Red Bull X-Alps 2013 startuje za niecały tydzień

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 03 lipca 2013 12:14

7 lipca w austriackim Salzburgu rozpocznie się najtrudniejszy wyścig przygodowy Red Bull X-Alps. W tegorocznej paralotniarsko-wspinaczkowej rywalizacji weźmie udział 32 zawodników z 21 krajów. Wśród nich na linii startu stanie jedyny Polak w tych zawodach – Paweł Faron z Żywca.

Najbardziej wymagający wyścig przygodowy na świecie rozpocznie się za niecały tydzień. Do Salzburga już zaczynają zjeżdżać się zawodnicy z całego świata. W ramach ostatecznych przygotowań do wyprawy uczestnicy dopracowują swoje strategie wyścigowe i przygotowują sprzęt. Oprócz siły własnych mięśni, to jedyne co mają do dyspozycji na mierzącej 1 031 km trasie przez Alpy aż do Monako.

Red Bull X-Alps 2011 (fot. Oliver Laugero/Red Bull)

Red Bull X-Alps 2011 (fot. Oliver Laugero/Red Bull)

Przed nimi wyzwanie, które przetestuje granice ich wytrzymałości, mówi główny organizator Red Bull X-Alps Hannes Arch:

To nie tylko wyzwanie fizyczne. Liczy się tu zarówno ciało, jak i umysł. Zawodnicy muszą rywalizować przez 18 godzin dziennie i wytrwać tak przez ponad 10 dni. To prawdziwa walka!”. Wśród śmiałków znaleźli się nie tylko najlepsi paralotniarze świata, ale także poszukiwacze przygód, mający na koncie lata górskiego doświadczenia. – Możesz być najlepszym pilotem dystansowym, ale i tak musisz mieć pasję do wspinaczki górskiej i doskonale radzić sobie w trudnych warunkach pogodowych – dodaje Arch. W ostatnich dniach w Alpach zanotowano opady śniegu, jeżeli taka pogoda się utrzyma będzie to znaczne utrudnienie dla uczestników.

Wyposażenie zawodnika  (fot. Red Bull)

Wyposażenie zawodnika (fot. Red Bull)

Jedyny Polak biorący udział w Red Bull X-Alps Paweł Faron z Żywca zakończył już ostatnie wyczerpujące treningi. Teraz, aż do startu rywalizacji, stara się maksymalnie wypocząć. Faron przyznaje, że warunki pogodowe mają dla niego kluczowe znaczenie:

W regulaminie zawodów jest zapis, który mówi o tym, że codziennie odpada ostatni zawodnik. Czasem wystarczy niefart – pójść w złą stronę, zgubić się, przelecieć punkt kontrolny. Wtedy to koniec wyścigu. Bardzo chciałbym, żeby pierwsze dni zawodów były lotne, a to warunkuje ilość chmur. Ja jestem pilotem, zależy mi na tym żeby móc latać. Na pewno lepiej poradzę sobie w powietrzu niż idąc po ziemi, tak będę w stanie uzyskać przewagę nad konkurencją – komentuje.

Paweł Faron

Paweł Faron

7 lipca o godzinie 11:30 na Mozartplatz w Salzburgu wystrzeli pistolet startowy. Fani wyprawy mogą na bieżąco śledzić przebieg wyścigu dzięki technologii GPS. Red Bull Mobile Live Tracking (który będzie dostępny wraz z rozpoczęciem wyścigu pod linkiem http://www.redbullxalps.com/live-tracking.html) pozwala obserwować pozycje zawodników w czasie rzeczywistym, także na smartfonach i tabletach. Informacje pogodowe na żywo, zapewniane przez wetter.tv, mapy w 3D oraz bieżące aktualizacje to tylko niektóre z możliwości multimedialnych, które przybliżą emocje panujące podczas Red Bull X-Alps 2013.

Paweł Faron podczas Red Bull X-Alps 2011 (fot. Vitek Ludvik/Red Bull)

Paweł Faron podczas Red Bull X-Alps 2011 (fot. Vitek Ludvik/Red Bull)

O RED BULL X-ALPS 

Szósta edycja najbardziej ekstremalnego wyścigu przygodowego świata — Red Bull X-Alps 2013 rozpoczyna się 7 lipca i będzie to. 32 uczestników z 21 krajów spróbuje pokonać mierzącą ponad 1 000 km trasę, prowadzącą przez Alpy z Salzburga do Monako, zaliczając 10 obowiązkowych punktów kontrolnych w jak najkrótszym czasie. Każdy kilometr musi zostać pokonany albo pieszo albo na paralotni.

Start Red Bull X-Alps (fot. Red Bull)

Start Red Bull X-Alps (fot. Red Bull)

To nadzwyczajne przedsięwzięcie odbywa się w jednym z najbardziej spektakularnych i jednocześnie najbardziej wymagających środowisk. Każdy zespół składa się z zawodnika i maksymalnie dwóch pomocników. Nie wolno korzystać z zewnętrznej ani technicznej pomocy. Zawodnicy mogą się ścigać od 5:00 rano do 22:30. Aby rywalizacja w 2013 roku była jeszcze ciekawsza, zawodnicy będą mogli jednorazowo skorzystać z opcji „Night Pass”, która umożliwi im pieszą wędrówkę nocą, kosztem odpoczynku.

Do udziału w wyścigu wymagane jest doświadczenie paralotniarskie oraz niezwykła wytrzymałość
i forma fizyczna – zawodnicy zwykle przemierzają nawet do 100 km dziennie. W 2011 roku rywalizację wygrał Christian Maurer (Szwajcaria), który pokonał trasę w 11 dni, 4 godziny i 22 minuty.

Więcej informacji o projekcie Red Bull X-Apls 2013 na www.redbull.pl oraz www.redbullxalps.com

Bezpośredni link do profilu reprezentanta Polski – Pawła Farona:

http://www.redbullxalps.com/athletes/profile/pawel-faron.html

Dzięki specjalnemu systemowi nawigacji, w który wyposażony jest każdy zawodnik, poprzez stronę www.redbullxalps.com będzie można śledzić aktualne położenie i wynik każdego z uczestników.

 Informacja prasowa marki Red Bull 

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn