The North Face Polish Freeskiing Open – olimpijskie emocje w Zakopanem

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 11 grudnia 2013 11:57

W dniach 31 stycznia – 1 lutego odbędzie się 11. edycja The North Face Polish Freeskiing Open. W zawodach rywalizowali będą przedstawiciele najmłodszej dyscypliny narciarskiej, która zadebiutuje na Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.

Od jedenastu lat, pod koniec stycznia, odbywają się w Polsce wyjątkowe zawody narciarskie. The North Face Polish Freeskiing Open to mistrzostwa Polski PZN we freeskiingu, konkurencji narciarskiej, polegającej na wykonywaniu różnego rodzaju ewolucji na skoczniach i specjalnych przeszkodach.

The North Face Polish Freeskiing Open (fot. Tomek Gola / gola.pro)

The North Face Polish Freeskiing Open (fot. Tomek Gola / gola.pro)

Jak tłumaczy organizator wydarzenia Andrzej Lesiewski, nie ma bardziej widowiskowej imprezy narciarskiej:

Zawodnicy wybijają się ze skoczni, której próg ma ponad 4 metry wysokości i muszą przelecieć minimum 20 metrów aby bezpiecznie wylądować. W najwyższym punkcie znajdują się na wysokości ok. 8 metrów. Co więcej, w czasie lotu wykonują ewolucje, czyli różne konfiguracje salt i obrotów, często lądując lub wybijając się tyłem! Mało jest konkurencji, w których rywalizacja sportowa jest tak emocjonującym pokazem niesamowitych umiejętności.

W tym sezonie zawody odbędą się w dniach 31 stycznia – 1 lutego, czyli tydzień przed Igrzyskami Olimpijskimi w Soczi, gdzie po raz pierwszy rywalizowali będą najlepsi freeskierzy na świecie. Jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że jest to sport, którego początki przypadają na koniec lat 90 – tych ubiegłego wieku, tempo w jakim znalazł się on w programie Igrzysk robi duże wrażenie.

To rzeczywiście niesamowite, jak w ciągu kilkunastu lat freeskiing urósł z pozycji widowiskowej zabawy młodych narciarzy do pełnoprawnej konkurencji olimpijskiej. Patrząc jednak na to, co dzieje się w ośrodkach na całym świecie, nie można mieć wątpliwości, że jest to obecnie najszybciej rozwijająca się forma narciarstwa. Tym bardziej jesteśmy dumni z tego, że w jej rozwój jesteśmy zaangażowani od samego początku, a mistrzostwom Polski towarzyszymy już dziewięciu lat – mówi Piotr Święch, Country Sales Manager marki The North Face.

The North Face Polish Freeskiing Open (fot. Tomek Gola / gola.pro)

The North Face Polish Freeskiing Open (fot. Tomek Gola / gola.pro)

Jedenasta edycja The North Face Polish Freeskiing Open, będzie, podobnie jak poprzednie, oficjalnym przystankiem globalnego cyklu AFP World Tour, co jest gwarancją udziału zawodników z europejskiej czołówki. Poza spektakularnymi skokami (Big Air) rozegrana zostanie również konkurencja Rails (akrobacje na przeszkodach) oraz widowiskowe Night Session.

Już piąty raz z rzędu impreza odbędzie się na stoku Harenda w Zakopanem. Poza snowparkiem na zawody, firma Horse Bros Parks przygotuje również mini snowpark dla dzieci, w którym pod okiem instruktorów będzie można za darmo spróbować pierwszych ewolucji. Na kibiców (wstęp wolny) czekają zaś konkursy z nagrodami od partnerów: The North Face, Rexona, Armada Skis, Red Bull Mobile, energetyczne popisy DJ-ów oraz masa sportowych emocji.

Informacja prasowa marki The North Face

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn