Fenomen wełny merino na przykładzie bielizny Smartwoola

przez Piotr Turkot | Opublikowano 28 grudnia 2016 16:10

Wełna merino od lat cieszy się niesłabnąca popularnością wśród miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Nazwę i pochodzenie zawdzięcza ona specjalnej odmianie nowozelandzkich owiec z rasy merynosów, cenionych właśnie ze względu na ich naturalne runo. Po produkty powstałe na jego bazie sięgają zarówno wspinacze, alpiniści, podróżnicy, jak również amatorzy lubiący rodzinny trekking, jazdę na rowerze czy biegi po parku.

Produkty Smartwool z kolekcji jesień 2016 (fot. Rafalovich / Smartwool)

Właściwie dobrany produkt z merino zapewni Ci ochronę i komfort użytkowania w każdych warunkach pogodowych – niezależnie czy zmagasz się z mrozem w arktycznej tundrze, czy spalasz kalorie, biegając w upale.  Na czym polega fenomen merino? Zobrazować można go na przykładzie Smartwoola – największego amerykańskiego producenta, specjalizującego się w produkcji skarpet i bielizny na bazie.

Produkty Smartwool z kolekcji lato 2016 (fot. Patitucci / Smartwool)

Tytułem wstępu – co charakteryzuje wełnę merino?

  • Posiada ona wyjątkową zdolność do pochłaniania wilgoci w postaci pary wodnej i powstrzymywania jej w postaci płynnej.
  • Pomaga regulować temperaturę Twojego ciała – chłodząc je, gdy jest gorąco i ogrzewając, kiedy jest zimno.
  • Jest odporna na bakterie, które powodują nieprzyjemne zapachy.
  • Jej niewielka średnica i zastosowanie najnowszych technologii powoduje, iż tkanina merino jest niezwykle miękka i wygodna. Co ważne – nie drapie jak klasyczna wełna.
  • Jest w stanie przetrwać nawet bardzo intensywne użytkowanie.

Jakie zatem czynniki składają się na fenomen wełny merino na przykładzie bielizny Smartwoola?

Sprężystość:
Włókno merino w tkaninach Smartwoola w 90% składa się z keratyny – bardzo sprężystego białka, które jest odporne na środki chemiczne i bakterie, posiada właściwości niepalne oraz potrafi sprostać wyzwaniom intensywnego użytkowania.

Średnica:
Włókna merino w tkaninach Smartwoola posiadają bardzo drobną średnicę (pomiędzy 1/3, a 1/10 grubości włosa ludzkiego!). Dzięki temu tkanina jest wyjątkowo wygodna i nie drapie.

Ochrona:
Każde włókno merino posiada woskową powłokę, która zwiększa wodoodporność dzianiny, a równocześnie pozwala wilgoci na przemieszczanie się w stanie lotnym i odparowanie na zewnątrz.

Właściwości skrętne:
Dwa rodzaje komórek znajdujących się w zewnętrznych warstwach tkaniny Smartwoola są odpowiedzialne za skrętną strukturę włókien. To właśnie ta falistość powoduje naturalną rozciągliwość i elastyczność dzianiny, a równocześnie tworzy tysiące miniaturowych kieszonek z powietrzem, którym zawdzięczamy mikroklimat pomiędzy dzianiną a skórą.

Jakie konkretnie technologie stosuje Smartwool w produkcji odzieży z wełny merino?

Technologia WOW™ niweluje w kluczowych miejsca, szczególnie narażonych na uszkodzenia, możliwość przetarcia skarpety. Poprzez zabezpieczenie ich dodatkową warstwą wełny merino, kilkukrotnie zwiększono żywotność i trwałość skarpety, a przy tym podniesiono komfort użytkowania.

Technologia Smartwool Fit System™ zapewnia stabilność i niezsuwanie się skarpety ze stopy i kostki, poprzez bezuciskowy ściągacz. Zastosowany został on 3 kluczowych miejscach: na wysokości kostki, w śródstopiu oraz na wzmocnieniu w rejonie pięty i palców.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn