Simone Moro, Ueli Steck i Jon Griffith zaatakowani pod Everestem

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 kwietnia 2013 12:57

Niewiarygodne ale prawdziwe: Simone MoroUeli Steck i Jon Griffith zostali zaatakowani w obozie II w Kotle Zachodnim przez liczną grupę Szerpów pracujących nad poręczowaniem drogi do obozu III. Powody tej agresji nie są całkiem jasne. Według portalu Explorersweb.com, Szerpowie twierdzili, że zespół Simone Moro, wspinając się niezależnie, strącał na nich bryły lodu. Zdaniem Simone Moro, chodziło o urażoną dumę Szerpów, gdy Europejczycy okazali się od nich szybsi.

Ściana Lhotse i Kocioł Zachodni Everestu - między obozami I i II (fot. Jon Griffith / montagna.tv)

Ściana Lhotse i Kocioł Zachodni Everestu – między obozami I i II (fot. Jon Griffith / montagna.tv)

27 kwietnia około 8 rano Moro, Steck i Griffith opuścili obóz II i zaczęli wspinaczkę w kierunku obozu III (7200 m) w zachodniej ścianie Lhotse. Pracujący w ścianie Szerpowie prosili ich, żeby nie korzystali z ich lin. Dlatego trójka alpinistów posuwała się bez asekuracji około 50 metrów w bok od poręczówek.

Po osiągnięciu wysokości ich namiotu, musieli wykonać do niego trawers, przekraczając liny poręczowe. Wtedy doszło do pierwszej scysji z kierownikiem grupy Szerpów, Nyima Sherpą z agencji Cho Oyu. Kazał on wówczas 17 ludziom ze swojej ekipy zejść niżej. Gdy Moro, Steck i Griffith również zeszli do obozu II, zostali zaatakowani przez grupę Szerpów liczącą około 100 osób. W ruch poszły pięści, kopniaki, kamienie i noże. Grożono im nawet śmiercią, jeśli nie opuszczą obozu. Mogło to się naprawdę źle skończyć, gdyby nie interwencja kilku alpinistów zachodnich przebywających w obozie.

Simone Moro i Ueli Steck

Simone Moro i Ueli Steck

Najbardziej poszkodowany jest Ueli Steck, który został raniony w twarz. Dla niego przygoda z Everestem już się zakończyła – odleciał do Namche Bazar i zamierza wrócić do Szwajcarii. Trzech spośród starszyzny Szerpów, zostało wycofanych z akcji przez władze nepalskie i wezwanych do złożenia zeznań. Jakie by nie były ich racje, wizerunek Nepalu – kraju przyjaznego turystom i alpinistom, został poważnie nadszarpnięty.

Janusz Kurczab

wspinanie.pl

***

O wyprawie No2 Limits Expedition pisaliśmy  TUTAJ. W wyniku wydarzeń opisanych powyżej, projekt został zawieszony.

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz
  1. […] Griffith podpisali 29 kwietnia po południu porozumienie z Szerpami zaangażowanymi w sprzeczkę i bójkę, która miała miejsce w sobotę 27 kwietnia. Surendra Sapkota, nepalski urzędnik Ministerstwa […]

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn