XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz

przez Administrator | Opublikowano 06 maja 2015 11:05

W dniach 8-10 maja br.,  pod hasłem „40 lat w Gasherbrumach”, w siedzibie Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4, Centrum Olimpijskie) odbędzie się  XXII Przegląd Filmów Alpinistycznych im. Wandy Rutkiewicz.

przeglad-filmow-alpinistycznych-im-wandy-rutkiewicz-plakat

Temat Przeglądu wiąże się z, przypadającą w br. 40. rocznicą pierwszej polskiej wyprawy kobiecej w Gasherbrumy,  położone w Karakorum. Wyprawa kobieca, kierowana przez Wandę Rutkiewicz, była wzmocniona przez liczny zespół męski, na czele którego stał Janusz Onyszkiewicz, jednocześnie zastępca kierownika całej  piętnastoosobowej ekspedycji.

Wyprawa zakończyła się dużym sukcesem. Zdobyto dwa szczyty: Gasherbrum II /8035 m/ i dziewiczy Gasherbrum III /7952 m/; przeprowadzono cztery udane ataki szczytowe, podczas których na wierzchołkach stanęło 12 zdobywców, w tym  dwie pierwsze kobiety na ośmiotysięczniku: Anna Okopińska i Halina Kruger-Syrokomska.

Te, ważne dla historii  polskiego i światowego alpinizmu, wydarzenia zostaną przypomniane w czasie uroczystego otwarcia XXII PFA,  8 maja br o godz. 17.00. Spotkaniu uczestników ekspedycji „Gasherbrumy 1975” będzie przewodniczył Janusz Onyszkiewicz.

przeglad-filmow-alpinistycznych-im-wandy-rutkiewicz-program

Pokażemy również, wciąż cieszący się powodzeniem, film z tej wyprawy, zrealizowany przez Andrzeja Zajączkowskiego, „Temperatura wrzenia”. W następnym dniu będzie można zobaczyć film „Kobiety Śniegu” z pierwszej  brytyjskiej wyprawy kobiecej na Gasherbrum II  w 1989 roku, której uczestniczką była Wanda Rutkiewicz.  To ona –  przy współudziale Krzysztofa Langa – zrealizowała ten film.

W programie Przeglądu znajdą się również inne ważne wyprawy oraz wydarzenia związane z Gasherbrumami, które miały miejsce na przestrzeni czterdziestu lat. Jacek Berbeka  20 lat temu zdobył Gasherbrum II /samotnie, w stylu alpejskim/  oraz Gasherbrum I w czasie 30-godzinnej, nieprzerwanej wspinaczki z bazy na szczyt. O wyczynie swoim /i  K.Wielickiego/ opowie w sobotę, 9 maja.

Gasherbrum II jest również  ważną górą dla Piotra Pustelnika, bowiem jest to jego pierwszy ośmiotysięcznik, zdobyty 25 lat temu i to od niego rozpoczął znakomity polski himalaista  kompletowanie Korony Himalajów, którą osiągnął w roku 2010. Ponownie na szczycie Gasherbrum II  P. Pustelnik stanął w roku 1997, jednak  pierwszą swoją wyprawę na ten ośmiotysięcznik wspomina ze szczególnym sentymentem i właśnie o niej opowie w sobotę, 9 maja.

Z młodych polskich wspinaczy o zdobyciu Gasherbrum II ,w roku 2011,  opowie Aleksandra Dzik, a Paweł Mitura zaprezentuje film z wejścia swojego /i Bogusława Chamca/  na tę górę w roku 2006.

Jeśli chodzi o Gasherbrum I , to zobaczymy film z pierwszego wejścia zimowego na ten szczyt  w wykonaniu Janusza Gołębia i Adama Bieleckiego / 9.03.2012/ oraz reportaż filmowy o ostatniej wyprawie Artura Hajzera, który  7.07. 2013 roku zginął na stokach Gasherbrum I i pozostał tam na zawsze.

Inne tematy wiodące tegorocznego  Przeglądu wyznaczają kolejne dwie rocznice: 40-lecie zdobycia przez Polaków dziewiczego szczytu Broad Peak Middle /8011 m/  i 60. rocznica pierwszego przejścia całej grani Tatr /75 km długości/.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn