Majowy numer magazynu „Rowertour”

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 28 kwietnia 2013 17:56
Dostępny jest już najnowszy magazyn dla fanów dwóch kółek – “Rowertour”. W numerze trasy m.in. w Wielkopolsce, Górach Sowich, na Pomorzu i w Górach Świętokrzyskich, a także zagraniczne wyprawy do Kirgistanu, rowerowe rajdy na orientację, a w cyklu napraw to sam: zerwany łańcuch i łatanie dętki.
ROWERTOUR_05_maj_2013_net
Wielkopolska – Lednicki Park Krajobrazowy
Jeden z najstarszych, a jednocześnie najmniej wartościowych przyrodniczo parków krajobrazowych w Wielkopolsce. Pomyłka? Paradoks? Bynajmniej, wartość tego miejsca nie jest bowiem mierzona liczbą chronionych gatunków flory i fauny czy spektakularnymi widokami, lecz historią.
Góry Sowie i Kamienne
W kalendarzu mamy co roku kilka długich weekendów, które są zwykle okazją do wypadów w nowe, nieznane tereny. Tym razem udaliśmy się na wycieczkę po Górach Sowich i Kamiennych. Miejsce wybraliśmy nieprzypadkowo – można się tu dowoli nacieszyć jazdą po terenie w wybitnie górskim krajobrazie, ale nie trzeba mieć umiejętności technicznych, bo szlaki są stosunkowo łatwe.
Pomorze Środkowe
Plan na najbliższe dni? Ukoić zmysły i odpocząć od miejskiego zgiełku. Przeznaczenie rzuca mnie do Darłowa. Stanąwszy na plaży, zamiast na morski horyzont, patrzę w stronę lądu i bezkresu lasów środkowopomorskich. Spojrzałem, pojechałem i nie zawiodłem się.
Kielecczyzna i Góry Świętokrzyskie
Nie lada to wyczyn – dostać się rowerem pod same wrota zamku w Chęcinach. Stromy, szutrowy odcinek podjazdu, usiany korzeniami i kamieniami, udało nam się pokonać, ale musieliśmy dać z siebie wszystko.
Kirgistan
Pół roku żyliśmy przygotowaniami wyjazdu do Tadżykistanu. Mieliśmy nawet wizy. W międzyczasie czekaliśmy na dobrą cenę biletu, która niestety rosła wraz z upływem czasem. W końcu, będąc już myślami w Centralnej Azji i nie mając zamiaru rezygnować z czekającej nas przygody, wybraliśmy nieco tańszą wersję podróży do sąsiedniego Kirgistanu. Skład trzyosobowej rodzinnej ekipy utworzyli Kasia, Tomek i Andrzej Zadworni, uściślając – kuzyn autora wraz z żoną.

Z Garmisch-Partenkirchen nad jezioro Garda
Podróżnicy jeżdżący poza drogami utwardzonymi zwykle pakują niezbędne rzeczy do małych plecaków i pedałują od schroniska do schroniska. Taka forma turystyki rowerowej mnie jednak nie interesowała. Na wyprawie lubię być po prostu bardziej samodzielny. Tak trafiłem na mało popularne jeszcze w Polsce rozwiązanie. Bikepacking.

Ponadto w majowym magazynie „Rowertour”:
Rowerowe rajdy na orientację
Nie przepadasz za klasycznym, maratonowym ściganiem, lubisz przygodę, a w dzieciństwie uwielbiałeś podchody i zabawę w chowanego? Rowerowe rajdy na orientację mogą być dla ciebie.
Napraw to sam – Zerwany łańcuch
Jako kolejną istotną awarię, której usunięcie przybliżymy w cyklu „Napraw to sam”, wybraliśmy zerwany łańcuch. Może do tego dojść z różnych powodów. Często jest to zbyt duże obciążenie połączone z jednoczesną zmianą biegu. Kolejne to zmęczenie materiału, zużycie bądź nieprawidłowe połączenie.
Napraw to sam – łatanie dętki
W numerze marcowym pokazywałem, jak wymienić przebitą dętkę na nową. Teraz zaprezentuję z kolei, jak dziurawą dętkę załatać. W zdecydowanej większości przypadków naprawa taka jest możliwa, a załatana dętka funkcjonuje jak nowa.
Niebezpieczne wspomagacze
Wszyscy chcą wiedzieć, na czym jeżdżę. Na czym jeżdżę? Na moim rowerze – sześć godzin dziennie wypruwam sobie na nim flaki. A na czym ty jeździsz? – w antydopingowej reklamie Nike pyta Lance Armstrong.
Tomasz Bagrowski
Z Tomaszem Bagrowskim, rowerzystą długodystansowym, który w ciągu 30 dni objechał Europę dookoła, rozmawia Jakub Terakowski
Wynalazek Mikaela Pedersena
Czyste linie, elegancki kształt, delikatna i wysublimowana struktura, staranne wykonanie, ciekawe proporcje, dbałość o detale i niebanalny pomysł. Prosta, niewydumana forma współgrająca z krzywymi oryginalnego wzoru kierownicy. Takimi słowami można by scharakteryzować wynalazek Mikaela Pedersena.

korespondencja > Indie, Nepal
Te dni stały się niepoliczalne. Od momentu, kiedy zacząłem zasypiać nad kajecikiem wyprawy, a opóźnienie w opisywaniu dni i emocji stało się naprawdę spore, czas zaczął się skręcać, rozklejać, przepływać niezauważenie.

Jak co miesiąc w magazynie „Rowertour”:
  • Nowości
  • komiks – Max Siodełko kręci
  • felieton – Na finiszu. W tym miesiącu pisze dla nas Sławomir Bajew
Redakcja Rowertouru

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn