Najlepsze produkty na lato 2014 – zwycięzcy GOLD OutDoor INDUSTRY AWARD 2013

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 15 lipca 2013 18:24

Podczas zakończonych w niedzielę branżowych targów OutDoor we Friedrichshafen, w ramach konkursu OutDoor INDUSTRY AWARD zostały przyznane nagrody dla najbardziej przełomowych produktów outdoorowych na lato 2014. Wśród zwycięzców są także Polacy!

Jury konkursu OutDoor INDUSTRY AWARD miało niełatwe zadanie do wykonania – zgłoszono aż 316 outdoorowych produktów z 27 krajów. Spośród nich wybrano 54 produkty, które otrzymały nagrodę OutDoor INDUSTRY AWARD, a najlepsza jedenastka została uhonorowana nagrodą GOLD. I to ich właśnie przedstawimy.

Zwycięzcy nagrody Gold Award (fot. OutDoor Show)

Zwycięzcy nagrody Gold Award (fot. OutDoor Show)

W skład jury nagrody wchodzili dziennikarze, przedstawiciele ważnych, outdoorowych instytucji, a także ci, którzy ze sprzętem mają kontakt na co dzień, czyli wspinacze. Podczas oceniania produktów zgłoszonych do nagrody, jury kładło szczególny nacisk na takie kryteria oceny jak: poziom innowacyjności, jakość projektu, wykonanie, dobór materiałów, harmonia ekologiczna, zrównoważony rozwój, funkcjonalność, użyteczność, bezpieczeństwo, wyznaczanie nowych trendów oraz wartość marki.

Zwycięzcy nagród GOLD OutDoor INDUSTRY AWARD 2013:

 • Buty górskie Trango Cube marki La Sportiva

Kategoria: Odzież/Kaski/Obuwie

Producent: La Sportiva s.p.a, Ziano die Fiemme/Włochy

Projekt: La Sportiva s.p.a, Ziano die Fiemme/Włochy

La Sportiva, buty Trango Cube

La Sportiva, buty Trango Cube

Opis produktu: Trango Cube to ultralekki wspinaczkowy but górski (1350 g/para) do technicznego alpinizmu oraz pokonywania zaporęczowanych ścian. Model wyznacza nowe standardy w zakresie wagi i dopasowania, a to dzięki wyeliminowaniu tradycyjnych szwów i zastosowaniu unikalnej konstrukcji ciśnieniowej. Pisaliśmy o nich już TUTAJ.

 • Buty podejściowe terrex SCOPE GTX marki adidas

Kategoria: Odzież/Kaski/Obuwie

Producent: adidas, Herzogenaurach/Niemcy

Projekt: adidas, Herzogenaurach/Niemcy

adidas, buty podejściowe terrex SCOPE GTX

adidas, buty podejściowe terrex SCOPE GTX

Opis produktu: SCOPE GTX to but podejściowy, który oferuje doskonałą przyczepność dzięki połączeniu gumy STEALTH® z przebadaną naukowo konstrukcją podeszwy – dzięki temu uzyskano idealny profil do stromych podejść, zejść oraz łatwych dróg wspinaczkowych.

Guma STEALTH®, która pierwotnie została opracowana do obuwia wspinaczkowego, zapewnia o wiele lepszą przyczepność na szorstkich i gładkich powierzchniach skalnych, bez względu na to czy powierzchnia jest sucha czy mokra.

Nowo opracowany system sznurowania, wyposażony w sznurówkę o zmiennej średnicy, pozwala na mocne lub luźne ściśnięcie buta na całej długości. Membrana GORE-TEX® zapewnia wodoodporność i oddychalność.

 • Plecak AlphaFL 45 marki Arc’teryx

Kategoria: Plecaki/Bagaż podróżny

Producent: Arc’teryx Equipment Inc., North Vancouver, Kanada

Projekt: Arc’teryx Equipment Inc., North Vancouver, Kanada

Arc'teryx, plecak AlphaFL 45

Arc’teryx, plecak AlphaFL 45

Opis produktu: Plecak Alpha FL 45 jest niezwykle lekkim, minimalistycznym plecakiem dla ambitnych wspinaczy i skialpinistów. Mocny, wodoodporny materiał nylon ripstop N400r-AC2 jest laminowany i podklejony.

Plecak Alpha FL 45 składa się z dużej komory ze zintegrowanym zamknięciem typu rolowanego, dzięki czemu możliwym jest używanie głównej komory jako szczelnego schowka zabezpieczającego przed wilgocią.

Lina może być szybko przytroczona do plecaka. Dzięki wielu możliwościom dopinania szpeju, nart i czekanów, plecak idealnie nadaje się do specjalistycznego alpinizmu. Waży 680 g dla objętości 45 l.

 • Lina wspinaczkowa Corbie 8.6 mm marki Edelrid

Kategoria: Sprzęt górski i wspinaczkowy

Producent: EDELRID GmbH & Co. KG, Isny im Allgäu, Niemcy

Projekt: EDELRID GmbH & Co. KG, Isny im Allgäu, Niemcy

Edelrid, lina Corbie

Edelrid, lina Corbie 8.6 mm

Opis produktu: Lina Corbie 8,6 mm jest najcieńszą na świecie liną wspinaczkową, która otrzymała certyfikat dla liny pojedynczej, połówkowej lub bliźniaczej. Niewielka średnica 8,6 mm jest możliwa dzięki zastosowaniu plecionego rdzenia, który przypomina linę wewnątrz liny, a dodatkowo zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Precyzyjny dobór surowców oraz innowacyjna obróbka włókien zwiększają łatwość przesuwania się liny. W rezultacie ciężar jest równomiernie rozkładany pomiędzy wszystkie włókna liny, co pozwala na przenoszenie większych obciążeń. Dzięki niskiej wadze (51 g/m), ta lina idealnie nadaje się na drogi, które wymagają lekkiej liny łatwej w obsłudze.

 • Lina połówkowa Beal Gully 7.3 mm marki Beal

Kategoria: Sprzęt górski i wspinaczkowy

Producent: BEAL, Vienne/Francja

Projekt: BEAL, Vienne/Francja

Beal, lina Gully 7.3 mm

Beal, lina Gully 7.3 mm

Opis produktu: Przy wadze zaledwie 36 g/m, lina Gully 7,3 jest najlżejszą liną podwójną na rynku. Posiada również atest dla liny bliźniaczej. Jej niezwykle niska siła graniczna (7,2 kN dla liny połówkowej) czynią ją idealnym wyborem na drogi lodowe i alpinistyczne w najbardziej wymagającym terenie.

Dzięki impregnacji Golden Dry lina praktycznie nie absorbuje wilgoci, a jej ścieranie się jest ograniczone do minimum. Technologia Unicore zapobiega jakimkolwiek przesunięciom się liny po przecięciu lub zerwaniu. Połączenie tych dwóch technologii gwarantuje ponadprzeciętne właściwości użytkowe liny oraz zwiększone bezpieczeństwo dla ambitnych wspinaczy.

 • Namiot HardShell marki SlingFin

Kategoria: Sprzęt kempingowy

Producent: SlingFin, Berkeley, USA

Projekt: SlingFin, Berkeley, USA

Namiot SlingFin HardShell

Namiot SlingFin HardShell

Opis produktu: Firma SlingFin opracowała nową metodę rozbijania namiotów – System WebTruss. Pozwala on najpierw rozstawić maszty namiotu, a dopiero potem namiot lub tropik. System WebTruss blokuje ustawienie masztów namiotu, umożliwiając jego rozbicie nawet przy mocnych wiatrach. Namiot HardShell mieści 3-4 osoby.

 • Śpiwór Hakkoda marki Lestra S.A.

Kategoria: Śpiwory

Producent: Proway FS GmbH, Weissach, Niemcy

Projekt: Lestra S.A, Amboise, Francja

Lestra S.A., śpiwór Hakkoda

Lestra S.A., śpiwór Hakkoda

Opis produktu: Lestra Hakkoda jest wysokiej jakości, syntetycznym śpiworem, wykorzystującym technologię GOLD Reflect, która została dopracowana nawet w najdrobniejszych detalach.

Bioceramiczny materiał wytwarza więcej promieniowania cieplnego niż tradycyjne materiały i zapewnia większy komfort, szybszą regenerację i lepszy sen. Pomimo niskiej wagi i wysokiej pakowności, śpiwór Hakkoda posiada ponadprzeciętne właściwości termiczne.

Specjalny, dopasowany kaptur dobrze osłania czoło i zwiększa właściwości izolacyjne. Śpiwór Hakkoda został również wyposażony w elstyczne szwy, które dodatkowo zwiększają komfort.

 • Żywność liofilizowana LYO EXPEDITION marki LYO FOOD

Kategoria: Akcesoria

Producent: LYOFOOD GmbH, Kolonia/Niemcy

Projekt: IVCC, Zwardoń/Polska

Żywność liofilizowana LYO EXPEDITION

Żywność liofilizowana LYO EXPEDITION

Opis produktu: Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i bliskiej współpracy z ekspertami od dietetyki, LYO FOOD opracował zrównoważone, liofilizowane posiłki o minimalnej wadze oraz maksymalnej wartości odżywczej – bez jakichkolwiek konserwantów lub sztucznych dodatków.

LYO FOOD to właśnie polski sukces – firma jest zarejestrowana w Polsce i w Niemczech, na targach wystawia się i do nagrody startowała z ramienia swojej niemieckiej siedziby, ale tworzą ją Polacy, a potrawy przygotowywane są pod Kielcami na bazie upraw od świętokrzyskich dostawców.

W menu firmy znajduje się 9 dań głównych (na polskim rynku więcej, dodatkowo jest jeszcze bigos i fasolka po bretońsku), 4 zupy, 3 śniadania oraz 6 rodzajów owoców. Jury konkursu OutDoor Industry doceniło smak, wartości odżywcze i wysoką jakość produktów LYO FOOD. Więcej informacji o firmie na stronie www.lyofood.com.

 • Przenośne ogniwo paliwowe Hydrogen Reactor marki Brunton

Kategoria: Akcesoria

Producent: Brunton Europe, Solna, Szwecja

Projekt: Brunton Europe, Solna, Szwecja

Przenośne ogniwo paliwowe Hydrogen Reactor marki Brunton

Przenośne ogniwo paliwowe Hydrogen Reactor marki Brunton

Opis produktu: Hydrogen Reactor (11,4 x 3,2 x 7,1 cm; 216 g z jednym kartridżem wodorowym) stanowi przenośne ogniwo wodorotlenowe z wejściem USB.

Jego działanie może zostać w każdej chwili przerwane poprzez usunięcie kartridża, a następnie wznowione poprzez ponowne podpięcie. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej, ogniwo wytwarza jedynie parę wodną i cichy syczący dźwięk.

Kartridże mogą być ponownie nabijane za pomocą oddzielnych stacji ładujących. Zestaw zawiera dwa nabite kartusze do wielokrotnego użycia. Jeden kartridż dostarcza 8500 mAh o natężeniu 2,1 mA

 • Kurtka puchowa North marki Yeti GmbH

Kategoria: Produkty o wysokiej wartości dla ekologi i zrównoważonego rozwoju

Producent: Yeti GmbH, Görlitz, Niemcy

Projekt: Yeti GmbH, Görlitz, Niemcy

Yeti GmbH, kurtka North

Yeti GmbH, kurtka North

Opis produktu: W tej kurtce po raz pierwszy zastosowano materiał z rącznika pospolitego – rośliny, która nie jest stosowana jako źródło pożywienia. Kurtka North stanowi odzież puchową bez kompromisów. W swojej linii Next to Nature, firma Yeti jako pierwsza marka zdecydowała się na zastosowanie nylonu uzyskanego z roślin – ta technologia została opracowana przez japońską firmę Toray.

Lekki materiał zewnętrzny, wykonany z włókien roślinnych, jest wodoodporny, a wypełnienie Crystal Down, wykończone w technologii QuixDown, czyni kurtkę odporną na wilgoć oraz zapewnia noszącemu komfort nawet podczas intensywnego deszczu.

 • Wełna nadająca się do prania, wyprodukowana bez użycia chloru EXP CHLORINE FREE 

Kategoria: Produkty o wysokiej wartości dla ekologii i zrównoważonego rozwoju

Producent: Schoeller GmbH, Bregenz, Austria

Projekt: Schoeller GmbH, Bregenz, Austria

Wełna EXP CHLORINE FREE

Wełna EXP CHLORINE FREE

Opis produktu: Przed praniem produktów wełnianych należy zabezpieczyć je przed utratą właściwości. Od dziesięcioleci robiono to metodami opartymi na chlorze. Z powodu zastosowania chloru i parametru AOX występowania chloru w wodzie, te metody sprzeczne są z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Nowo opracowana metoda EXP nie wykorzystuje chloru, a jednak wciąż spełnia wysokie wymagania standardów prania (5x5A). EXP 4.0 nadaje się obecnie nawet do wykorzystania w suszarkach. Ten nowy proces lepiej zachowuje właściwości wełny. EXP jest jedynym materiałem wełnianym na świecie, który spełnia kryteria GOTS oraz bluesign.

Jury konkursu OutDoor INDUSTRY AWARD 2013: 

Felix Bächli jest Dyrektorem Generalnym i właścicielem Bächli Bergsport AG, Nänikon/Szwajcaria. Zanim zaangażował się w branżę outdoorową w 1990 r., Bächli najpierw ukończył kurs technika radiowego i telewizyjnego oraz studia magisterskie z ekonomii. Od dziesięcioleci Bächli jest zaangażowanym wspinaczem skalnym i alpinistą.

Laurence Guyonis jest redaktorem naczelnym francuskiegoo magazynu wspinaczkowego Escalade Mag. Zanim zajęła się dziennikarstwem, Guyon była zawodowym wspinaczem skalnym i członkiem francuskiej kadry narodowej. Oprócz szeregu wspinaczkowych mistrzostw Francji, wygrała wiele zawodów międzynarodowych w latach 1995-96. W tym samym czasie ukończyła studia z literatury francuskiej, kończąc je doktoratem w 2003 r. Poza pełnieniem obowiązków redakcyjnych w Escalade Mag, Guyon również pisze książki o wspinaniu i turystyce na Korsyce, gdzie obecnie mieszka.

Mark Held, urodzony w północnej Anglii, jest Dyrektorem Generalnym European Outdoor Group (EOG), Zug/Szwajcaria. Organizacja ta została utworzona przez 19 największych firm outdoorowych roku 2003, aby reprezentować branżę outdoorową na arenie międzynarodowej. Dodatkowo, od 2006 r. Held stoi na czele Stowarzyszenia na rzecz Ochrony Przyrody EOG – organizacji zaangażowanej w ochronę obszarów dzikiej przyrody. Równocześnie jest przedstawicielem branży outdoorowej w FESI (Federation of the European Sporting Goods Industry). Held aktywnie działa w branży outdoorowej od 1983 r. – był szefem działu Rozwoju Produktów w Barghaus oraz w Lowe Alpine Group.

Alix von Melle jest obecnie najlepszą niemiecką himalaistką, gdyż ma na swoim koncie już 6 ośmiotysięczników. Po skończeniu studiów magisterskich z geografii w Hamburgu i Monachium, wróciła do rodzimego Hamburga aby pracować w siedzibie Bawarskiego Oddziału Niemieckiego Klubu Alpejskiego w latach 2001-2010. Dzisiaj Melle pracuje w dziale PR w Globetrotter, Monachium/Niemcy.

Graham Thompson jest redaktorem naczelnym angielskiego czasopisma Trail Magazine w Peterborough/Wielka Brytania. Współpracuje również z Outdoor I, branżowego newslettera, Country Walking Magazine, Camping and Caravanning Club Magazine oraz dla gazety Sunday Times. Ponadto Thompson wygłasza wykłady na temat odzieży, sprzętu i umiejętności outdoorowych podczas targów. Portfolio jego zdjęć znajduje się w agencji fotograficznej Getty Images.

Frank Wacker od dziecka interesuje się sprzętem outdoorowym – dzisiaj wszystko co robi zawodowo jest jakoś związane z funkcjonalnością sprzętu. Na początku pracował w outdoorowej sprzedaży, jednak potem zaangażował się w prace na rozwojem produktów dla branży outdoorowej. W 1994 r. zaczął testować sprzęt dla magazynu Outdoor, publikowanego przez Motor Presse Stuttgart/Niemcy – od 2003 r. jest zatrudniony na pełen etat jako członek redakcji. Osoby z branży uznają go za jednego z najlepszych testerów produktów na świecie.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn