XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady już za dwa tygodnie

przez Administrator | Opublikowano 02 września 2015 11:45

Już za dwa tygodnie startuje jubileuszowy XX Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju. Rocznicowe edycje ważnych imprez są zawsze trudne – z jednej strony chciałoby się zrobić retrospektywę minionych dwudziestu lat, z drugiej – bieżące tematy też przecież czekają na prezentacje.

festiwal-gorski-im.-andrzeja-zawady-plakat-2015

Co więc czeka nas w Lądku-Zdroju?

Tradycyjnie blisko sto bloków programowych, atrakcje i zawody sportowe, przeszło dwustu gości specjalnych i parutysięczna wierna publiczność – niektórzy nie opuścili żadnej edycji! Ale najważniejsze, co wyróżnia lądkowy festiwal od innych, to atmosfera wielkiej integracji, którą zauważył w zeszłym roku sam Wojtek Kurtyka.

Ale zobaczmy jednak, co czeka na widza w programie:

W piątek wyjątkowe spotkanie poświęcone Trollveggen. Nie będzie to jednak prezentacja jakich wiele – to spotkanie na scenie Jakuba Radziejowskiego – tym razem w roli prowadzącego – z Marcinem Tomaszewskim, autorem tegorocznego nowego przejścia i Ryszardem Kowalewskim, autorem pierwszych przejść na tej drodze w latach 70. Spotkanie poprzedzi prelekcja Danuty Piotrowskiej o Tadeuszu Piotrowskim – szczecińskim himalaiście, którego norweskie dokonania na Trollveggen imponują do dziś.

W piątek też wieczór nepalski – o trzęsieniu ziemi opowiadać będzie Edyta Stępczak i Anna Czerwińska. Spotkanie zakończy licytacja przedmiotów prowadzona przez legendarnego dr. Banana.

A cały piątkowy wieczór zakończy impreza “Przegląd XX lat”. Przed nią – w Kinoteatrze wystąpi grupa Dom o Zielonych Progach, znana z przeboju „Gór mi mało i trzeba mi więcej” – co wydaje się hasłem każdego festiwalowicza.

W ubiegłym roku... (fot. Piotr Dymus)

Sobota to tradycyjnie dzień najbogatszy w wydarzenia. Rozpocznie się od spotkania o Lubelskich Himalaistach (tak, tak, stamtąd też jeździli w Himalaje). Maciej Pawlikowski opowie o zimowym zdobywaniu Cho Oyu w 1985 roku. Będzie też wyjątkowa projekcja filmu “Jurek” poprzedzona spotkaniem z Celiną Kukuczka i autorem filmu Pawłem Wysoczańskim.

Piotr Hercog opowie o tym, jak to jest być najlepszym Polakiem na UTMB, Alex Txikon, nasz baskijski przyjaciel, mówić będzie o zimowej Wandze Parbat, którą zdobywać próbował tej zimy i ponownie próbować będzie w następnym sezonie zimowym.

Prof. hab. dr. Tomasz Banasiewicz, znany z publikacji naukowych o chorobie wysokościowej, alpinista i filmowiec górski, poprowadzi warsztaty o chorobie górskiej oraz podzieli się swoim odkryciem naukowym o kryptonimie “Koronka”.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn