Premiera telewizyjna „Art of Freedom”

przez Wojciech Słowakiewicz | Opublikowano 21 marca 2013 9:47

Dzisiaj, 21 marca, będzie miała miejsce telewizyjna premiera filmu dokumentalnego „Art of Freedom” o historii polskiego himalaizmu. Film jest częścią cyklu „Przewodnik do Polaków” zrealizowanego w ramach „I, Culture” – Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 koordynowanego przez Instytut Adama Mickiewicza.

Art of Freedom

Jak to możliwe, że w PRL w latach 70. i 80., w samym apogeum realnego socjalizmu, polscy himalaiści byli najlepsi na świecie? Jak mieszkańcy kraju, w którym zarabiano średnio 20 dolarów miesięcznie, mogli organizować drogie wyprawy w Himalaje? W jaki sposób brak wszystkiego w każdej dziedzinie życia wpływał na ich formę i morale? Co odróżniało polskich zdobywców 8-tysięczników od ich kolegów zza „żelaznej kurtyny”? „Art of Freedom” w reżyserii Wojciecha Słoty i Marka Kłosowicza opowiada o najtrudniejszych polskich wyprawach i najbardziej spektakularnych wejściach na szczyty. Pokazuje też istotę himalaizmu: przezwyciężanie słabości własnego ciała i sprawdzian w niewyobrażalnie trudnych warunkach. To również historia odwagi, solidarności i przedsiębiorczości. Bo w końcu – himalaizm to szkoła życia, lekcja przeżycia i sztuka prawdziwej wolności.

„Art of Freedom” został w 2012 roku doceniony na festiwalach, m.in. wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Górskim, Nagrodą Główną Miasta Domzale na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Górskich za „dokumentalną, techniczną i artystyczną wartość filmu oraz za pokazanie ważnego rozdziału w historii alpinizmu Himalajów”, Grand Prix na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady oraz Grand Prix na Festiwalu Filmów Górskich w Chicago.

Emisja filmu miała miejsce 21 marca o godz. 22.10 w TVP Kultura.

Źródło: TVP

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn