“Odkrywanie podziemnego świata” – panel jaskiniowy na KFG

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 listopada 2013 10:45

Po raz pierwszy podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego swoją obecność mocno zaznaczą grotołazi – w sobotę będzie miał miejsce ponad dwugodzinny panel „Odkrywanie podziemnego świata”

Gościem specjalnym będzie wybitny speleolog Andrzej Ciszewski, który już drugi rok kieruje wyprawami centralnymi Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin (patrz najnowszy „Taternik” 3/2013, wywiad z A. Ciszewskim pt. „Chiny – 500 tysięcy kilometrów kwadratowych krasu. Ponad półtorej Polski!”). Podczas festiwalu, wraz z innymi uczestnikami wypraw w tamten rejon przybliży eksplorację chińskich podziemi.

kfg-m

Natomiast Ditta Kicińska opowie, dlaczego jaskinie są tak fascynujące i co ciągnie do nich ludzi. Zapraszamy też na filmy o jaskiniach i wyprawach, które zostały nagrodzone w tym i poprzednim roku podczas Speleokonfrontacji (to coroczne spotkanie środowiska jaskiniowego w Podlesicach i przegląd działalności naszych taterników jaskiniowych).

Program panelu “Odkrywanie podziemnego świata”

Sobota, 7 grudnia, godz. 17:00-19:30

17:00
Dlaczego jaskinie są tak fascynujące? Co ciągnie do nich ludzi?
Ditta Kicińska

17:15
Kilometr w weekend, reż. Szymon Kostka
Zapierający dech w piersiach obraz o nowych, zaskakujących odkryciach w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie. Dokonania członków były wielokrotnie nagradzane, nagrody zdobywa także film.

17:25
Chiny – to jest ogromny potencjał jaskiniowy! 
Wprowadzenie – Andrzej Ciszewski, kierownik wypraw centralnych KTJ PZA do Chin

17:30
Luo Xi Tian Ken, reż. Michał Ciszewski
Film o wyprawach do Chin w latach 2012, 1013, nagrodzony I miejscem podczas Speleokonfrontacji 2013

17:40
Chiny – tam jest 500 tys. kilometrów kwadratowych krasu!
Spotkanie z uczestnikami wypraw centralnych KTJ PZA do Chin: Ewą Wójcik, Andrzejem Ciszewskim, Pawłem Ramatowskim, Włodzimierzem Porębskim, Michałem Ciszewskim, Janem Wołkiem.

18:10
Windgällen, reż. Rafał Sieradzki
Wyprawa członków Speleoklubu Warszawskiego do Windgällen w Szwajcarii miała odpowiedzieć na pytanie, czy warto organizować jaskiniowe wyprawy eksploracyjne w ten rejon.

18:20
Speleomistrzostwa 2013 – w błocie i na linach, reż. Rafał Sieradzki
Co roku, w Wojcieszowie na Dolnym Śląsku odbywają się Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych. To reportaż o walce w błocie i na linach.

18.30
Eksploracja jaskiń w Turcji
Prelekcja Andrzeja Wojtonia 
Tureckie jaskinie eksploruje Wałbrzyski Klub Górski i Jaskiniowy. W tym roku nowe odkrycia w Jaskini Krainy Węża przyniosły członkom klubu Nagrodę Specjalną podczas Speleokonfrontacji 2013.

18:45
Do wnętrza góry. Picos 2013, reż. Tomasz Utkowski
Opowieść przedstawiająca eksplorację Speleoclubu Wrocław w górach Picos de Europa w Hiszpanii.

18.55
Korona Podziemi – chińskie giganty, reż. Marcin Furtak
Film będący relacją z przebiegu jednego z etapów oryginalnego projektu przejścia wszystkich najgłębszych (400 m i więcej) studni jaskiniowych świata. Od dwudziestu lat przedsięwzięcie to konsekwentnie realizują grotołazi ze Speleoklubu „Bobry” Żagań.

19:05
Człowiek z wapienia – Korona Podziemi, reż. Marcin Furtak, Zenon Kondratowicz
Tym razem polecamy film nie o eksploracji i samych podziemiach, ale o człowieku, grotołazie i o jego walce z chorobą. Rafał Wójcik ze Speleoklubu „Bobry” Żagań zachorował na malarię po wyprawie jaskiniowej na Papuę Nową Gwineę. Jednak dostał drugie życie i wrócił do uprawiania swojej pasji…

19:15
Jedna jaskinia II
Prelekcja Jakuba Nowaka
To prezentacja o Jaskini Bandzioch Kominiarski w Tatrach Zachodnich.

19:25
Zakończenie bloku jaskiniowego
Wśród uczestników zostaną rozlosowane czasopisma „Jaskinie” i „Taternik”.

——————–

SPECJALNI GOŚCIE BLOKU JASKINIOWEGO

ANDRZEJ CISZEWSKI
Lat 61, brał udział w 100 wyprawach, a 88 z nich kierował. Mieszka w Krakowie, prowadzi dwie firmy. Laureat Explorera 2000, członek The Explorers Club, w 2010 r. otrzymał SUPERKOLOSA za całokształt swojej działalności. Wyprawy pod jego kierownictwem były wielokrotnie nagradzane – m.in. wraz z zespołem otrzymał w 1999 r. KOLOSA za ustanowienie rekordu świata w głębokości w jaskini Lamprechtsofen w Alpach Austriackich (1632 m), potem wyróżnienia m.in. za jaskinię Feichtnerschacht w Alpach Austriackich, za eksplorację jaskiń w masywie Leoganger Steinberge w Austrii, na wyspie Madre de Dios w Chile, na Rapa Nui.

DITTA KICIŃSKA
Zaczynała od wspinaczki, jednak szybko wciągnęły ją jaskinie. Jest członkiem Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego. Dr nauk o Ziemi, geolog, speleolog, adiunkt w Instytucie Geologii UAM. Jej zainteresowania naukowe obejmują genezę i ewolucję systemów jaskiniowych, odtwarzanie dawnych kierunków przepływu wód krasowych, a także analizę zróżnicowania ruchów wypiętrzających Karpaty na podstawie osadów jaskiniowych. Badania prowadziła i prowadzi w jaskiniach Tatr, Tatr Niżnych, Jury Krakowsko-Częstochowskiej i Gór Prokletije (Czarnogóra). Brała udział w projektach dotyczących genezy i ewolucji jaskiń Tatr Zachodnich. Była członkiem Zarządu Wielkopolskiego Klubu Taternictwa Jaskiniowego przez 16 lat, pełniąc różne funkcje, w tym prezesa w latach 2004-2010. W kadencji 2007-2010 członek Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA, a od 2007 w Zarządzie PZA, gdzie zajmuje się głównie sprawami tatrzańskimi (działa w Komisji Tatrzańskiej). Uczestniczyła w jaskiniowych wyprawach eksploracyjnych w Góry Prokletije (corocznie od 2006), Hoher Göll (Austria) i do Norwegii. Związana z redakcją „Taternika” od końca 2009 r.

Źródło: KFG/Taternik

KFG_2013_sponsorzy

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn