Zobaczycie obrazy, usłyszycie góry – wystawa Bogdana Jankowskiego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 12 września 2013 15:46

Już w następną sobotę wyjątkowe wydarzenie – otwarcie wystawy Bogdana Jankowskiego pt.: “HIMALAJE, KARAKORUM. Obrazki i głosy z gór. Wystawa jubileuszowa Polskiego Związku Alpinizmu”. Spotykamy się 21 września, o godz. 10.30 w ośrodku Geovita w Lądku-Zdroju.  

Bogdan Jankowski

Bogdan Jankowski

W 2013 roku mija 110 lat od powołania do życia Sekcji Turystycznej Towarzystwa Tatrzańskiego, uznawanej za pierwszą organizację alpinistyczną w Polsce. Z Sekcji, po kilku zmianach nazw i statutów, wyłonił się Klub Wysokogórski, przekształcony w 1974 roku decyzją władz państwowych w Polski Związek Alpinizmu. W roku 2014 przypada 40. rocznica utworzenia PZA.

Z okazji tych rocznic zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej Bogdana Jankowskiego. Autor starał się pokazać na zdjęciach piękno gór wysokich, ale też cząstkę historii polskiego alpinizmu. Towarzyszące zdjęciom autentyczne nagrania dźwiękowe pozwalają  wczuć się w atmosferę wypraw, posłuchać odgłosów karawany, modłów buddyjskich mnichów, relacji ze szczytów, z wydarzeń wesołych i dramatycznych, głosów nieżyjących już ludzi gór…

12wystawa-plakat

Organizatorami są: Polski Związek Alpinizmu, “Taternik” i Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, w ramach którego prezentujemy wystawę . Dziękujemy za wsparcie Fundacji im. J. Kukuczki.

Serdecznie zapraszamy, 
Polski Związek Alpinizmu
“Taternik”
Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju

***

Bogdan Jankowski (ur. 1938) – dr inż. elektronik, prac. nauk. Politechniki Wrocławskiej, taternik, instruktor alpinizmu. Wspina się od 1959 r., najpierw w Tatrach (5 nowych dróg), później w Alpach, Pamiro-Ałaju (5 dziewiczych szczytów) i Pamirze.

W latach 1969-2003 uczestnik 9 wypraw w góry wysokie, m.in. kierowanych przez Andrzeja Zawadę. Brał udział m.in. w ekspedycji, podczas której Polacy dokonali pierwszego wejścia na Kunyang Chish (7852 m) w 1971 r. i w tej z roku 1980 r., podczas której Polacy, jako pierwsi na świecie, zdobyli Everest (8848 m) zimą.

Był członkiem zarządu PZA (1977-92), a w kadencji 1995-98 jego wiceprezesem. Był także prezesem KW we Wrocławiu (1974-80) i przez wiele kadencji członkiem jego zarządu. Jako licencjonowany radioamator-krótkofalowiec organizował łączność radiową na wyprawach, jest pomysłodawcą i założycielem utworzonego w r. 1980 zespołu łączności radiowej Związku.

Został dwukrotnie odznaczony złotym medalem “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymał nagrodę “Fair Play”  Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Jest członkiem honorowym PZA.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn