Lekkie jak piórko, czyli o puchowych kurtkach

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 16 grudnia 2013 14:37

Pomimo pozornej dominacji sztucznych ocieplin, naturalny puch wciąż broni się dzięki swoim właściwościom, a jego parametry pozostają poza zasięgiem „sztucznych” konkurentów. Przed zimą już nie uciekniemy, czas więc zaopatrzyć się w puchowe okrycie na outdoorowe warunki.

Puch (fot. Pajak)

Puch (fot. Pajak)

Zalety puchu są znane w świecie od dawien dawna i mimo technologicznego wyścigu zbrojeń, nie udało się stworzyć ocieplenia, które dorówna dobrej jakości puchowi pod względem sprężystości i izolacyjności. Jeśli wyobrazimy sobie dwie kurtki o identycznych parametrach grzewczych, jedną wypełnioną sztucznym, drugą – naturalnym puchem, ta zrobiona z naturalnego puchu będzie dwa razy lżejsza, jej wypełnienie będzie dwukrotnie trwalsze, ponadto skompresujemy ją do dużo mniejszych rozmiarów. Krótko mówiąc, przy obecnej tendencji do „odchudzania” ekwipunku, puch jest najlepszym sposobem na znaczne obniżenie wagi i objętości bagażu.

Puch puchowi nierówny

Zasada działania puchu jest dosyć prosta – trójwymiarowa struktura puchu zatrzymuje powietrze, co zapewnia ciepło. Wnikając w szczegóły sprawa komplikuje się nieco bardziej. Generalnie rzecz ujmując, puch używany do produkcji kurtek (oraz pozostałego sprzętu outdoorowego), charakteryzuje kilka parametrów technicznych.

  • Cuin

Tym podstawowym jest sprężystość (a ściślej mówiąc – rozprężność), czyli w uproszczeniu – stosunek wagi do objętości, którą zajmuje puch. Rozprężność zwyczajowo podawana jest w calach sześciennych przypadających na jedną uncję puchu.

Przykładowo, jeśli jedna uncja puchu rozpręża się do 900 cali sześciennych objętości, puch ten określa parametr 900 cubic inch, czyli cuin. Jest to podstawowa wielkość podawana przez producentów. W praktyce im wyższą wartość przyjmuje, tym puch jest bardziej cenny – lepiej izoluje.

W ofertach producentów najczęściej natkniemy się na przedział od 600 do 900 cuin, a czasem, tak jak np. w przypadku puchówek marki Pajak czy Małachowski, wartość ta jest podawana z plusem, co świadczy o tym, że chodzi o „co najmniej taką wartość”. Należy dodać, że już puch 600 cuin przewyższa właściwościami termicznymi syntetyczne wypełnienia.

Możliwy do osiągnięcia poziom rozprężności jest też tym, co odróżnia puch kaczy od gęsiego. Zasadniczo puch uzyskany z kaczki nie pozwala na przekroczenie wartości 650-700 cuin, przy czym górna granica tego przedziału to już praktycznie mieszanki z gęsim puchem, pozwalające wyśrubować tę wartość (a przy tym obniżyć cenę). 800, 900 i więcej cuin to wartość osiągalna tylko dla puchu z gęsi. Warto wiedzieć, że do produkcji interesujących nas kurtek używa się między innymi puchu pochodzącego ze środkowoeuropejskich hodowli, w tym z polskiej gęsi kołudzkiej.

  • 90/10

Kolejnym istotnym parametrem, jest stosunek pierza do puchu w próbce surowca. Podaje się go jako stosunek dwóch liczb – np. 90/10 czy 80/20, gdzie pierwsza z nich oznacza procentową zawartość puchu, niższa zaś – pierza.

Założyć trzeba, że puch sensu stricte posiada lepsze właściwości izolacyjne niż pióra, a więc im większy procent puchu w wypełnieniu, tym lepsza izolacja. Na dzień dzisiejszy, w najlepszym możliwym puchu, a więc 900+, pierza znajdziemy tylko 3 proc. (stosunek 97/3) – taki puch występuje m.in. w modelu Nitro marki Montane, jednak np. w swetrze puchowym Light marki Eksplo i w kurtce Jaisat marki Ternua znajdziemy stosunek podobny: 95/5.

Niemniej jednak każdy kij ma dwa końce i tego typu wypełnienie jest po prostu dużo mniej trwałe. Najczęściej spotykana na rynku mieszanka to właśnie 90 proc. puchu i 10 proc. piórek. Takie proporcje znajdziemy m.in. w modelu Expert Down marki Millet, Manali marki Milo, Anchorage Parka marki Jack Wolfskin, Broad Peak Hoody Jacket marki Mammut, Ascent marki Warmpeace, Terrex Hooded Light Down Jacket marki adidas, czy Maoli marki Salewa.

Puchoszczelność, wodoszczelność

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5

Wyświetlam 1 Comments
Dodaj swój komentarz

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn