K2 – podwójny sukces Dariusza Załuskiego

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 06 maja 2013 14:28

Dariusz Załuski, znakomity polski himalaista i filmowiec, zdobył nagrodę główną na XVI edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego “Vertical” w Moskwie.

23 sierpnia 2011 roku Dariusz Załuski dokonał, wraz z międzynarodową wyprawą, wejścia na K2. Stał się tym samym dziewiątym Polakiem, który zdobył drugi najwyższy wierzchołek Ziemi.

Dariusz Załuski

Dariusz Załuski

Zasłużyłem sobie na ten szczyt – powiedział po powrocie Dariusz Załuski w rozmowie z National Geographic Polska. Nie wiedział jeszcze wtedy, że będzie to podwójne zwycięstwo.

W trakcie wyprawy północnym filarem K2 Załuski nakręcił materiał, na podstawie którego zrealizował film “Dwoje na K2”. W walce z górą biorą udział Ralf Dujmovits i Gerlinde Kaltenbrunner wraz z Maksutem Zumajewem, Wasilijem Piwcowem, Tommym Heinrichem i Dariuszem Załuskim. Dla Gerlinde, Maxuta i Wasilija, K2 to ostatni brakujący szczyt Korony Himalajów.

Gerlinde i Ralf to nie tylko dwójka wspaniałych wpinaczy, ale również para kochających się ludzi, co otwiera przed nimi nowy wymiar himalaizmu. Film został doceniony przez międzynarodowe Jury i otrzymał grand prix Festiwalu w Moskwie.

Więcej informacji o festiwalu i wyniki na: www.8848.ru,www.facebook.pl/goeverest.

Katarzyna Sudoł

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn