I Tatrzański Festiwal Biegowy za nami! Ekstremalne warunki nie odstraszyły biegaczy

przez Piotr Turkot | Opublikowano 30 września 2014 20:27

Jacek Żebracki (GOPR/Kandahar) z czasem 4 godz. 2 min 33 s i Paula Korowaj (Navigatornia) z czasem 5 godz. 4 min. 45 s zwyciężyli Ultramaraton Tatrzański, który odbył się w sobotę 27 września w Tatrach Zachodnich. Dzień później biegacze wystartowali w Tatrzańskiej Dziesiątce – zawodach, których trasa wiodła Pasmem Gubałowskim. Tu najlepsi okazali się Marcin Świerc z czasem 43 min 10 s oraz Ewelina Matula (55 min 14.8 s). 2 biegi złożyły się na I Tatrzański Festiwal Biegowy – imprezę, która będzie cyklicznie odbywać się w Tatrach i Zakopanem.

W miniony weekend w Zakopanem i Tatrach biegacze górscy wzięli udział w 2 imprezach w ramach Tatrzańskiego Festiwalu Biegowego. Biegi – oprócz charakteru trasy – różniły przede wszystkim warunki, w jakim przyszło wystartować uczdestnikom. Ultramaraton odbył się w deszczu i błocie, a wyżej śniegu przechodzącym w deszcz. Nie zdreprymowało to jednak ani trochę uczestników. Biegacze wystartowali w Parku Miejskim w centrum Zakopanego.

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014 (fot. Julita Chudko)

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014 (fot. Julita Chudko)

Trasa prowadziła Krupówkami, a następnie czarnym szlakiem na szczyt Gubałówki. Stamtąd czerwonym szlakiem na Butorowy Wierch, po czym szlakiem zielonym do Kir. Następnie dalej za zielonymi znakami doprowadzała kolejno do Polany Huciska i Polany Chochołowskiej. Ze względu na trudne warunki w partiach szczytowych organizatorzy zdecydowali się na zmianę ostatniego odcinka trasy – nie biegła ona na Wołowiec, lecz na Rakoń.

Z powrotem trasa wiodła przez Długi Upłaz i Grześ do Doliny Chochołowskiej, dnem Doliny Chochołowskiej z powrotem do Kir. Stamtąd Drogą pod Reglami (czarny szlak) do wylotu Doliny Białego, i ulicą Grunwaldzką do mety w Parku Miejskim. Długość: ok. 47 km, przewyższenie: ok. 1600 metrów.

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014

Natomiast uczestnicy Tatrzańskiej Dziesiątki, która odbyła się w niedzielę, mogli cieszyć się wspaniałą słoneczną pogodą. Trasa wiodła z Harendy „solidnym” podbiegiem” na Pasmo Gubałowskie, i dalej na Polanę Szymaszkową z metą w Parku Miejskim.

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014

Tatrzański Festiwal Biegowy 2014

Ultramaraton ukończyły 103 osoby, Tatrzańską Dziesiątkę – 74. To dobre początki jak na pierwszą edycję wydarzenia.

Organizator: Stowarzyszenie Spotkania z Filmem Górskim.

Współpraca i realizacja: Klub Wysokogórski w Zakopanem, MOSIR Zakopane, TOPR, TPN, PKL, Stacja Narciarska Harenda.

Patronat Honorowy: Burmistrz Miasta Zakopanego Pan Janusz Majcher,

Główny partner sprzętowy: Dynafit

Szczegóły na www.tatrafestbieg.pl

Tagi

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn