11. Krakowski Festiwal Górski – wszystko, co trzeba wiedzieć

Serdecznie zapraszamy na 11. Krakowski Festiwal Górski, który odbędzie się na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, w dniach od 6 do 8 grudnia 2013 roku. Krakowski Festiwal Górski to największa tego typu impreza w Polsce, skupiająca co roku blisko pięć tysięcy miłośników gór. W ciągu trzech dni odbędą się liczne spotkania z wybitnymi himalaistami i wspinaczami, pokazy najlepszych filmów górskich z całego świata, niezapomniane emocje podczas sportowego show jakim są Mistrzostwa Polski w Boulderingu, warsztaty i panele dyskusyjne.

kfg-m

 

11. KRAKOWSKI FESTIWAL GÓRSKI TO:

Film górski od samego początku stanowił wizytówkę Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Na festiwalowym ekranie można zobaczyć nie tylko najlepsze produkcje rodzimych twórców, ale także doskonałe kino górskie światowego formatu. Wszystko w ramach dwóch, cieszących się dużym zainteresowaniem filmowców i publiczności konkursów – Filmu Polskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Filmowego.

Statuetka Grand Prix KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Wśród prezentowanych filmów co roku znajdują się najlepsze produkcje wygrywające także Grand Prix na innych, międzynarodowych festiwalach. Dzięki temu Krakowski Festiwal Górski wpisuje się w czołówkę festiwali górskich na świecie, jeśli chodzi o poziom prezentowanych obrazów.

W Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix KFG 2013 będzie walczyć jedenaście filmów. Wśród reżyserów znajdziemy najlepszych twórców filmu górskiego.

Filmy zaproszone do Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG 2013:

W Konkursie Filmu Polskiego na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim znajdzie się czternaście polskich produkcji.

Obrazy zakwalifikowane do Konkursu Filmu Polskiego 11. KFG:

Spośród nich pięć obrazów stanie do rywalizacji z najlepszymi światowymi filmami w Międzynarodowym Konkursie Filmowym.

Lista filmów zakwalifikowanych do konkursów – polskiego i międzynarodowego:

Co roku filmy zgłoszone do rywalizacji ocenia jury złożone ze specjalistów w dziedzinie zarówno kina, jak i zmagań górskich. Dotychczas w jury znaleźli się m.in. Marcin Koszałka, Jerzy Surdel, Jerzy Domaradzki, Martyna Wojciechowska, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, czy Piotr Drożdż. Swoją nagrodę przyznaje także publiczność.

Jury i goście na 9.KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

W tym roku najlepsze filmy górskie wyłonią: Jerzy Surdel, Martyna Wojciechowska, Marcin Koszałka i Krzysztof Wielicki.

Kluczowym punktem programu są występujące na festiwalowej scenie gwiazdy himalaizmu, alpinizmu i wspinaczki.

Do Krakowa przybywają najlepsi z najlepszych, opowiadając podczas KFG o swoich wyczynach, przygodach, pokazując piękne zdjęcia i filmy. Poza wybitnymi osobistościami światowego formatu swoje prelekcje mają także polscy wspinacze i himalaiści, którzy prezentują swoje dokonania z minionego roku.

Niekonwencjonalny występ szalonej trójki wspinaczy z Belgii na KFG 2011: Nicolasa i Oliviera Favresse oraz Seana Villanueva O’Driscolla (fot. Adam Kokot/KFG)

Dotychczas na KFG wystąpili m.in. Simone Moro, Denis Urubko, Adam Ondra, Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse, Dani Andrada, Catherine Destivelle, Robert Jasper, Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga, Ines Pepert, John Bachar, Dodo Kopold, Klem Loskot, Ueli Steck, Marko Prezelj, Beat Kammerlander, Alexander Huber, Steve House oraz Hansjörg Auer. Takim zestawem gwiazd nie może się poszczycić żaden inny festiwal w Polsce, a i w Europie KFG plasuje się pod tym względem w ścisłej czołówce.

Simone Moro na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)
Adam Ondra na 8. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)
Adam Pustelnik i Denis Urubko na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)
Steve House na 10. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Wśród tegorocznych gwiazd Krakowskiego Festiwalu Górskiego zobaczymy m.in.:

Leo Houlding (fot. leohoulding.com)
Mark Synnott (fot. thenorthface.com)
Rafał w skałkach Barriere Mountain (fot. Janusz Kurczab)
Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013 (fot. „4 Żywioły)
Adam Bielecki na szczycie Gasherbrum I (fot. Adam Bielecki)
Artur Małek (fot. Renata Małek)
Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)
Mateusz na „Ciudad de Dios” (fot. Ela Miśkiewicz)
3. wyciąg „Drogi Polskiej”
Janusz Majer (fot. Marian Bała)
Artur Hajzer po zejściu bazy po akcji na Gasherbrum I, rok 2012 (fot. Agna Bielecka)

 

W sobotę, 7 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim odbędzie się panel dyskusyjny dotyczący zimowej wyprawy na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego. W spotkaniu wezmą udział: Bogusław Kowalski, Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński, Dariusz Załuski, Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki oraz Artur Małek. Pierwszy raz przy jednym stole zasiądą uczestnicy wyprawy na Broad Peak wraz z twórcami raportu o wyprawie! Więcej informacji TUTAJ.

Gorącą atmosferę festiwalu podgrzewają do czerwoności emocjonujące Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Corocznie wypełniona po brzegi sala, żywo i głośno reagująca nawet na najmniejszy ruch zawodników publiczność, doskonała oprawa muzyczna, gwarantują niezapomniane sportowe emocje.

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na KFG 2011 (fot. Adam Kokot/KFG)

Mistrzostwa na KFG już nie raz pokazały, że zawody tego typu mogą stać czymś więcej niż tylko imprezą stricte wspinaczkową – mogą przerodzić się w duże sportowe widowisko, atrakcyjne dla każdego obserwatora, także bez zacięcia sportowego.

Chyba nie trzeba dodawać, że Mistrzostwa skupiają w jednym miejscu najlepszych zawodników w Polsce.

Agata Wiśniewska podczas zmagań o zwycięstwo w Mistrzostwach Polski w Boulderingu na KFG 2012 (fot. Adam Kokot/KFG)

Organizatorem Mistrzostw Polski jest PZAKS Korona KrakówCW Avatar i wspinanie.pl. Zawody finałowe odbędą się na ścianie Gato.

Panel freeridowy PURE POWDER na dobre wpisał się w program Krakowskiego Festiwalu Górskiego w Krakowie. W tym roku organizatorzy tego przedsięwzięcia przygotowali jeszcze więcej atrakcji niż podczas zeszłorocznej edycji panelu.

Część programu w ramach panelu freeride’owego będzie prezentowana w głównej sali festiwalu. To właśnie tam zapraszamy, w sobotę, na spotkanie z Jędrkiem Bargielem, który w tym roku zdobył centralny wierzchołek ośmiotysięcznika Shishapangma i zjechał z niego na nartach. Również na dużym, festiwalowym ekranie zobaczymy doskonałe filmy – Valhalla, Into The Mind oraz Steps.

Nie mniej ciekawie zapowiada się niedzielna część panelu z siedmioma prelekcjami o bardzo zróżnicowanej tematyce. Będą porady, relacje z wypraw w egzotyczne góry, opowieści o kultowych miejscówkach i o zmaganiach ze stromizną tatrzańskich żlebów.

Po raz pierwszy podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego swoją obecność mocno zaznaczą grotołazi – w sobotę będzie miał miejsce ponad dwugodzinny panel „Odkrywanie podziemnego świata”.

Gościem specjalnym będzie wybitny speleolog Andrzej Ciszewski, który już drugi rok kieruje wyprawami centralnymi Komisji Taternictwa Jaskiniowego PZA do Chin. Podczas festiwalu, wraz z innymi uczestnikami wypraw w tamten rejon przybliży eksplorację chińskich podziemi.

Natomiast Ditta Kicińska opowie, dlaczego jaskinie są tak fascynujące i co ciągnie do nich ludzi. Zapraszamy też na filmy o jaskiniach i wyprawach, które zostały nagrodzone w tym i poprzednim roku podczas Speleokonfrontacji (to coroczne spotkanie środowiska jaskiniowego w Podlesicach i przegląd działalności naszych taterników jaskiniowych).

Krakowski Festiwal Górski od lat mocno angażuje się w edukację górską – także w tym roku będą miały miejsce prowadzone przez specjalistów warsztaty z bezpiecznego poruszania się po górach, szkolenia lawinowe i lodowcowe, dyskusje o ekologii i dostępie do terenów górskich oraz skalnych, prezentacje najnowszej literatury górskiej (swoje książki będą podpisywali  m.in. Alek Lwow i Wojciech Kurtyka), szkolenia sprzętowe i prelekcje poradnikowe o podróżach w najdalsze krańce świata.

Na scenie wystąpią: Artur Zwatrzko, który opowie o europejskich górach, w których znajdziemy prawdziwie górską wyprawę, ale bez tłumów, Monika Witkowska opowie o Evereście od kuchni, Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski pokażą, że trekking po Himalajach z psem (Diuną) może być świetną przygodą, Adam Rugała przedstawi niewspinaczkową stronę gór i to na każdą kieszeń, zaś Mateusz Waligóra opowie o wyprawie rowerowej przez Andy!

W ramach 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego odbędą się także warsztaty „Rola stabilizacji głębokiej i trening stabilizacyjny w prewencji urazów we wspinaczce” prowadzone przez fizjoterapeutów Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA, oficjalnego partnera Polskiej Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej. Będą miały także miejsce warsztaty „Fizjoterapia i trening funkcjonalny w służbie treningu wspinaczkowego”, które poprowadzi poprowadzi fizjoterapeutka z MotionLab, zespołu specjalistów zajmujących się kompleksową opieką nad zawodnikami i wspinaczami na każdym poziomie zaawansowania.

Warsztaty na KFG

Wśród prelegentów znajdą się ratownicy TOPR, doświadczeni przewodnicy górscy, instruktorzy i podróżnicy. Edukację górską na tak wielką skalę można spotkać tylko na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Miłośnicy aktywności górskich podczas KFG mają niepowtarzalną okazję zapoznać się w jednym miejscu z najnowszymi kolekcjami topowych marek na polskim rynku outdoorowym i zakupić odzież oraz sprzęt z dużymi rabatami. Na kiermaszu KFG wystawia się kilkadziesiąt marek z setkami produktów.

W tym roku zobaczymy produkty marek: Patagonia, Marmot, Arc’teryx, The North Face, Climbing Technology, Zamberlan, Ocun, Rock Pillars, Lyo Food, Jack Wolfskin, Yeti, Black Diamond, Montano, Buff, CAMP, Cassin, Gregory, Mammut, Garmin, Heartbeat, GoPro, Dexshell, Monkey’s Grip, Craft, Regatta, Nordhorn i wiele innych. Takiego zestawu marek nie ma na żadnym innym górskim festiwalu!

Nie zabraknie także szerokiego wyboru książek górskich i podróżniczych, a także wydawnictw, w tym m.in. wspinanie.pl, Góry i „n.p.m.”

Podczas kiermaszu będą miały również miejsce książkowe premiery – „Chiński maharadża” Wojtka Kurtyki, „Zwyciężyć znaczy przeżyć. 20 lat później” Aleksandra Lwowa oraz „Everest. Góra gór” Moniki Witkowskiej! Autorzy będą podpisywać książki!

Swoje stoiska zaprezentują także targi ISPO Munich, Tatrzański Park Narodowy, KW Kraków, Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki, czy region Tyrol.

Największy w Polsce kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego na KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Kiermasz Odzieży i Sprzętu Outdoorowego trwa przez wszystkie trzy dni festiwalu i jest jedynym tego typu wydarzeniem w Polsce. Dlatego właśnie kiermasz cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno uczestników festiwalu, jak i tych, którzy przybywają specjalnie po to, aby zakupić najnowszy sprzęt outdoorowy. Wstęp na kiermasz jest bezpłatny.

Natomiast Złoty Sponsor 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego – marka Marmot – zaprasza na drugą edycję konkursu „Szmata za szmatę”. Zasady są proste, wygrywa osoba która podciągnie się najwięcej razy na jednej ręce (tzw. ściągnięcie ze szmaty). Jest o co walczyć – nagrodą główną jest odzież firmy Marmot o wartości 2000 zł. Co ważne, zwycięzca sam wybiera modele i kolory. Jednak konkurs skierowany jest nie tylko do największych wymiataczy w tej dziedzinie. Na pozostałych uczestników też czekają nagrody – każdy kto podciągnie się przynajmniej raz na jednej ręce bądź 25 razy na dwóch rękach, otrzyma jednorazowy rabat w wysokości 30 proc. na produkty firmy Marmot w sklepie MOKO.

Krakowski Festiwal Górski to także najlepsza górska fotografia. W tym roku zobaczymy trzy wystawy:  jedna będzie poświęcona Maćkowie Berbece, druga to wystawa zdjęć Bogdana Jankowskiego „HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór. Wystawa jubileuszowa Polskiego Związku Alpinizmu”, zaś trzecia to uwodzące fotografie prosto z Alaski.

A najlepiej zobaczyć jak było w poprzednich latach:

RAMOWY PROGRAM 11. KRAKOWSKIEGO FESTIWALU GÓRSKIEGO

6 XII (piątek)

Wstęp bezpłatny

16:00-20:00 – Kiermasz odzieży i sprzętu outdooorowego

BLOK I – bilety, 28 zł, Główna sala festiwalowa

16:00-19:30 – Międzynarodowy Konkurs Filmowy

19:45-21:15 – Prelekcja amerykańskiego alpinisty – Mark Synnott

21:30-22:45 – Międzynarodowy Konkurs Filmowy – blok Freeride
(w przypadku wolnych miejsc będzie istniała możliwość zakupu biletu w cenie 12 zł tylko na blok freeride)

———————–

7 XII (sobota)

Blok I – wstęp bezpłatny

10:00-20:00 – Kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego

—————

Sala nr 9, II piętro
Liczba miejsc ograniczona

Warsztatypanel dyskusyjneprezentacje

10:00-11:25 – Jak trafić – czyli tam i z powrotem…
W tym roku tematem kolejnej prelekcji Waldka Niemca  (instruktor alpinizmu PZA, Szkoła Wspinania Kilimanjaro) i TomkaNodzyńskiego (przewodnik tatrzański, specjalista śniegowo-lawinowy w IMGW-PIB) będzie  nie zawsze banalny problem szukania ( i przede wszystkim znajdowania) właściwej drogi w górach – zarówno tych  mniejszych jak i większych…

11.30-11.50 – Szkolenia lawinowe – kolejny sezon… – Fundacja im. Anny Pasek
Podsumowanie 6 sezonów prowadzenia przez Fundację  kursów lawinowych w Tatrach,  informacje o tegorocznych nowościach…

12:00-13:45 – Panel dyskusyjny o wyprawie na Broad Peak oraz przyszłości Polskiego Himalaizmu Zimowego
W dyskusji swój udział zapowiedzieli: Bogusław Kowalski (moderator), Janusz Majer, Piotr Pustelnik, Ludwik Wilczyński,Dariusz Załuski oraz członkowie wyprawy na Broad Peak – Krzysztof Wielicki, Adam Bielecki i Artur Małek.
Uwaga: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, wejście na panel będzie dostępne wyłącznie dla tych uczestników festiwalu, którzy będą posiadali wejściówki rozdawane w recepcji, w piątek od godz. 15 oraz w sobotę od godz. 10, do wyczerpania limitu miejsc.

14:00-15:30 – Spotkanie z TOPR
Analiza wypadków lawinowych w Tatrach w sezonie 2012-2013 – metody minimalizacji ryzyka wypadku lawinowego, 
wykładAndrzeja Maciaty, instruktora TOPR specjalisty do analiz wypadków lawinowych

15:35-17:00 – Prawie wszystko o tatrzańskim niedźwiedziu
Filip Zięba, Tatrzański Park Narodowy
Spotkanie ze specjalistą ds. fauny Tatrzańskiego Parku Narodowego, który prowadzi program ochronny tatrzańskich niedźwiedzi i od lat bada zależność pomiędzy obecnością człowieka a życiem drapieżników.

17:30-21:00 – Pokaz filmów freeridowych

——————

Sala nr 8, II piętro
Liczba miejsc ograniczona

Warsztatyporadyprezentacje – szczegóły i dokładna tematyka

10:00-11:20 – Wspinanie tradowe – porady
Jasiek Kuczera (Instruktor PZA, Szkoła Wspinaczkowa www.hardrock-wspinanie.pl)

11:30-12:50 – Rola stabilizacji głębokiej i trening stabilizacyjny w prewencji urazów we wspinaczce
Beata Kaczmarek i Łukasz Kaczmarek – fizjoterapeuci Centrum Rehabilitacji HOLIMEDICA oficjalnego partnera Polskiej Kadry Narodowej we wspinaczce sportowej

13:00-14:00 – Czy góry mogą być bezpieczne, czyli o zarządzaniu ryzykiem w środowisku wysokogórskim
Piotr Sztaba, instruktor taternictwa PZA, instruktor wspinaczki wysokogórskiej

14:10-15:20 – Zjawiska fizyczne w dynamicznym układzie lina – karabinek
Warsztaty sprzętowe, prowadzenie Janina Wrzak, AMC, trener i certyfikowany kontroler sprzętu Petzl

15:30-16:10 – Podsumowanie działalności w 2013 roku, Nasze Skały

Panel trekking i turystyka wysokogórska – szczegóły i dokładna tematyka

16:40-17:20 – Artur Zwatrzko, Góry Europy na wyciągnięcie ręki
Przewodnik tatrzański, międzynarodowy przewodnik górski UIMLA, Koło Przewodników LIDER.

17:30-18:10 – Monika WitkowskaEverest. Góra Gór – od kuchni

18:20-19:00 – Agata Włodarczyk i Przemek BucharowskiHimalaje na 4 łapach – 500 km przez Himalaje Garhwalu z psem

19:10-19:50 – Adam RugalaGóry to nie tylko wspinanie

20:00-20:40 – Mateusz WaligóraRowerem przez Andy

————–

Nowa Aula, Pawilon C (budynek zlokalizowany ok. 100 metrów od Pawilonu Sportowo-Dydaktycznego)
Liczba miejsc ograniczona

17:00-19:30
Odkrywanie podziemnego świata – Panel jaskiniowy
Filmy i prelekcje speleologiczne oraz spotkanie z wybitnym speleologiem Andrzejem Ciszewskim

————–

Główna sala festiwalowa

09:45-12:00 – Konkurs Filmu PolskiegoMiędzynarodowy Konkurs Filmowy

Konkurs Filmu Polskiego

Polski i Międzynarodowy Konkurs Filmowy

———–

12:05-12:35 – Marcin Księżak i Jan KuczeraNorwegia 2013

12:40-13:10 – Mateusz HaładajPierwsze polskie 9a/a+ – „Ciudad de Dios

13:15-14:00 – Andrzej BargielShishapangma Centralna na nartach 2013

14:05:14:45 – Janusz MajerArtur Hajzer – wspomnienie

————

BLOK II – bilety 30 zł, Główna sala festiwalowa

15:15-16:00 – Międzynarodowy Konkurs Filmowy

16:00-16:50 – Marcin Tomaszewski – Podróż w stylu
Polar Sun Spire, Cerro Torre i Great Trango Tower

17:05-18:50 – Międzynarodowy Konkurs Filmowy

19:05-20:45 – Prelekcja, brytyjski wspinacz skalny i alpinista – Leo Houlding

21:00-22:50 – Międzynarodowy Konkurs Filmowy – blok Freeride
(w przypadku wolnych miejsc będzie istniała możliwość zakupu biletu w cenie 12 zł tylko na blok freeride)

————————

8 XII (niedziela)

Blok I – wstęp bezpłatny

10:00-18:00 – Kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego

—————-

Sala nr 9, II piętro
Liczba miejsc ograniczona

09:00-16:50 – Engelberg Pure Powder Panel Freeride

—————–

Sala nr 8, II piętro
Liczba miejsc ograniczona

Warsztatyporadyprezentacje – szczegóły i dokładna tematyka

10:00-11:30 – Wspinanie okiem fizjoterapeuty
MotionLab – Magdalena Terlecka – fizjoterapeutka od wielu lat zajmuje się badaniem i terapią zawodników wspinaczki sportowej. Konsultacja: Daniel Michalczyk – trener kontroli motorycznej, fizjoterapeuta.

11:45-13:30 – Awaria w czasie wspinania. Podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej
Bogusław Kowalski, instruktor alpinizmu PZA

13:45-15:45 – Warsztaty lawinowe – Kurs Lawinowy Dolina Pięciu Stawów Polskich 
Opracowanie merytoryczne: Marcin Józefowicz – szef wyszkolenia ratowników TOPR oraz pięciostawiańskich kursów lawinowych

—————-

Główna sala festiwalowa

10:00-12:00 – Konkurs Filmu PolskiegoMiędzynarodowy Konkurs Filmowy

Konkurs Filmu Polskiego

Polski i Międzynarodowy Konkurs Filmowy

Blok I – bilety 24 zł, Główna sala festiwalowa

12:30-13:20 – Rafał Sławiński – Pierwsze wejście na K6 West

13:30-14:30 – Adam Bielecki i Artur Małek – Pierwsze zimowe wejście na Broad Peak

14:45-17:00 – Wręczenie Grand Prix KFG, Prezentacja (wybranych) nagrodzonych filmów

Blok II – wstęp wolny

18.00-21:00 – Mistrzostwa Polski w Boulderingu – finały, zawody wspinaczkowe

 BILETY

Bilety na poszczególne dni 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (płatne bloki, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny) w dniach 6-8 grudnia 2013:

Karnet na wszystkie dni i płatne bloki 11. KFG kosztuje 69 zł.

Wstęp na pozostałe imprezy KFG – bezpłatny!
Liczba miejsc w salach 8, 9 oraz Nowej Auli (Pawilon C) jest ograniczona.

Internetowa przedsprzedaż biletów – TUTAJ.

Odbiór biletów zakupionych przez Internet, po okazaniu kodu, w recepcji festiwalowej od piątku, 6 grudnia, od godz. 15.00.

Bilety będą również do nabycia w recepcji festiwalowej od piątku, 6 grudnia, od godz. 15.00.

LOKALIZACJA

Festiwal odbywa się na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, ul. Rakowicka 27. Pawilon Dydaktyczno-Sportowy

 ***
Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Góry i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.
Exit mobile version