Nowe rekordy 168-kilometrowej trasy legendarnego biegu górskiego UTMB

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 02 września 2013 14:49

Tegoroczna edycja The North Face Ultra-Trail du Mont-Blanc na długo pozostanie w pamięci uczestników, kibiców i wszystkich tych, którzy z uwagą śledzili informacje napływające z Chamonix w ciągu ostatnich kilku dni. Jednym z najważniejszych wydarzeń zawodów był bez wątpienia niesamowity wynik Amerykanki Rory Bosio, która jako pierwsza kobieta w historii finiszowała w pierwszej 10. zawodników. Z czasem: 22 godziny, 37 minut i 26 sekund, uplasowała się na 7. miejscu wśród wszystkich startujących i poprawiła poprzedni kobiecy rekord trasy o 2 godziny!

To nie było łatwe zadanie, ale miałam dobry dzień. Czułam się wyśmienicie, a warunki były doskonałe. Ustanowienie nowego rekordu trasy to taka wisienka na torcie dzisiejszego dnia – skomentowała swój sukces 29-letnia zawodniczka.

Zwyciężczynie UTMB 2013 (fot. Alo Belluscio)

Zwyciężczynie UTMB 2013 (fot. Alo Belluscio)

Jestem dumna z Rory. Jej osiągnięcie to nie tylko kawał dobrej roboty, ale i ogromna inspiracja dla mnie i wielu innych zawodniczek. Zawsze wierzyłam, że to co zrobiła jest możliwe – mówiła po biegu Lizzy Hawker, pięciokrotna zwyciężczyni UTMB, która z powodu kontuzji w tym roku w Chamonix kibicowała kolegom i koleżankom z teamu The North Face.

Wśród mężczyzn triumfował 25 – letni Xavier Thevenard. Francuz dotarł na metę po 20 godzinach, 34 minutach i 57 sekundach poprawiając tym samym rekord trasy należący do Kiliana Jorneta o ponad minutę. Obok niego na podium stanęło dwóch Hiszpanów: Miguel Heras oraz Javier Dominguez.

Zwycięzcy UTMB 2013 (fot. Alo Belluscio)

Zwycięzcy UTMB 2013 (fot. Alo Belluscio)

Ustanowieniu nowych rekordów z pewnością sprzyjała w tym roku wspaniała pogoda. Po raz pierwszy od 3 lat uczestnicy mogli zmierzyć się z całą, 168 – kilometrową trasą, nie zmagając się przy tym z padającym śniegiem i niskimi temperaturami. Nie zmienia to faktu, że pokonanie całego dystansu było zadaniem niezwykle trudnym.

Na początku to była czysta przyjemność, ale potem była już tylko walka. Wiele razy czułem, że nie dam rady i nie dobiegnę – mówił 4. zawodnik na mecie Timothy Olson z USA.

Jak co roku nie zawiedli kibice. Tradycyjnie już setki osób zgromadziły się wzdłuż trasy, by motywować biegaczy do pokonywania kolejnych kilometrów alpejskich szlaków.

Ludzie, którzy pojawiają się na trasie by wspierać zawodników nawet w środku nocy, zawsze dodają mi dużo siły. To oni i niesamowite góry, które nas otaczają sprawiają, że ciągle wracam na UTMB  – powiedział Mike Foote, zdobywca 5. miejsca.

W sumie na starcie The North Face Ultra – Trail du Mont Blanc stanęło w tym roku 2469 biegaczy i biegaczek. Do mety dotarło 1686 osób. Najlepsze wyniki wśród startujących Polaków osiągnęli Oskar Zimny (61. miejsce wśród mężczyzn) i Żaneta Bogdał (29. miejsce wśród kobiet).

Warto także wspomnieć o bardzo dobrym 18. miejscu Natalii Haczyk na dystansie 119 kilometrów (w czasie The North Face Ultra Trail du Mont Blanc rozgrywane są 4 wyścigi: UTMB/168 km, CCC/100 km, TDS/119km i drużynowy „marsz” PTL/300 km).

Pełne wyniki i relacje znaleźć można na stronach:

www.ultratrailmb.com

www.thenorthfacejournal.com/category/endurance-running/

Facebook: The North Face

Twitter: @TheNorthFaceEU

Instagram: @TheNorthFace

THE NORTH FACE® UTMB® – 168 km – 9600 D+

Mężczyźni:

1. Xavier Thévenard – FRA – 20h:34m:57s

2. Miguel Angel Heras Hernandez – ESP – 20h:54m:08s

3. Javier Dominguez Ledo – ESP – 21h:17m:38s

Kobiety:

1. Rory Bosio – USA – 22h:37m:26s

2. Nuria Picas Albets – ESP – 24h:32m:20s

3. Emma Roca Rodriguez – ESP – 24h:48m:14s

Informacja prasowa marki The North Face

***

Nasz redakcyjny kolega Michał Unolt biegł w CCC i tak napisał po biegu na naszym fanpage:

Dzięki za trzymanie kciuków ;) Chyba pomogło, bo mimo, że forma była znacząco daleka od oczekiwanej, to ukończyłem CCC w nieco poniżej 20 godzin i (o ile tabela wyników się nie pomyliła, ani ja sprawdzając ją) – mam 3. czas wśród Polaków w tym roku. Szału nie ma, ale wstydu wielkiego też nie… w ciągu kilku dni na pewno pojawi się dłuższa relacja na outdoormagazyn.pl.

Michał w biegu CCC zajął 294 pozycję (157 w swojej kategorii), z czasem 19:52:56.

Wspinacz i himalaista Marcin Miotk w biegu UTMB zajął 793 pozycję (328 w swojej kategorii), z czasem 40:30:45.

Gratulujemy!

 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn