Leo Houlding będzie gościem 11. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 01 października 2013 13:42

W ubiegłym roku, na 10. Krakowskim Festiwalu Górskim, mogliśmy oglądać Leo Houldinga w nagrodzonym Grand Prix KFG 2012 filmieAutana w reżyserii Alastaira Lee, o brytyjskiej wyprawie do Wenezueli. Wspólnie z Jasonem Pickles i Stanley’em Learym Houlding wytyczył wówczas drogę The Yopo Wall (400 m, E6 6b, A1) na wschodniej ścianie Cerro Autana.

Tymczasem już w grudniu Leo Houlding pojawi się w Krakowie osobiście, na zaproszenie organizatorów 11. KFG.

Leo Houlding (fot. leohoulding.com)

Leo Houlding (fot. leohoulding.com)

Wspomniana wyprawa do Wenezueli świetnie oddaje charakter Brytyjczyka (rocznik 1980), znakomitego wspinacza z szalonymi pomysłami, specjalisty od wielkich ścian i wspinaczki tradycyjnej, wiecznie eksplorującego, szukającego wyzwań w najdalszych zakątkach świata.

Przykład? Na początku tego roku Leo, Sean Leary, Alastair Lee, Jason Pickles, Chris Rabone i David Reeves wytyczyli nową drogę na północno-wschodniej grani Ulvetanna Peak (2931 m) na Antarktydzie. 35-wyciągową linię wycenili na E6 6b, A2. Zostali jednoczenie autorami dopiero czwartej drogi biegnącej na szczyt.

Głośny był też nowatorski projekt Houldinga i Leary’ego z 2009 roku pod nazwą “The Asgard Project”. Celem było klasyczne wejście północno-zachodnią ścianą Mt. Asgard na Ziemi Baffina i wykonanie skoku B.A.S.E. w kombinezonach Wingsuit. O losach tej wyprawy przeczytacie tutaj.

Houlding na Mt. Asgard (fot. Alastair Lee)

Houlding na Mt. Asgard (fot. Alastair Lee)

Mistrzostwo Leo Houlding pokazał w Yosemite. Niezwykle odważnym i spektakularnym osiągnięciem, zarazem chyba najsłynniejszym w dorobku Brytyjczyka, jest wytyczenie wspólnie z Jasonem Pickle nowej klasycznej linii na El Capitanie. W październiku 2010 roku, po długiej batalii (pierwszą próbę Leo oddał w 2001 roku), powstała głośna The Prophet (5.13d R, 600 m).

Na "The Prophet" (fot. Alastair Lee)

Na “The Prophet” (fot. Alastair Lee)

Do Yosemite Houlding zawitał już jednak kilkanaście lat wcześniej. W 1998 roku 18-letni wówczas Leo w zespole z Patrickiem Hammondem przeszedł El Nino (VI 5.13c/8a+). W 2005 roku był bliski pokonania onsajtem Free Ridera (5.12d). Zabrakło jednego wyciągu… W 2006 roku z Deanem Potterem zrobił pierwsze powtórzenie (po 18 latach!) Southern Belle (V 5.12d) na południowej ścianie Half Dome. Dwa lata później z Seanem Learym w ciągu 22,5 godz. przeszedł łańcuchówkę, w skład której weszły dwie klasyczne wspinaczki – Freerider na El Capitanie i Regular Route VI 5.12 na Half Dome.

Z kolei akcent patagoński to między innymi pierwsze klasyczne przejście w 2005 roku, w zespole z Kevinem Thaw, Północnego Filara (ED, 6c/A2) Fitzroy’a.

Houlding miał też epizod w górach najwyższych. Był zaangażowany w realizację The Wildest Dream, podczas kręcenia scen do filmu w 2007 roku wszedł na Everest.

Podczas kręcenia filmu "The Wildest Dream" - od lewej Houlding i Conrad Anker (fot. leohoulding.com)

Podczas kręcenia filmu “The Wildest Dream” – od lewej Houlding i Conrad Anker (fot. leohoulding.com)

Sam dokument oparty został na książce Zaginiony Conrada Ankera i Davida Robertsa. W 1999 roku Anker odnalazł ciało Georga Mallory’ego. Film jest próbą rekonstrukcji wydarzeń z 1924 roku, zarazem próbą rozwikłania największej himalajskiej zagadki – kto pierwszy stanął na szczycie Mount Everestu; Edmund Hillary i Tenzing Norgay w 1953 roku, czy Mallory i Andrew Irvine kilkadziesiąt lat wcześniej. Sam Houlding wcielił się w filmie w postać Irvine’a, w stroju z epoki wszedł na wysokość 7600 m.

***

11. Krakowski Festiwal Górski odbędzie się w dniach 6-8 grudnia 2013 na terenie Uniwersytetu Ekonomicznego, przy
ul. Rakowickiej 27. Więcej informacji o KFG na stronie www.kfg.pl.

Zapraszamy!

Dorota Dubicka

Krakowski Festiwal Górski

KFG_2013_sponsorzy

KFG_glowni_patroni_medialni

KFG_patroni_wspierajacy

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Leo Houldinga – znakomity wspinacz z szalonymi pomysłami, specjalista od wielkich ścian i wspinaczki tradycyjnej, wiecznie eksplorujący, szukającego wyzwań w najdalszych zakątkach świata. Wytyczał nowe drogi m.in. na Antarktydzie, na Ziemi Baffina, w Patagonii, czy w Wenezueli. […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn