Artur Hajzer i Marcin Kaczkan jadą na Gasherbrumy I i II

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 05 czerwca 2013 16:15

8 czerwca Artur Hajzer i Marcina Kaczkan jadą wyprawę, której celem jest zdobycie dwóch ośmiotysięczników w jednym sezonie – Gaszerbrum I 8068 m i Gaszerbrum II 8035 m. Wspinacze planują zdobyć oba wierzchołki w możliwie jak najlżejszym stylu oraz bez użycia tlenu z butli.

Gasherbrum II, droga normalna, z prawej droga ewentualnego trawersu do Gasherbruma I (fot. K. Wielicki)

Gasherbrum II, droga normalna, z prawej droga ewentualnego trawersu do Gasherbruma I (fot. K. Wielicki)

Gasherbrum I, droga normalna(fot. K. Wielicki)

Gasherbrum I, droga normalna
(fot. K. Wielicki)

Artur Hajzer mówi:

Oba szczyty należą do grupy tzw. niskich ośmiotysięczników i nieraz były zdobywane jeden po drugim, bez powrotu do bazy, a jedynie do obozu I. Nie dokonano natomiast pełnego trawersu masywów ze szczytu na szczyt łączącą je granią przez przełęcz Gaszerbrum Col 6400 m. 

Zakładamy jednak skromnie, że oba szczyty zdobywać będziemy drogami klasycznymi, uznawanymi za normalne, a ewentualny trawers to trudna opcja zależna od warunków i naszej dyspozycji. Poza tym jedziemy dla podtrzymania formy i kontaktu z wysokością przed ewentualnymi wyprawami zimowymi w latach następnych.

Wyprawa organizowana jest przez PZA, nie korzysta jednak ze wsparcia publicznego czy dotacji Związku. Jest finansowana z własnych środków uczestników oraz przez sponsorów.

Źródło: PZA

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn