Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 30 października 2013 14:26

Pierwszy śnieg mamy już za sobą i wielkimi krokami zbliża się właściwy zimowy sezon. Wszystkim, którzy zamierzają eksplorować góry przykryte śniegiem, wyszło naprzeciw wydawnictwo TPN publikując “Lawiny. Poradnik dla narciarzy i turystów“. To pierwsze tak obszerne kompendium wiedzy lawinowej na polskim rynku.

30-Lawiny-Poradnik-dla-narciarzy-i-turystow

“Lawiny” to tłumaczenie (wzbogacone polskimi tekstami) oryginalnego podręcznika “PowderGuide”. Autorami tej niezwykle cennej pozycji są Tobias Kurzeder i Holger Feist. Podręcznik, którego pierwsze wydanie miało miejsce ponad 10 lat temu, doczekał się już trzech wznowień, warto oddać tutaj głos autorom:

Cel czwartego wydania przewodnika “PowderGuide” pozostał ten sam: chodziło nam o stworzenie nowoczesnego i niekonwencjonalnego podręcznika lawinowego dla freeriderów, który byłby pouczający, a zarazem łatwo zrozumiały i zajmujący dla czytelnika. Książka ma służyć narciarzom wysokogórskim – zarówno doświadczonym, jak i początkującym – oraz snowboardzistom jako informator, podręcznik i leksykon. Kierujemy ją oczywiście również do miłośników skialpinizmu i wszystkich przyjaciół zaśnieżonych gór. Niezależnie bowiem od tego, jaki sport uprawia się poza wytyczonymi i zabezpieczonymi trasami, trzeba zmierzyć się z problemem zagrożenia lawinowego i znaleźć swoją drogę między rzekomym bezpieczeństwem na stoku narciarskim a ryzykiem zewnętrznym, które się podejmuje, gdy jeździ się po wszystkich stokach bez zwracania uwagi na zagrożenie lawinowe.

O tym, jak niezwykle istotne jest posiadanie wiedzy związanej z zagrożeniami lawinowymi mówi we wstępie do “Lawin” naczelnik TOPR Jan Krzysztof:

Oddajemy w Państwa ręce pierwszy tak obszerny podręcznik omawiający niebezpieczeństwa związane z zagrożeniem lawinowym oraz zasady postępowania pozwalające zredukować ryzyko do możliwego minimum. Wychodząc w tereny wysokogórskie, musimy pamiętać, że nie istnieje ryzyko zerowe. Wiedza na temat redukcji ryzyka – która jest “sercem” książki – ma za zadanie zminimalizować je do poziomu występującego w górach w okresie letnim.

W środku obszernych “Lawin” (235 stron) znajduje się ponad 250 zdjęć, map i schematów.

Poradnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

Wojciech Słowakiewicz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn