Stanowisko Zarządu Klubu Wysokogórskiego Kraków w sprawie raportu dotyczącego wyprawy na Broad Peak

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 27 września 2013 12:28

W sprawie raportu zespołu badającego okoliczności wypadku podczas zimowej wyprawy na Broad Peak pojawił się kolejny głos – tym razem wypowiedział się Zarząd Klubu Wysokogórskiego Kraków. Jest to więc głos solidarność z Adamem Bieleckim, który jest członkiem tego klubu.

Jak czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na klubowej stronie:

Uważamy, iż celem zespołu powołanego przez Zarząd Polskiego Związku Alpinizmu winno być kompleksowe zbadanie okoliczności tragedii na Broad Peak. Mieliśmy nadzieję, iż raport będący wynikiem prac tego zespołu przedstawi środowisku wspinaczkowemu i szeroko pojętej opinii publicznej możliwie pełny i obiektywny obraz wydarzeń. Mogło to doprowadzić do załagodzenia sporów środowiskowych oraz podbudować reputację alpinizmu.

Niestety, opublikowany raport jest wysoce jednostronny i przez to niesprawiedliwy. Po jego lekturze można odnieść wrażenie, iż całość odpowiedzialności za tragiczne wydarzenia ponosi nasz klubowy kolega, Adam Bielecki. Według nas takie stanowisko jest dla niego wysoce krzywdzące. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że mógł on popełnić na tej wyprawie wiele błędów, jednak nie ustrzegli się ich również pozostali jej uczestnicy. Pominięcie w analizie tragedii na Broad Peak błędów popełnionych przez uczestników wyprawy, którzy z niej nie wrócili i nieproporcjonalne podkreślanie negatywnych elementów zachowania Adama świadczy, iż raport nie został napisany ad rem, ale ad personam. Nawet jeśli nie było takiej intencji ze strony zespołu, taka jest właśnie jego wymowa.

Na końcu Zarząd KW Kraków apeluje:

Mając na względzie dobro całego naszego środowiska apelujemy do wszystkich stron debaty o zaniechanie ataków personalnych i skupienie się na istocie problemu, czyli rzetelnym wyjaśnieniu przyczyn wypadku, oraz wypracowaniu i co najważniejsze przestrzeganiu stosownych zasad, które pozwolą w przyszłości zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.

Pełny tekst znajduje się na stronie kw.krakow.pl.

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Komentarz do Raportu w sprawie zimowej wyprawy na Broad Peak […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn