„K2. Dotknąć nieba” zdobywa Grand Prix na Dutch Mountain Film Festival

przez Administrator | Opublikowano 16 marca 2016 12:45

Dokument Elizy Kubarskiej kontynuuje usiany sukcesami marsz po zagranicznych festiwalach. Tym razem „K2. Dotknąć nieba” zdobył Grand Prix festiwalu Dutch Mountain Film Festival (DMFF).

„K2. Dotknąć nieba” nagrodzone Grand Prix Dutch MountainFilm Festival

„K2. Dotknąć nieba” nagrodzone Grand Prix Dutch MountainFilm Festival

Grand Prix festiwali odbywającego się po raz szósty DMFF to kolejna nagroda dla filmu „K2. Dotknąć nieba”. Dokument ten uznano za najlepszy długometrażowy film górski na festiwalu wBanff, następnie zdobył pierwszą nagrodę w kategorii Ludzie i Kultura na 27. Festiwalu Filmów Górskich w Grazu, potem film nagrodzono Grand Prize w Kendal, a miesiąc później Eliza Kubarska odebrała nagrodę dla najlepszego reżysera w Bilbao, film został nagrodzony Srebrną Szarotką za „najlepszy film o kulturze górskiej” podczas Międzynarodowego Festiwalu Flimów Górskich w Torello (Katalonia, Hiszpania) a ostatni zdobył Grand Prix prestiżowego kanadyjskiego festiwalu VMFF.

Eliza Kubarska, rocznik 1978, pochodzi z Łodzi. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Szkoły Wajdy, rzeźbiarką i wspinaczem. Poważną przygodę z filmem rozpoczęła od dokumentu „Co się wydarzyło na wyspie Pam” (2010) opowiadającego historię jej własnej wyprawy wspinaczkowej na Grenlandię. Swój kolejny film „Badjao. Duchy z morza” (2014) poświęciła społeczności nomadów morza zamieszkującej tereny między Filipinami, Borneo i Indonezją.

W filmie „K2. Dotknąć nieba” Eliza zabrała na wyprawę do podnóża K2 dzieci tragicznie zmarłych alpinistów. Bohaterowie zmierzyli się z przeszłością, stawiając pytanie o cenę pasji oraz o to, co w życiu ważne.

Wojtek Słowakiewicz/wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn