Dziś Gdański Festiwal Górski – także dla dzieci!

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 29 listopada 2013 10:49

Himalaiści Krzysztof Wielicki, Robert Szymczak, Adam Bielecki, Darek Załuski oraz Denis Urubko, przedstawiciele środowisk jaskiniowych czy jeden z najlepszych wspinaczy skałkowych Adam Pustelnik będą do niedzieli gościć w Gdańsku na Festiwalu ludzi gór i podróżników.

Publiczność oprócz spotkań, rozmów i pokazów zdjęć będzie miała okazję zobaczyć najlepsze filmy ostatnich lat, min. „Pura Vida” o akcji ratunkowej na Annapurnie, „Ciszę” o tragicznej lawinie pod Rysami, „Autanę” o eksploracji dzikiej ściany w Wenezueli, „Into the mind” i „Wideboyzski” o narciarzach ekstremalnych, „Vertical Sailing Greenland” , „Two on K2” czy wreszcie „Cold” z Denisem Urubko o przerażającym zimnie towarzyszącym pierwszemu zimowemu wejściu na Gasherbrum II.

przedszkole2-3

Ale do Gdańska zapraszamy nie tylko dorosłych, lecz także, a może przede wszystkim – dzieci! Dla wszystkich pociech powyżej 3 lat, których rodzice będą na spotkaniach, przygotowaliśmy Festiwalowe Przedszkole, w którym maluchy znajdą profesjonalną opiekę przez cały czas trwania Festiwalu: będą się bawić, rysować i skakać w podróżniczych klimatach. Ale to nie wszystko…

Specjalnie dla dzieci, także starszych, przygotowaliśmy osobny blok filmów i spotkań pt. Festiwal Małego Podróżnika „Króliczek Wędrowniczek”. Mali odkrywcy będą mogli wziąć udział w fascynujących warsztatach podróżniczych, obejrzeć filmy edukacyjne czy po prostu pobawić się w gronie rówieśników. To tutaj rodzice będą mogli zostawić swoje pociechy i wybrać się na ulubiony film czy prelekcję. W tym czasie wykwalifikowane opiekunki będą grały z maluchami w gry edukacyjne, budowały z klocków nowe perełki architektury światowej czy też naśladowały zachowania dzikich plemion malując buzie w wymyślne wzory.

Głównym prelegentem Festiwalu będzie Robert „Robb” Maciąg – znany podróżnik i organizator warsztatów dla dzieci i młodzieży.

PROGRAM  „Króliczka Wędrowniczka”

Piątek – godzina 16.00 – Pokaz pt. „Statkiem, pieszo a może rowerem czyli jak wielcy odkrywcy zdobywali świat?” – to lekcja geografii i historii nie tylko o Krzysztofie Kolumbie, Vasco Da Gamma czy Marco Polo, ale postaciach tak mało znanych jak Benedykt Polak (wędrował po Azji przed Marco Polo), Kazimierz Nowak i wielcy polarnicy (Scott, Amundsen i Shakelton).

Sobota – godzina 13.00 – Warsztat pt. „Made In China” – Na bardzo dalekim wschodzie leży kraj, który od Polski różni się niemal wszystkim: naturą, smakami i oczywiście ludźmi, ich językiem, wierzeniami i kulturą. W trakcie godzinnych warsztatów o Chinach dzieci uczą się kilku chińskich słów, poznają chińskie wierzenia, zwyczaje, legendy, przyrodę i życie codzienne, uczą się jeść pałeczkami i poznają egzotyczne herbaty, próbują sił w kaligrafii oraz malowaniu „chińskiej porcelany”.

Sobota – godzina 16.00 – Warsztat pt. „Ach te Indie” – Kto nie chciałby pojechać na wspaniałe wakacje do Indii? U nas bez wyjeżdżania z miasta można dowiedzieć się czym jest sari, czym bindi, co oznacza masala i jak po hindusku powiedzieć kilka słów. Dlaczego krowy są święte i czym naprawdę jest joga. No i dlaczego prawdziwy Hindus ma tak wspaniałe wąsy. W trakcie godzinnych warsztatów indyjskich dzieci uczą się robić hinduską herbatkę, poznają kulturę i wierzenia Indii oraz wykonują proste ozdoby z papieru.

Niedziela – godzina 14.00 – Warsztat pt. „Wielcy Odkrywcy” – O tym kto to jest odkrywca i co odkrywa, co to znaczy odkryć? Jak czuli się miejscowi ludzie, gdy nagle ich kraj należał np. do Hiszpanii? Po co odkrywano bieguny i czy Amundsen był dobrym kolegą?

Podczas Festiwalu wyświetlane też będą cyklicznie edukacyjne filmy animowane Tatrzańskiego Parku Narodowego pt. „Niedźwiedź”, „Kozica” i „Świstak” pokazujące jak należy zachowywać się w górach.

Dla dzieci naszych festiwalowych gości wstęp bezpłatny. Do zobaczenia nad morzem!

Więcej na www.gdanskifestiwalgorski.pl

 Monika Strojny

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn