Ueli Steck kończy bieg po 82 czterotysięczniki Alp i ustanawia rekord!

przez Administrator | Opublikowano 13 sierpnia 2015 11:51

11 sierpnia Ueli Steck zakończył z sukcesem swój projekt zdobycia w czasie 80 dni wszystkich 82 szczytów czterotysięcznych Alp. Tę wymagającą, nie tylko wspinaczkowo, trasę Steck pokonał, korzystając jedynie z siły własnych mięśni (rower, paralotnia), w jedynie 64 dni!

Ueli Steck

Początkowo w projekcie, rozpoczętym 9 czerwca, partnerem Stecka był  Michi Wohlleben, który jednak musiał się po 2 tygodniach wycofać ze względu na kontuzję. Od tego czasu Steck wspinał się z różnymi partnerami.

Trasa "82summits"

W trakcie realizacji projektu miało miejsce tragiczne wydarzenie. 22 lipca podczas wspinaczki Granią Rochefort po ok. 300-metrowym upadku zginął Martijn Seuren, jeden z towarzyszy Stecka. Projekt został przerwany.

29 lipca Ueli Steck ogłosił:

Wróciliśmy na masyw Mont Blanc. Ruszamy dalej, po przygodę.

Steck błyskawicznie pokonał pozostałe do zdobycia szczyty i cały projekt zamknął w 64 dni!

Dotychczas rekord należał do Słoweńca Miha Valiča, który zimą 2006/2007 w czasie 102 dni wszedł na wszystkie 82 czterotysięczniki (do przemieszczania się  pomiędzy masywami korzystał z samochodu), patrz Alpejski maraton Valica – 82 najwyższe szczyty Alp w 102 dni.

Wojciech Słowakiewicz/wspinanie.pl

PS Listę szczytów, na które wspiął się Steck znajdziecie tutaj. Dla pragnących rozpocząć swój własny wyścig na 82 czterotysięczniki Alp można polecić przewodnik Richarda Goedeke –„Alpejskie czterotysięczniki”.

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn