Trail running – sprzętowy niezbędnik biegacza

przez Aneta Żukowska | Opublikowano 27 marca 2013 15:42

Tak, jak w każdej innej dyscyplinie sportu, wybór odzieży i akcesoriów do biegania zależeć powinien nie od zasobności portfela, lecz przede wszystkim od tego, jak i gdzie będziemy się poruszać. Jeśli wychodzimy tylko na krótkie, rekreacyjne treningi do pobliskiego parku, wystarczą wygodne, niekrępujące ruchów legginsy lub dres. Jeśli jednak trening wydłuża się, startujemy w zawodach i walczymy o wynik lub biegamy w trudniejszym, górskim terenie, wymagania sprzętowe rosną.

Poniżej przedstawiamy subiektywny przegląd ubrań, akcesoriów i przemyślanych gadżetów, które ułatwią biegowe życie.

Optymalne na bieg są tzw. wiatrówki (fot. Columbia)

Optymalne na bieg są tzw. wiatrówki (fot. Columbia)

Odzież to podstawa. Musi być wygodna, dopasowana do charakteru biegu i biegacza. Nie żartuję! Jeśli kobieta będzie skrępowana zbyt krótkimi spodenkami a mężczyzna na przykład opiętą koszulką, nici z ich właściwości technicznych. Ale gwarantuję też, że bieganie w ciężkiej, workowatej bluzie z dyndającym kapturem nie poprawi indywidualnych wyników, ani samopoczucia…

  • Koszulki

Powinny być lekkie, wykonane z oddychającego, wyglądającego jak podziurkowany, syntetycznego materiału, śliskie w dotyku. Ich głównym celem jest odprowadzanie potu, szybkie wysychanie i nie przegrzewanie organizmu. W sklepach trzeba pytać o parametry oddychalności.

Bawełniane nie spełniają tych założeń, długo schną i lepią się do ciała. Ważne, żeby szwy, szczególnie w okolicach pach, nie ocierały skóry. Mierząc koszulkę warto przewrócić ją na lewą stronę i zorientować się, czy jej zszycie nie będzie nam przeszkadzało.

Koszulki do biegania powinny być lekkie, wykonane z oddychającego materiału (fot. Arc'teryx)

Koszulki do biegania powinny być lekkie, wykonane z oddychającego materiału (fot. Arc’teryx)

Jeśli konstrukcja jest bezszwowa lub są one płaskie, nic nas nie obetrze. Na starty warto zaopatrzyć się w koszulki na ramiączkach (wersje zarówno damskie, jak i męskie), nie grzeją, ale na zawodach się nie marznie. Taką linię ubrań startowych ma Asics – całą serię Top Impact Line. Użyta w nich technologia Pro-Fit top sprawia, że koszulki bardziej dopasowują się do ciała, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu ruchów podczas biegu.

Trail running – przykładowa odzież dla biegacza

Na treningi i dłuższe zawody w terenie lub przy niepewnej pogodzie lepiej wybrać wersje z krótkimi (Salomon Exo Zip TechTee) lub długimi rękawami (adidas Response Drei Steifen z rozpinanym do połowy zamkiem). Rzadko spotyka się rękawy 3⁄4. Paniom polecam koszulki z wszytymi stanikami, nie krępują ruchów, nie rozpinają się i jednocześnie dobrze podtrzymują biust w trakcie biegu. Właściwie każda firma ma takie modele w swojej ofercie. Przykładem jest Nike Dri-Fit Core Reflect z wbudowanym, prawie niewidocznym usztywnieniem na piersi.

  • Spodenki

Bez nich ani rusz. To trzecia część, po butach i koszulce, najważniejszego wyposażenia biegacza. Dla biegacza, który dużo czasu spędza na asfalcie i ma wysokie tempo, niezbędne będą krótke i bardzo krótkie spodenki, z luźnymi nogawkami, takie jak np. adidas Split Shorts. W przymierzalni właściwie nie powinniśmy czuć, że mamy je na sobie. Nie powinny cisnąć w pasie ani być za luźne, a materiał powinien być najlżejszy i posiadać bardzo wysokie parametry oddychalności.

Spodenki to trzecia część, po butach i koszulce, najważniejszego wyposażenia biegacza (fot. Arc'teryx)

Spodenki to trzecia część, po butach i koszulce, najważniejszego wyposażenia biegacza (fot. Arc’teryx)

Dla tych, którzy więcej czasu spędzają w parkach, lasach i górach, mogą spotkać na swojej drodze wystające gałęzie czy trawy, polecam spodenki dobrze przylegające do ciała. Długość – zupełnie krótkie, do kolan, 3⁄4 czy do kostek – w zależności od pory roku. Dobrze byłoby, aby były lekkie, miały dodatkowe oddychające wstawki z delikatniejszego materiału (np. z tyłu, za kolanami i na odcinku lędźwiowym), płaskie szwy i chowane wiązanie w pasie.

Duży wybór ma sieć Decathlon z marką Kalenji, np. długie legginsy Kanergy. Ich rozmiar powinien być taki, aby nigdzie nie uciskały i nie blokowały przepływu krwi w nogach. Jeśli spodenki gdziekolwiek zostawiają wyraźny ślad gumki, należy wybrać większy rozmiar.

Salomon, getry EXO SLAB II

Salomon, getry EXO SLAB II

Wyjątkiem są produkty Salomona z tzw. linii Exo, przeznaczone przede wszystkim do biegów trailowych i górskich. Spodenki (także koszulki i getry) uszyto ze specjalnego materiału przypominającego plaster miodu, który w odpowiedni sposób opina mięśnie tak, aby były one lepiej ukrwione i bardziej wydolne podczas wysiłku. Po zdjęciu nogawek na skórze jeszcze przez jakiś czas zostaje odbita „mapa”.

Strony: 1 | 2 | 3

Skomentuj

XHTML: Możesz korzystać z tych znaczników HTML: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

 


Outdoor Magazyn