Olek Ostrowski jako pierwszy Polak zjechał na nartach z Cho Oyu!

przez Administrator | Opublikowano 30 września 2014 13:32

Pełnym sukcesem zakończyła się samotna wyprawa „Cho Oyu 8201 – Ski Expedition 2014″. Olek Ostrowski 29 września o godz. 16:45 czasu lokalnego stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m), a następnie jako pierwszy Polak zjechał na nartach z tej szóstej co do wysokości góry Ziemi.

Cho Oyu (8201 m n.p.m.)

Olek Ostrowski ma 26 lat, pochodzi z Wetliny (Bieszczady). Od urodzenia związany z górami. Ratownik Grupy Bieszczadzkiej GOPR, członek KW Kraków, instruktor narciarstwa PZN, zapalony skiturowiec i wspinacz. Samotnie zjechał na nartach północną ścianą Piku Lenina (7134 m n.p.m.), jako pierwszy Polak wraz z ekipą pokonał na nartach SE ścianę Kazbeku (5047 m n.p.m.) ma na swoim koncie wiele trudnych tatrzańskich zjazdów.

Olek Ostrowski

Olek wspinał się na Cho Oyu od strony tybetańskiej, drogą pierwszych zdobywców. Cho Oyu jest technicznie łatwym ośmiotysięcznikiem, ale do tej pory żaden Polak nie zjechał na nartach z tej szóstej co do wysokości góry na Ziemi.

W 2004 roku zjazdu na desce snowbordowej dokonał Olaf Jarzemski (jego osobistą relację znajdziecie w SnowBoard MDS). Jako pierwsza z Cho Oyu (1988) zsunęła się na monoski Francuzka Veronique Perillat, a lista kolejnych śmiałków jest już dość długa.

Przed atakiem szczytowym Olek pisał:

W sobotę ruszam do C1, niedziela do C2. W poniedziałek droga na szczyt, jeśli tylko się uda. Trzymajcie mocno kciuki! Pozdro dla wszystkich Dobrych Ludzi. Hej!”

Jak widać plan udał się w 100%. Brawo!

Olek zebrał część funduszy na wyprawę za pośrednictwem serwisu „Polak Potrafi”. Wsparło go prawie 200 osób.

źródło: wspinanie.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn