Zimowe imprezy w Dolinie Stubai

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 12 września 2013 8:58

Dolina Stubai kryje w sobie wszystko, czego potrzeba podczas zimowych wyjazdów w góry.   Na sezon 2013/2014, już od początku października aż do połowy kwietnia, zaplanowano rozmaite atrakcje, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie: sport, ekscytujące przygody, świąteczny wyjazd dla całej rodziny czy też koncerty i imprezy.

Dla fanów sportu i poszukiwaczy przygód

Dolina Stubai oferuje snowboardzistom, freeskierom i freeriderom całą gamę ekscytujących doznań, które mogą dzielić z podobnymi do siebie pasjonatami. Snowpark Moreboards Stubai Zoo na lodowcu Stubai już po raz piąty otworzy sezon imprezą Moreboards Stubai Premiere. W dniach 18 – 20 października 2013 r. wystartują liczne konkursy snowboardowe, sesje, testy najnowszego sprzętu w Brandsaloon na Eisgrat oraz imprezy w Neustift (www.stubai-zoo.com).

StubaiGlacier_SportScheck-Testival---sm

Podczas największych testów sprzętu w Alpach – SportScheck GlacierTestival – w dniach 7 – 10 listopada 2013 r. na lodowcu Stubai będzie można wypróbować najnowszy, zimowy sprzęt sportowy  i akcesoria. Wiodący producenci zaprezentują ponad 3600 produktów.

StubaiGlacierTirol_SAAC_Mai-2012---300dpiPrint_01

Lodowiec Stubai to punkt obowiązkowy dla tych freeridowców, którzy potrzebują informacji i szkoleń dotyczących bezpieczeństwa poza wyznaczonymi trasami. Popularny SAAC Basic Camp (szkolenie przeciwlawinowe) odbędzie się tu dwukrotnie: 16 – 17 listopada 2013 r. oraz 26 – 27 kwietnia 2014 r. Uczestnicy nauczą się, jak rozpoznać lawinę oraz używać łopat, sond oraz nadajnika radiowego. Dodatkowo odbędzie się szkolenie z bezpieczeństwa lawinowego SPORT OKAY avalanche safety training (14 grudnia 2013 r., 18 stycznia i 15 lutego 2014 r.). Po raz pierwszy będzie miał miejsce Powder Department Freeride Camp (21-23 lutego 2014 r.), w ramach którego zaplanowano testy sprzętu, warsztaty i wycieczki freeride z certyfikowanymi przewodnikami górskimi.

StubaiGlacier_BiwakCamp1_sm

StubaiGlacier_BiwakCamp---72dpiWeb

Podczas obozu biwakowego SportScheck Bivouac Camp na lodowcu Stubai (28 lutego – 2 marca 2014 r.) uczestnicy przeżyją niezwykłą przygodę, spędzając noc na wysokości 2500 m n.p.m. Kolejnym niezwykłym wydarzeniem będzie 23. Stubai Cup (7 – 9 marca 2014 r.), w ramach którego paralotniarze wystartują z przyprawiającej o zawrót głowy wysokości z Elfer w Neustift i z Kreuzjoch w Fulpmes.

Imprezy na śniegu

Już na początku sezonu zimowego, odwiedzający dolinę znajdą wiele okazji do imprezowania. W dniu 12 października na lodowcu Stubai odbędzie się Weiße Wies’n („białe łąki”), czyli narciarski Oktoberfest. Natomiast ośrodek narciarski Schlick 2000 rozpocznie sezon tradycyjną impreząw dniu 7 grudnia.Zimową atmosferę rozgrzeje koncert na świeżym powietrzu (16 marca 2014 r.) oraz występ Red Stone DjTeam (29 marca)w panoramicznej restauracji Kreuzjoch. Zamknięcie sezonu odbędzie się 19 kwietnia w tej samej restauracji.

StubaiGlacier_Ski-Octoberfest-02---300dpiWeb

Refleksyjny czas adwentu

W dolinie Stubai, w szczególności w okresie adwentu, można poznać ciekawe tradycje oraz przekonać się o talencie miejscowych rzemieślników. Fascynujące, choć nieco przerażające są coroczne procesje Tuifl (diabeł), podczas których można podziwiać ręcznie wykonane maski diabła noszone przez młodych mężczyzn. Procesje odbędą się 29 listopada w Fulpmes, 30 listopada w Neustift, 3 i 5 grudnia w Fulpmes, Tefles i Schönberg.

TVBStubaiTirol_StubaiCup2013_01--sm

Prace lokalnych rzemieślników zostaną zaprezentowane na wystawach szopek przygotowanych przez Krippenverein Mieders (Stowarzyszenie Szopek Mieders). Będzie można je zobaczyć 30 listopada i 1 grudnia w domu kultury w Mieders, a w Schönberg – 7 i 8 grudnia. Miejscowy teatr w Mieders wystawi jasełka bożonarodzeniowe ( 7, 8, 14, 15, 21 i 22 grudnia) w domu kultury. Okres Bożego Narodzenia zakończy się refleksyjnie tradycyjnym koncertem w kościele parafialnym w Neustift (27 grudnia).

Kulinarne przysmaki, atrakcje dla rodzin i sztuczne ognie

Na jarmarku Stubai w Neustift miejscowi rolnicy oferują swoje specjały.  Przez 15 kolejnych piątków w sezonie zimowym będzie można zakupić tu lokalne produkty. Pozytywne doznania kulinarne zapewni noc smakosza Dine&Wine (11 stycznia 2014 r.) w restauracji Eisgrat. Zaplanowano atrakcyjnym program towarzyszący.

TVBStubaiTirol_StubaiGlacier_Skioctoberfest_2012-(1)--sm

Dla dzieci przygotowano liczne zabawy podczas zimowych festiwali rodzinnych (BIG Family Winter Festivals), które odbędą się na lodowiskach w Neustift (1 stycznia) i w Fulpmes (27 lutego).

Schlick2000_NightShow_-72dpiWeb

W ramach festiwalu BIG Family snow festival na lodowcu Stubai (4 marca 2014 r.) zaplanowano zamki śniegowe, malowanie twarzy i mnóstwo innych atrakcji. Do wspólnej zabawy będzie zachęcać maskotka BIG Family. Po południu imprezaprzeniesie siędo Big Ron’s Kinderfest w ośrodku narciarskim Schlick 2000.

W szkołach narciarskich w Stubai będą odbywały się pokazy akrobacji i fajerwerków podczas nocnych pokazów w Schlick 2000 (29 grudnia 2013 r., 3, 8 i 29 stycznia 2014 r. oraz 5, 12 i 26 lutego 2014 r.) oraz na stacji pośredniej Froneben (5 marca 2014 r.). W Milders goście będą mogli podziwiać nocne pokazy w dniach 26 grudnia 2013 r., 2, 7 i 21 stycznia 2014 r., 18 lutego 2014 r. oraz 4 i 11 marca 2014 r.

* * *

Dolina Stubai – najpiękniejsza dolina Alp

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) w Tyrolu jest oddalona zaledwie o 20 minut drogi od Innsbrucku, stolicy kraju związkowego Tyrol, i można do niej łatwo dotrzeć z Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Włoch, jadąc autostradą biegnącą przez przełęcz Brenner. Dolina Stubai ma długość 35 kilometrów i otoczona jest 80 lodowcami oraz 109 trzytysięcznikami. Pięć najważniejszych miejscowości to Neustift, Fulpmes, Telfes, Mieders i Schönberg.

Dolina Stubai (Dolina Sztubajska) oferuje wszystko, czego potrzeba zarówno dorosłym, jak i dzieciom do doskonałej zabawy na nartach. Potwierdziła to redakcja przewodnika narciarskiego ADAC SkiGuide 2013, która już po raz czwarty uhonorowała Dolinę Stubai tytułem „najbardziej przyjaznego rodzinie regionu narciarskiego w Alpach“. Dolina oferuje w sumie 59 doskonale przygotowanych tras zjazdowych w czterech ośrodkach narciarskich: na lodowcu Stubai, w Schlick 2000 w Fulpmes, w rodzinnym ośrodku narciarskim Serlesbahnen koło Mieders oraz w Elfer w Neustift. Lodowiec Stubai, jeden z największych w Austrii, gwarantuje obecność śniegu na stokach od października do czerwca.

Organizacja Turystyczna Stubai Tyrol informuje na stronie internetowej www.stubai.at o aktualnych ofertach i wydarzeniach. Baza miejsc noclegowych umożliwia wyszukanie odpowiedniego zakwaterowania. Dodatkowe informacje można uzyskać także pod numerem telefonu +43 (0)501881-0 lub e-mailowo info@stubai.at. Organizacja służy także pomocą przy rezerwacji ofert pakietowych. W tej sprawie należy dzwonić pod numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub 172, bądź wysłać zapytanie na email: stubaitouristik@stubai.at.

Więcej informacji oraz zdjęć znajduje się na stronie: presse.stubai.at.

Informacja prasowa

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn