Karkonosze zapraszają na wspinanie

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 10 czerwca 2013 8:07

Wspinaczka skałkowa to sport, który zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Nic dziwnego – w końcu jak żaden inny dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń. Region Karkonoszy, Rudaw Janowickich i Gór Izerskich był eksplorowany przez wspinaczy skałkowych już od połowy XX wieku. Choć pierwsze ścieżki zostały wyposażone w stałą asekurację dopiero w połowie lat 90. przez Tomasza Szałowskiego, miejsce stało się mekką fanów tego sportu.

Regiony wspinaczkowe 

Bardzo popularną i ciekawą grupą skalną są Krucze Skały w pobliżu Karpacza i Szklarskiej Poręby. Jest to ciąg kilku występów skalnych, zbudowanych z granitognejsów, wyrastających ze zbocza Płomnicy.

W niektórych miejscach wysokość skał dochodzi nawet do 30 metrów. W ciągu kilku ostatnich lat wyposażono drogi wspinaczkowe w stałe przeloty i stanowiska wspinaczkowe. Dzięki temu, wspinać mogą się również osoby, które nie mają tak dużego doświadczenia w zdobywaniu skalnych szczytów.

Rudawy Janowickie (fot. janowicewielkie.pl)

Rudawy Janowickie (fot. janowicewielkie.pl)

Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych – Szkoła Górska „Quasar”. Pod okiem instruktora można tu uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.

Warto wybrać się też w okolicę Rudaw Janowickich. Znajdziemy tu drogi dla początkujących i bardzo doświadczonych wspinaczy. Wszystkie drogi są dobrze zabezpieczone i zróżnicowane pod względem stopnia trudności.

Dużym zainteresowaniem cieszą się Sokoliki (Sokolik Duży i Sokolik Mały) w Górach Sokolich. Popularność zyskują też pobliskie Sukiennice, Krzywa Turnia i Jastrzębia Turnia. W samym sercu Rudaw Janowickich znajdziemy: Skalny Most, Piec, Starościńskie Skały czy Skałki. Swoją przygodę ze wspinaczką rozpoczynali tu słynni himalaiści: Wanda Rutkiewicz, Jerzy Kukuczka czy Aleksander Lwow – mówi Mateusz Caban, Inspektor ds. obsługi ruchu turystycznego z gminy Janowice Wielkie, reprezentujący Markę Karkonosze.

Rudawy Janowickie (fot. janowicewielkie.pl)

Rudawy Janowickie (fot. janowicewielkie.pl)

Interesującą formacją skalną jest Przedmoście – granitowy mur w Dolinie Janówki. Oferuje 7 linii wspinaczkowych o różnej skali trudności, a jego ściany liczą nawet 15 metrów wysokości.

Miejsca doskonałe do wspinaczki znajdują się także w paśmie Gór Izerskich w okolicach Szklarskiej Poręby. Sportowcy mają tu do wyboru 18-metrowy Piekielnik, Bobrowe Skały (tu do wyboru aż 60 dróg wspinaczkowych!), a w pobliżu Borowic Szwedzkie Skały. Wejście na szczyt to nie lada wyzwanie, bo ich ściany są praktycznie pionowe.

Informacja prasowa regionu Karkonosze

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn