Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Jego ukąszenie może być śmiertelne

Szerszeń azjatycki dotarł na Słowację. U naszych sąsiadów zlokalizowano spore gniazdo, co stanowi duże zagrożenie dla lokalnej fauny oraz ludzi – potwierdzają naukowcy ze Słowackiego Centrum Bioróżnorodności i Nauk o Roślinach w Bratysławie. Pojawienie się tego inwazyjnego owada w Polsce wydaje się niestety tylko kwestią czasu.

***

To groźny i inwazyjny gatunek, który po raz pierwszy pojawił się w Europie w 2004 roku we Francji, a od tego czasu rozprzestrzenia się na kontynencie, zagrażając pszczołom i innym owadom. Ich jad zawiera neurotoksynę mandarotoksynę (MTDX), która może być śmiertelna, zwłaszcza dla osób uczulonych. Zgłoszono już przypadki ukąszeń prowadzących do poważnych reakcji alergicznych, a nawet zgonów. Szerszeń azjatycki poluje na pszczoły miodne, co negatywnie wpływa na ekosystem.

Skutki ukąszenia

Ukąszenie szerszenia azjatyckiego może prowadzić do śmierci z powodu neurotoksyny zwanej mandarotoksyną (MTDX), a ich żądła są na tyle mocne, że mogą przebić ubranie. Nawet osoby zdrowe, które zostaną ukąszone wielokrotnie, mogą doświadczyć groźnych skutków zdrowotnych. 

Szerszeń azjatycki
Szerszeń azjatycki zbliża się do Polski. Jego ukąszenie może być śmiertelne. Na Słowacji zlokalizowano gniazdo szerszenia azjatyckiego (fot. KENPEI / Wiki CC)

Szerszeń azjatycki na Słowacji

Na Słowacji w ostatnim czasie przeprowadzono szybką akcję usunięcia gniazda tych owadów dzięki użyciu dronów i znaczników do śledzenia lotu szerszeni. Gniazdo, w którym znajdowało się ok. 2000 osobników, w tym aż 500 królowych. Każda z nich, po wiosennym kryciu, ma potencjał do złożenia do 15 tys. jaj. Gniazdo zlokalizowano w Palarikowie.

Obecność tego inwazyjnego gatunku w pobliżu polskiej granicy jest niepokojąca, a naukowcy spodziewają się, że szerszenie azjatyckie mogą niedługo pojawić się również w Polsce.

Szerszeń azjatycki (fot. Gary Alpert / Wiki CC)

Cechy charakterystyczne

To gatunek owada z rodziny osowatych (Vespidae), największy przedstawiciel rodzaju Vespa. Ma czarne ubarwienie z pomarańczowo-żółtymi pasami. Długość ciała wynosi od 2,5 do 4,5 cm (królowe), a rozpiętość skrzydeł sięga 7,6 cm.

źródła: Radio Zet, Onet, Wikipedia

Exit mobile version