Puchar Mazur w Dogtrekkingu 2013 – relacja z zawodów

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 25 września 2013 11:37

Dogtrekking w Łękuku był drugą edycją Pucharu Mazur w Dogtrekkingu 2013. Tym razem spotkaliśmy się w przepięknym Folwarku Łękuk, w gminie Wydminy, u podnóża Puszczy Boreckiej – dzikiej, tajemniczej i nieznanej. Puszcza Borecka leży na obszarze Dzikich Mazur, czyli jednej z najbardziej naturalnych przyrodniczo części naszego kraju. Wędrówki z psem w takich okolicznościach przyrody stają się niezapomnianym przeżyciem i niejednokrotnie prawdziwą przygodą.

Zawody zostały zorganizowane przez Hodowlę Psów Lupusek, przy współpracy z Partnerstwem Dzikie Mazury oraz Folwarkiem Łękuk, który jednocześnie gościł przyjezdnych uczestników z dalszych części Polski. Współorganizatorem było Starostwo Powiatowe w Giżycku. Partnerami projektu byli: Polska Liga Dogtrekkingu, Centrum Rozwoju Prestige, Urząd Gminy Wydminy, Republika Ściborska, Stowarzyszenie na Rzecz Aktywności Społecznej.

Dogtrekking_puchar_Mazur

Pogoda w tym dniu dopisała – po wielu deszczowych dniach pojawiło się słońce, które dostarczyło mnóstwa pozytywnej energii uczestnikom.

W sobotę z samego rana do Folwarku Łękuk (biuro zawodów i miejsce startu) przybyło dwanaście zespołów z różnych części Polski, m. in. z Pomorza i Podlasia. Po odprawie weterynaryjnej, na której został sprawdzony stan zdrowia psów i ważność szczepień, uczestnicy otrzymali pakiety startowe zawierające mapę, obrożę odblaskową dla psa, wodę, batonik i owoc. Na odprawie technicznej organizator przekazał najważniejsze informacje o zasadach obowiązujących podczas zawodów. O godzinie 10.00 zawodnicy wyruszyli na Dogtrekking do Puszczy.
Wystartowało łącznie 12 zespołów, w czterech kategoriach: Fitness, MID Kobiet, MID Mężczyzn, MID Rodzinna. Kategoria LONG (ok. 35 km) nie została przeprowadzona z uwagi na brak zgłoszeń.
dogtrekking1

Zadaniem zawodników było odnalezienie 13 punktów kontrolnych w terenie, z tego 6 w kategorii Fitness, a 11 w kategorii MID. Punkty były ulokowane w atrakcyjnych przyrodniczo miejscach, takich jak pomniki przyrody, wyjątkowe widoki, czy jeziora – tu psy mogły się napić wody i schłodzić zmęczone łapy.

Warunki w lesie nie były łatwe – po wielu deszczowych dniach poprzedzających dogtrekking, na drogach leśnych było wiele głębokich i trudnych do pokonania, kałuż, a drogi były błotniste. Mimo to, wszyscy zawodnicy sprostali ciężkim warunkom puszczańskim i sprawnie pokonali trasę między kolejnymi punktami kontrolnymi.

dogtrekking3

Pierwszy zespół przybył na metę po dwóch godzinach i 53 minutach. Natalia Kozuń z psem Ulvarem Lupuskiem (drużyna Wolfdoga) odnaleźli wszystkie punkty i tym samym zajęli I miejsce w kategorii Fitness.

Jedynie 24 minuty po nich, z czasem 3:17, na metę wbiegł najszybszy zespół startujący w kategorii MID Mężczyzn – Krzysztof Przyłucki z psem Gromitem (drużyna Folwark Łękuk). Im również udało się odnaleźć wszystkie punkty kontrolne! Pierwsze miejsce w kategorii MID Kobiet zajęła Kamila Dolistowska z psem Miśkov (drużyna psiok.pl). W kategorii MID Rodzinnej najlepsi okazali się bracia Kamil i Robert Zarzeccy z suczką Laki (Laki Team). Ostatni zawodnicy przybyli na metę po niespełna sześciu godzinach marszu. Każdy zespół odnalazł wszystkie punkty kontrolne. W klasyfikacji drużynowej pierwsze miejsce zajęła drużyna Psiok.pl (2600 pkt.), drugie drużyna Wolfdoga (2180 pkt.), a trzecie ex aequo drużyny Folwark Łękuk i Laki Team.

doggtrekking2

Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami i nagrodami rzeczowymi. Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! Regenerację sił po zawodach zapewnił ciepły poczęstunek oraz napoje przygotowane przez Folwark Łękuk.

Zawody przebiegły w kameralnej, przyjaznej atmosferze. Uczestnicy zawodów wracali z Mazur zmęczeni i zadowoleni. Kolejna edycja Pucharu Mazur w Dogtrekkingu odbędzie się już 5 października w Szczytnie. Zapraszamy gorąco wszystkich miłośników aktywnego wypoczynku z psem! Do zobaczenia!!!

Relacja Michała, uczestnika zawodów: http://biegamzpsem.wordpress.com/2013/09/23/dt-lekuk-21-09-2013/

Alicja Kraska
LUPUSEK Kennel

Pod_Patronatem_Outdoor_Magazyn

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn