 18 grudnia 2013 14:29

Masz smartfon i jesteś fanem zórz? Chciałbyś wiedzieć kiedy pojechać do Norwegii Północnej żeby ją zobaczyć? Teraz jest to prostsze dzięki aplikacji na smartfony z prognozą zorzy „Norway Lights”. Aplikacja jest darmowa i może ją pobrać każdy.

Zobaczenie tańca zorzy na niebie to jedno z tych niepowtarzalnych doświadczeń w życiu, które warto przeżyć – mówi Per-Arne Tuftin, dyrektor norweskiej organizacji turystycznej Innovation Norway – Aplikacja, którą przekazujemy w ręce użytkowników ma ułatwić większej ilości osób zobaczenie tego zjawiska.

Zorza nad Norwegią (fot. Visit Norway)

Zorza nad Norwegią (fot. Visit Norway)

Obecnej zimy oraz w kolejnym roku nadal przewidywane są świetne warunki do obserwowania Aurora borealis. Według czytelników Lonely Planet Norwegia to najlepszy i najłatwiej dostępny kraj, w którym można zaobserwować zorzę. Najlepiej do jej oglądania nadają się miejsca za Kołem Podbiegunowym, a więc w Norwegii Północnej.

Pas występowania zórz polarnych obejmuje mniej więcej obszar Norwegii Północnej od wysokości Lofotów aż po Przylądek Północny. Z każdego miejsca w tej okolicy można podziwiać ten wspaniały spektakl świateł. W praktyce często tę samą zorzę widać na Lofotach, co w Tromsø, tylko pod innym kątem.

Aplikacja na smartfony, która pomoże w polowaniu na zorzę polarną nazywa się „Norway lights” i ma wersję zarówno na systemy Android jak i iOS. Pozwala przewidywać zorzę na kilka dni do przodu. Łowcy zórz powinni jednak przestrzegać kilku zasad. Szukać zorzy powyżej 60 równoleżnika, sprawdzać prognozę pogody – statystycznie największe szanse na obserwację zorzy są wtedy, gdy w powietrzu nie ma wilgoci, a niebo jest czyste.

nordlys-app-3

Kolejna rada – aby zapewnić sobie maksymalną widowiskowość spektaklu, nie powinno się planować oglądania zorzy polarnej w czasie pełni księżyca ani też w miejscach silnie oświetlonych, ponieważ światło zewnętrzne powoduje, że zorza wydaje się bledsza. Warto zatem wyjechać kilkadziesiąt kilometrów za miasto, w miejsca oddalone od sztucznego światła i raczej znajdujące się w głębi lądu.

Zorza nad Norwegią (fot. Visit Norway)

Zorza nad Norwegią (fot. Visit Norway)

Jak powstaje zorza? Z powierzchni Słońca wyrzucane są strumienie energii – masy protonów i elektronów, które zmierzają ku Ziemi z prędkością 1000 km/s i po 2 dniach podróży uderzają o magnetosferę. Strumień energii słonecznej trafia w okolice ziemskich biegunów magnetycznych. Tam powoduje wyładowania i świecenie cząsteczek tlenu i azotu. Cząsteczki tlenu świecą w zielonym odcieniu, zaś cząsteczki azotu mają kolor purpury. To dzięki temu zorza może być różnobarwna. Na północy Norwegii np. w Alcie są specjalne lodowe hotele z przezroczystymdachem, które pozwalają obserwować to zjawisko z sypialni.

Pobierz aplikację:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.visitnorway.norwaylights&hl=pl

https://itunes.apple.com/pl/app/norway-lights/id717106363?l=nb&mt=8

Przeczytaj więcej o zorzy polarnej:
http://www.visitnorway.com/pl/co-robic/atrakcje-kultura/Atrakcje-przyrodnicze-Norwegii/w-poszukiwaniu-zorzy-polarnej/

Źródło: Visit Norway

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn