Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 09 kwietnia 2013 10:14

W miniony weekend w Tatrach odbył się pierwszy kurs freetourowy organizowany w ramach cyklu szkoleń „Never Stop Exploring Safely” Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. 

Od 5 lat Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR organizują w Tatrach szkolenia lawinowe przeznaczone dla miłośników jazdy poza trasami na nartach i snowboardzie. Ich uczestnicy zdobywają wiedzę i umiejętności z zakresu planowania wypraw w góry, oceny zagrożenia lawinowego i ratownictwa z użyciem podstawowego sprzętu lawinowego (detektor, sonda, łopatka).

Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy (fot. Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu)

Zakończył się pierwszy w Polsce kurs freetourowy (fot. Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu)

2 3

W ramach akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” organizowane są także szkolenia na poziomie zaawansowanym, w czasie których szczególna uwaga przykładana jest do kwestii poruszania się w terenie (wyboru tras podejścia i zjazdu), a także ćwiczone są bardziej skomplikowane scenariusze zasypań.

W tym roku, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rosnącej grupy młodych freeriderów, którzy coraz częściej wychodzą w teren wysokogórski zorganizowane zostało szkolenie freetourowe.

Freeride i skituring to dwie bliskie sobie formy narciarstwa. Jest jednak jedna podstawowa różnica – miejsce jakie w planie kolejnego dnia na nartach zajmuje zjazd z jakiegoś szczytu. Stąd też oczywista różnica w sprzęcie. Freeriderzy potrzebują szerokich, długich nart, na których mogą z dużą prędkością pokonywać zbocza, pewnie lądować po skokach i „surfować” w świeżym puchu. Z kolei długie, całodzienne skitourowe wycieczki wymagają sprzętu lekkiego, o znacznie mniejszych rozmiarach, który może nie ułatwia zbytnio jazdy w głębokim śniegu, ale pozwala za to szybko poruszać się w terenie. Tak było przynajmniej dotychczas. W mediach branżowych, katalogach producentów czy dyskusjach na forach internetowych na dobre już zadomowiło się nowe określenie: „freetour”. Co oznacza? Po prostu, połączenie tego co najlepsze w dwóch światach – swobody poruszania się w terenie z możliwością czerpania jak największej przyjemności ze zjazdu – tłumaczy Jacek Będkowski, jeden z organizatorów szkoleń PSF i TOPR.

Na kursie, który odbył się w miniony weekend w okolicach Murowańca można było zobaczyć całą gamę sprzętu wykorzystywanego obecnie w górach. Od wąziutkich i prostych skitourowych klasyków, poprzez najnowsze lekkie narty z technicznymi wiązaniami, aż po najszersze deski do jazdy w głębokim puchu. Niezależnie od tego jaki sprzęt wybrali uczestnicy, kurs był dla nich okazją do zdobycia lub podniesienia poziomu swoich umiejętności.

Uczestnicy kursu freetourowego (fot. Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu)

Uczestnicy kursu freetourowego (fot. Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu)

2

W czasie zajęć w terenie ćwiczone były tak proste z pozoru sprawy jak prawidłowe wykonywanie zwrotów i podejście zakosami, podchodzenie w rakach i z czekanem w stromym terenie, ale i bardziej skomplikowane jak zakładanie stanowiska i asekuracja z użyciem podstawowego sprzętu wspinaczkowego.

Program zajęć obejmował także naukę nawigacji z użyciem mapy i kompasu oraz przypomnienie zagadnień związanych z tematyką lawinową. Kurs zakończyła wspólna wycieczka, w czasie której uczestnicy mieli okazję m.in. przećwiczyć zjazdy na linie w górnej części żlebu opadającego ze Świnickiej Przełęczy.

Naszym kursom przyświeca hasło „Never Stop Exploring Safely”. Bezpieczeństwo to nie tylko wiedza na temat lawin, ale także umiejętność poruszania się w trudnym terenie. Ponieważ miłośnicy jazdy poza trasami docierają w poszukiwaniu dobrych warunków coraz dalej i wyżej, postanowiliśmy stworzyć kurs, na którym zdobędą potrzebne im w takich sytuacjach umiejętności. W kolejnych latach z pewnością rozwijać będziemy koncepcję naszych szkoleń, tak by każdy mógł dowiedzieć i nauczyć się jak najwięcej na temat bezpiecznej eksploracji gór – zapowiada Andrzej Lesiewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu.

Tymczasem wciąż jeszcze można zarejestrować się na kurs lawinowy na poziomie zaawansowanym, który odbędzie się w najbliższy weekend w Schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tydzień później w tym samym miejscu odbędzie się szkolenie na poziomie podstawowym, kończące tegoroczną, 5. edycję akcji Never Stop Exploring Safely.

Więcej informacji na temat programu szkoleń i rejestrację znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

Informacja prasowa Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn