Największy test butów wspinaczkowych w Polsce – najwyżej ocenione modele marki Ocun

przez Administrator | Opublikowano 14 kwietnia 2015 11:59

Jak wiadomo, kwestia doboru odpowiednich butów wspinaczkowych jest dla wspinaczy jednym z podstawowych aspektów życia i jednocześnie wątkiem często pojawiającym się w rozmowach czy sporach. Na temat butów powstaje niezliczona ilość teorii, które jednak rzadko są obiektywne i niejednokrotnie oderwane od rzeczywistości.

Problem zazwyczaj polega na tym, że nawet doświadczeni łojanci, mający za sobą „setki” lat wspinania, nie wypróbowali więcej niż 5 modeli butów, z których i tak większość wyprodukował jeden i ten sam, ulubiony producent. W nadziei na uzyskanie bardziej obiektywnych informacji firma Ocun (wcześniej Rock Pillars) przeprowadza co roku Testing Tour.

Na przełomie roku 2014 i 201 odbyły się testy butów wspinaczkowych tej marki na terenie całego kraju. Jest to największa tego typu impreza w Polsce. W ostatniej edycji testów wzięło udział około 900 wspinaczy, którzy mieli okazje wypróbować aż 7 różnych modeli. Poniżej przedstawiamy trzy najwyżej oceniane modele, wyłonione przez uczestników testów oraz ich oceny poszczególnych właściwości butów.

***

  • Ozone QC

Model dobrze znany i lubiany zarówno w Polsce jak i za granicą. Na testach pozyskał, sądząc po wynikach, nowych zwolenników i cieszył się największym zainteresowaniem. Większość testujących oceniała Ozone’a bardzo wysoko w zasadzie w każdej kategorii.

Ozon QC

Ozone po raz pierwszy pojawił się w naszych skałach w 2009 roku. Od tej pory nieustannie gości na stopach wielu zaawansowanych i średnio-zaawansowanych wspinaczy. Jak pokazują testy, Ozone jest najbardziej „kompletnym” butem w kolekcji marki Ocun. Doskonale spisuje się na wszystkich rodzajach stopni, na drogach mniej lub bardziej przewieszonych, dobrze podhacza się w nim palce i pietę. Nadaje się zarówno do wspinaczki sportowej, boulderingu jak i na codzienne treningi.

Ozone przechodził przez lata kilka drobnych przemian, prawie nie zauważalnych, jednak istotnych szczegółów w konstrukcji, które wpływają na nieustanny rozwój tego modelu. W tym roku, oprócz oczywistych zmian kolorystycznych i nowego loga, otrzymał nową śródpodeszwę, która zapewnia lepsze czucie stopni i utrzymuje odpowiednią sztywność buta.

Ze względu na dużą popularność Ozone’a, firma Ocun zdecydowała się w tym roku stworzyć wersję tego buta dedykowaną specjalnie dla pań. Guma, materiały, rozmiary oraz wszystkie zalety Ozone’a – identycznie jak w standardowej wersji. Za to kolorystyka oraz wykończenie detali zostały zaprojektowane w taki sposób, aby cieszyły oko. Na testach zauważyliśmy, że Ozone Lady przypadł Paniom do gustu. Ozone jest raczej wąskim butem, dlatego wersja kobieca nie została dodatkowo zwężona. Kopyto nie jest jednak identyczne – but został delikatnie zmodyfikowany tak, aby dopasował się jeszcze lepiej do anatomii kobiecej stopy.

  • Ozone Plus

Testujący posiadacze szerokiej stopy docenili również nowy model Ozone Plus. But ten zachowuje specyfikę wersji podstawowej, posiada system 3 Force, dobrze dopasowaną piętę, taki sam profil oraz lekką asymetrię. Cała różnica polega na poszerzeniu przedniej części buta w taki sposób aby był wygodniejszy, lecz nadal bardzo dobrze dopasowany do szerokiej stopy.

Ozone Plus

Ozon wykazał się również dużą wytrzymałością. Pod koniec Ocun Testing Tour żaden z butów, poza normalnymi śladami zużycia, nie rozklejał się, ani nie zniszczył w nadmiernym stopniu.

  • Diamond

Underdog w świecie silnie asymetrycznych butów wspinaczkowych. Trudno spotkać go w skałach, a jeszcze trudniej na ścianie. Jednak wyniki testów wskazują na doskonałe właściwości tego buta. Cholewka łączy w sobie zalety skóry syntetycznej oraz naturalnej. Guma Vibram XS (tak jak w Ozone QC) zapewnia odpowiednie tarcie na stopniach. Swój agresywny charakter Diamond zawdzięcza bardzo dużej asymetrii i silnie zakrzywionemu profilowi.

Strony: 1 | 2

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn