Czyste Tatry 2013 – dołącz do akcji!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 19 czerwca 2013 11:28

Dużymi krokami zbliża się druga edycja akcji “Czyste Tatry”. 6 lipca wyruszymy na szlaki, by pokazać, jak nie śmiecić i zostawić czyste góry. Dołącz do akcji! Zarejestruj się jako wolontariusz na www.czystetatry.pl!

akcja-czyste-tatry

Rocznie Tatrzański Park Narodowy odwiedza ok. 3 milionów turystów. Niestety idzie za tym masowe zaśmiecanie szlaków. Codziennie z terenu Tatrzańskiego Parku Narodowego wywożone są śmieci. Jednak nie wpływa to na zachowanie niektórych turystów – nadal wielu z nich pozostawia po sobie: pety, papiery, resztki jedzenia, plastikowe butelki, puszki etc.

Czy wiecie, że w pozostawionej na szlaku plastikowej butelce giną małe zwierzęta – owady i ssaki? Nie wspominając już o tym, ile czasu taka butelka się rozkłada… Papiery po kanapkach i resztki jedzenia zwabiają niedźwiedzie i lisy, przyczyniając się do procesu synantropizacji: drapieżniki zatracają swoją dzikość, poszukując pożywienia w pobliżu siedzib ludzkich, grzebiąc w śmietnikach…

Nie czekajmy, aż firma sprzątająca lub wolontariusze Tatrzańskiego Parku Narodowego pozbierają śmieci, które widzimy na szlakach – zabierzmy swoje śmieci z sobą, a także te, które być może zobaczymy na szlaku! Zadbajmy o Czyste Tatry!

Finał akcji “Czyste Tatry 2013” odbędzie się 6 lipca. Tego dnia wolontariusze podzieleni na szlaki wyruszą sprzątać Tatry. Akcja będzie miała też akcent międzynarodowy, gdyż włączą się do niej wolontariusze słowaccy. Celem wydarzenia nie jest jednorazowa akcja sprzątania. Chcemy pokazać, jak nie śmiecić, zwrócić uwagę, że śmiecenie to “obciach”.

Na szlaki wyruszymy wcześnie rano. O godzinie 14 przekażemy sobie pozdrowienia z tatrzańskich szczytów. Śmieci zniesiemy z gór i pozostawimy w wyznaczonych miejscach. To nie wszystko. Na Dolnej Równi Krupowej w Zakopanem stanie Base Camp. Planujemy tam wiele atrakcji. Szczegóły wkrótce!

W akcję zaangażowany jest Tatrzański Park Narodowy, który wspiera przedsięwzięcie logistycznie i organizacyjnie. Nad bezpieczeństwem uczestników akcji czuwać będą ratownicy TOPR. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli:
Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Janusz Majcher – Burmistrz Zakopanego.

Zapraszamy do udziału w akcji! Aby dołączyć, poznaj szczegóły i zarejestruj się na www.czystetatry.pl!

Informacja prasowa organizatora

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn