Loslassen – historia Rogera Schäli

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 15 października 2013 14:35

W świecie profesjonalnego alpinizmu, Roger Schäli, członek Salewa alpineXtrem Team to jeden z najlepszych i najbardziej wszechstronnych wspinaczy, ale przede wszystkim specjalista od północnej ściany Eigeru, którą pokonał już 35 razy ponad 15 różnymi drogami.

Salewa postanowiła opowiedzieć historię niezwykłego Szwajcara przez pryzmat jego przygody z górą Arwa Spire (6193 m n.p.m.) w Indiach i tragedii, jaka miała na niej miejsce podczas jednego z wejść Rogera.

Roger Schäli (fot. Frank Kretschmann)

Roger Schäli (fot. Frank Kretschmann)

Film “Loslassen” w reżyserii Franza Waltera miał swoją premierę na tegorocznym festiwalu wspinaczkowym Arco Rock Master, został również nagrodzony podczas Swiss Mountain Film Festival. Obraz będzie można zobaczyć na największych festiwalach górskich w Europie (aktualizowana lista znajduje się na stronie:http://loslassen.salewa.com/en/dates/).

Na szczycie Arwa Spire (fot. Roger Schäli)

Na szczycie Arwa Spire (fot. Roger Schäli)

“Loslassen” opowiada historię znajdującego się w Indiach szczytu Arwa Spire (6193 m n.p.m). Roger po raz pierwszy zdobył go w 2002 roku i właśnie na tej górze, dziewięć lat później, zginął operator filmowy Daniel Ahnen. Historia zatoczyła koło we wrześniu 2012 roku, kiedy to Szwajcar wrócił na górę wraz ze swoim partnerem wspinaczkowym Simonem Gietlem. Po zdobyciu szczytu Roger umieścił na nim pomnik dla upamiętnienia swojego przyjaciela.

Film to również opowieść o miłości do gór oraz o relacjach między ludźmi takimi jak na przykład Takio Kato – autor pierwszego przejścia drogi Diretissima Japońska na północnej ścianie Eigeru.

Jest to historia o ludziach wracających do domu i wyruszających na kolejną wyprawę; konsekwentnie napierających do przodu i odpuszczających we właściwych momentach, zawsze jednak niezmiennie wdzięcznych za ogromną radość i szczęście, jakich doświadczają w górach.

Zapraszamy do odwiedzenia strony poświęconej filmowi:http://loslassen.salewa.com/en.

Monika Młodecka (PR Salewa)

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn