Jak dobrać uprząż wspinaczkową – poradnik marki Climbing Technology

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 17 lipca 2013 16:12

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić wspinanie bez uprzęży wspinaczkowej. Niegdyś jednak zamiast uprzęży wiązano się bezpośrednio liną w pasie lub pod ramionami. Było to oczywiście niebezpieczne ze względu na dużą, punktową siłę uderzenia podczas wyhamowania lotu. Ponadto często w sytuacji zawiśnięcia wolno w powietrzu dopływ krwi do rąk zostawał odcięty i pechowy wspinacz miał niewiele czasu aby wydostać się z opresji. Na szczęście dzisiaj ten problem już nas nie dotyczy.

Uprzęże wspinaczkowe są zaprojektowane w taki sposób, by równomiernie rozprowadzać siłę uderzenia, co chroni nasz kręgosłup i zapewnia bezpieczeństwo nawet w przypadku wyłapywania bardzo długich lotów. Każdy doświadczony wspinacz lub alpinista dobrze wie czego oczekuje od uprzęży i jakiego typu uprząż jest mu potrzebna.

Wiedza ta jednak przychodzi z czasem, a uprząż, jako jeden z podstawowych elementów wyposażenia, kupujemy znacznie wcześniej – zanim nabędziemy tą wiedzę i doświadczenie. Uprząż jest również rzeczą osobistą, której nie chcemy nikomu pożyczać ani też nie chcemy jej wypożyczać. Dlatego też niniejszy artykuł ma na celu ułatwienie wyboru pierwszej uprzęży wspinaczkowej.

ct

 

Poddział uprzęży wspinaczkowych ze względu na ich konstrukcję

  • Uprząż biodrowa

Uprząż biodrowa umożliwia szybkie zakładanie i ściąganie, nie waży zbyt wiele i nie krępuje ruchów. Dzięki temu jest zdecydowanie najbardziej popularnym rodzajem uprzęży wspinaczkowych. Idealna do wspinaczki na sztucznych ściankach, w skałkach oraz w większości przypadków w górach. Uprzęże biodrowe dzielą się na bardziej uniwersalne uprzęże z pełną regulacją oraz uprzęże typowo sportowe – z nieregulowanymi nogawkami.

  • Uprząż pełna

Połączenie uprzęży biodrowej z uprzężą górną (pasem piersiowym). Główne zastosowanie to wspinaczka górska, hakowa oraz często zimowa. Pełna uprząż przyda się nam wszędzie tam gdzie występuje większe prawdopodobieństwo lotu głową w dół. Uprzęże pełne są jednak stosowane coraz rzadziej, ze względu na ich wagę i mniejszą wygodę ruchów.

uprzaz_piersiowa

Uprząż pełna ma jednak nadal zastosowanie podczas wspinaczki dzieci do ok 11 roku życia. W przypadku dzieci, uprząż tego typu będzie najwygodniejsza, a przede wszystkim najbezpieczniejsza, ponieważ tak jak uprząż Joy jest zaprojektowana specjalnie dla nich.

  • Uprzęże „jednorozmiarowe”

Uprząż biodrowa Climbing Technology Discovery to uprząż występująca wyłącznie w jednym rozmiarze. Jest to możliwe, dzięki konstrukcji umożliwiającej bardzo szeroki zakres regulacji. Uprzęże tego typu posiadają często prostszą konstrukcję oraz zapewniają mniejszy komfort, lecz oczywiście gwarantują absolutne bezpieczeństwo, tak samo jak bardziej zaawansowane modele.

Climbing Technology, Discovery

Climbing Technology, Discovery

 

Strony: 1 | 2 | 3 | 4

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn