Kinga Baranowska wyruszyła na Makalu

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 07 kwietnia 2013 22:07

5 kwietnia 2013 roku wyruszyła z Polski wyprawa na Makalu, piąty szczyt świata, należący do Korony Himalajów. W wyprawie bierze udział dwójka himalaistów: Kinga Baranowska, Rafał Fronia.

Makalu

Makalu (8481 m n.p.m.) to piąty co do wysokości szczyt świata, położony w Himalajach Wysokich. Mimo, że w linii prostej znajduje się jedynie 20 km od Everestu, to dostać się pod Makalu wcale nie jest prosto. Wznosi się w odległym, trudno dostępnym rejonie Nepalu, przy granicy z Chinami. Makalu zaliczane jest do tzw. wysokich ośmiotysięczników i jest silnie zlodowacone – granica wiecznego śniegu znajduje się na ok. 5700 m.

Makalu (fot. kingabaranowska.com)

Makalu (fot. kingabaranowska.com)

Choć geneza nazwy szczytu nie jest do końca znana, bardzo prawdopodobne jest, że wywodzi się ona od tybetańskiego maha-kala, oznaczającego również „Wielką Czerń”, co doskonale oddaje wygląd tej potężnej skalnej piramidy, kiedy wiatr oczyści ją ze śniegu. Maha-kala może również odnosić się między innymi do położenia góry – jest ona bowiem trudno dostępna i znajduje się w rejonie słynącym z bardzo silnych wiatrów.

Makalu (fot. kingabaranowska.com)

Makalu (fot. kingabaranowska.com)

Szczyt po raz pierwszy został zdobyty w 1955 roku przez ekspedycję francuską. Pierwszego wejścia zimowego dokonali Simone Moro i Denis Urubko w 2009 roku. Pierwsze polskie wejście miało miejsce w 1981 roku, dokonane przez Jerzego Kukuczkę. Do końca XX w. na wierzchołku Makalu stanęło 180 wspinaczy. Do tej pory górę zdobyło dziesięciu Polaków.

Plany wyprawy

Wyprawa rozpoczęła się z początkiem kwietnia, a jej zakończenie planowane jest na koniec maja. Partnerem Kingi podczas wspinaczki na Makalu będzie Rafał Fronia. Zespół planuje wspinaczkę na Makalu północno-zachodnią granią bez wspomagania się dodatkowym tlenem z butli.

Kinga i Rafał na lotnisku (fot. kingabaranowska.com)

Kinga i Rafał na lotnisku w Katmandu (fot. kingabaranowska.com)

O uczestnikach wyprawy:

Kinga Baranowska
Polska himalaistka, członkini kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu we wspinaczce wysokogórskiej oraz zarządu Klubu Wysokogórskiego Warszawa. Od 2012 roku w międzynarodowym zespole SALEWA alpineXtreme Team.

Kinga Baranowska (fot. kingabaranowska.com)

Kinga Baranowska (fot. kingabaranowska.com)

 

Zdobywczyni ośmiu ośmiotysięczników, na trzech stanęła jako pierwsza Polka – na Dhaulagiri (8167 m), Manaslu (8156 m) oraz Kanczendzondze (8598 m). Od kilku lat sukcesywnie realizuje program sportowy Polskiego Związku Alpinizmu: “Pierwsza polska kobieca Korona Himalajów”. Do tej pory Kinga wspięła się na wszystkie ośmiotysięczniki bez wspomagania tlenem z butli.

Rafał Fronia
Członek kadry narodowej Polskiego Związku Alpinizmu oraz członek Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego. Kartograf, wieloletni zawodnik w biegach górskich, maratonach i zawodach cyklu adventure racing. Uczestnik siedmiu wypraw w Himalaje i Karakorum, w tym zimowej wyprawy na Broad Peak.

Rafał Fronia (fot. kingabaranowska.com)

Rafał Fronia (fot. kingabaranowska.com)

Zdobywca Gasherbruma II (8035 m n.p.m.). Wspinał się także w Andach, Kaukazie,  Alpach, Pamirze, górach Afryki.

Więcej informacji na stronach: www.kingabaranowska.pl oraz www.facebook.com/KingaBaranowskaClimber

Źródło: kingabaranowska.pl

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn